www.szkolnictwozawodowe.lodzkie.cbos.pl 06/2012
 

W bieżącym numerze kontynuujemy prezentację opinii uczestników Focus Group Intervews (zogniskowane wywiady grupowe).

W czterech sesjach dyskusyjnych przeprowadzonych w okresie od 9 do 15 listopada 2011 r. uczestniczyło 30 przedstawicieli pracodawców z branży rolno-spożywczej, o różnym profilu działalności, działających na terenie województwa łódzkiego.

 

Europejski przemysł rolno-spożywczy
- wyzwania dla polskiego szkolnictwa zawodowego

Od 2004 roku Polska realizuje założenia Wspólnej Polityki Rolnej, co oznacza, że każdy produkt musi spełniać szereg wymogów unijnych. Dostosowanie do unijnych standardów wymagało od polskiego rolnictwa oraz przemysłu spożywczego przyspieszenia procesów modernizacji i unowocześnienia zaplecza technicznego oraz zwiększenia mocy produkcyjnych. Poniesiono wysokie nakłady finansowe. Celem inwestycji miało być doprowadzenie do podniesienia wydajności przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na siłę roboczą. Spełnienie wymagań otworzyło polskim produktom drogę na rynek europejski.

Przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu twierdzą, że sprostali temu zadaniu:

Te zakłady są, na dzień dzisiejszy są po pełnej modernizacji zakłady, bardzo duże pieniążki został włożone w to, żeby po prostu wymogi unijne, żeby dostać certyfikaty unijne i po to żeby po prostu ten nasz produkt miał wszystkie wymagania i HACAP i ISO i tak dalej.

W tym momencie zatrudniamy 150 do 120, wszystkich innych zastąpiliśmy maszynami. Nie ma 4 do pakowania, jest 1 maszyna do pakowania. Nie ma 20 osób po jednej stronie na taśmie do przebieranie owoców, jest laser, który przebiera owoce...

Pracodawcy zgodnie uznali, że deficyt wykwalifikowanych kandydatów do pracy wynika z realizowania przestarzałych programów nauczania w szkołach zawodowych oraz braku rzetelnego przygotowania praktycznego uczniów. Podkreślali przy tym, że wymagania w stosunku do absolwentów szkół zawodowych wzrosły od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Jednak, maszyny nie mogą w pełni zastąpić pracy człowieka, a w związku z tym niezwykle ważna jest umiejętność obsługi nowoczesnego sprzętu:

(...) przede wszystkimi idziemy do przodu pod kątem nowych technologii, tego żeby ludzie coś wnosili, przede wszystkim wyższe wykształcenie jest tutaj wymagane no i oczywiście oprócz tego również pracownicy na produkcję, to jest też inna sprawa.. Ale tutaj jest wymagane... znajomość, po prostu, technologii i dokładnie branży, przede wszystkim operatorzy maszyn spożywczych...
Przedsiębiorcy uczestniczący w badaniu FGI w Łodzi zauważyli, że działania zmierzające do podnoszenia jakości szkolnictwa zawodowego muszą obejmować dostosowywanie programów nauczania do realnych potrzeb współczesnych zakładów pracy. Pracownicy znający standardy unijne i potrafiący obsługiwać zaawansowane technologicznie maszyny są najbardziej pożądanymi kandydatami w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego.


*(Wypowiedzi przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej biorących udział w badaniu FGI - Łódź, listopad 2011 r.).

 
 

Człowiek - najlepsza inwestycja

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego