www.szkolnictwozawodowe.lodzkie.cbos.pl 07/2012
 

W bieżącym numerze biuletynu przedstawiamy wyniki badań sondażowych przeprowadzonych w dniach 24 października - 30 listopada 2011 roku na próbie 100 nauczycieli.

 

Nauczyciele zawodów - kontakt z branżą

W szkołach objętych badaniem większość zatrudnionych nauczycieli zawodu nie ma żadnych osobistych doświadczeń zawodowych w branży przetwórstwa rolno-spożywczego, na potrzeby której kształci obecnie młodzież. Aktualne łączenie pracy w szkole z pracą w branży przetwórstwa rolno-spożywczego poza szkolnictwem deklarują częściej nauczyciele uczący jednocześnie teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej strony zawodu.

Czy kiedykolwiek pracował(a) Pan(i) poza szkolnictwem w branży przetwórstwa rolno-spożywczego, na potrzeby której kształci Pan(i) obecnie młodzież?
Nauczyciele przedmiotów zawodowych (N=54)

 

Doświadczenie tych nauczycieli, którzy pracowali w branży w przeszłości wydaje się w większości przypadków zdezaktualizowane - ponad połowa (52%) spośród nich zakończyła pracę zawodową poza szkolnictwem co najmniej 20 lat temu, a doświadczenia zawodowe kolejnych 22% pochodzą sprzed 10 - 15 lat.

Zakres doświadczeń zawodowych, posiadanych przez nauczycieli zawodu nie wydaje się również imponujący, jeśli zmierzymy go liczbą lat przepracowanych w branży rolno - spożywczej poza szkolnictwem. Blisko połowa (48%) spośród nauczycieli zawodu deklarujących doświadczenie w branży (traktowanych łącznie: tych, których doświadczenia zawodowe pochodzą z przeszłości oraz aktualnie łączących pracę w szkole z pracą w branży poza szkolnictwem) przepracowała w sumie zawodowo poza szkolnictwem w branży rolno-spożywczej nie więcej niż 5 lat.

Reasumując, brak kontaktu nauczycieli z branżą, na potrzeby której kształcą młodzież, wydaje się istotnym problemem szkolnictwa zawodowego - w znacznej części przypadków młodzież przygotowywana jest do wykonywania zawodu przez nauczycieli, nie znających w ogóle realiów pracy w tym zawodzie.


 
 

Człowiek - najlepsza inwestycja

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego