CBOS Flash nr 3/2023
Kto nas najlepiej reprezentuje, kto mówi w naszym imieniu?
Autor: Barbara Badora
|
2023-09-11
W systemie demokratycznym poglądy i oczekiwania społeczeństwa wyrażają i realizują przede wszystkim wybrani przedstawiciele, czyli ogólnie mówiąc - politycy. Istotną rolę odgrywa również tzw. czwarta władza, czyli dziennikarze, którzy mogą publicznie podnosić kwestie istotne dla ogółu lub poszczególnych grup społecznych. W sondażu telefonicznym poprosiliśmy respondentów o wymienienie dziennikarzy i polityków, którzy najlepiej reprezentują ich poglądy i oczekiwania
1Pokaż przypis.
1.
Były to pytania otwarte – odpowiadający mogli wymienić dowolną liczbę nazwisk lub udzielić innej odpowiedzi.
Odpowiadając na pytanie o dziennikarza (dziennikarkę) telewizyjnego, radiowego czy też publikującego w prasie lub w internecie, który najlepiej reprezentuje ich poglądy i oczekiwania, badani wymienili 120 nazwisk. W oparciu o te odpowiedzi można powiedzieć, iż 44% dorosłych mieszkańców Polski odnajduje w świecie mediów osobę lub osoby, o której/których mogą powiedzieć, że w jakimś zakresie jest/są ich głosem, przy czym 33% pytanych wymieniło przynajmniej jedno konkretne nazwisko, a pozostali udzielali bardziej ogólnych odpowiedzi, wskazując np. na określone media, w których pracują dziennikarze. Co trzeci pytany (33%) stwierdził, że nie ma takiego dziennikarza, który reprezentowałby jego poglądy i oczekiwania, 21% udzieliło odpowiedzi z kategorii nie wiem/trudno powiedzieć/nie interesuję się tym, a 2% odmówiło odpowiedzi na to pytanie.
Wśród wymienianych z nazwiska postaci w wypowiedziach najczęściej pojawiał się Piotr Kraśko (4%). Minimalnie rzadziej wskazywano w tym kontekście na Michała Rachonia (3%), a trzecie miejsce zajęli ex aequo Adrian Klarenbach, Monika Olejnik i Bogdan Rymanowski (po 2%). Po 1% badanych wymieniło Roberta Mazurka, Katarzynę Kolendę-Zaleską, Tomasza Lisa, Konrada Piaseckiego, Rafała Ziemkiewicza, Anitę Werner, Magdalenę Ogórek, Agnieszkę Gozdyrę, Tomasza Sekielskiego, Radomira Wita, Grzegorza Jankowskiego, Miłosza Kłeczka oraz ogólnie dziennikarzy Polsatu i TVN24/TVN. Pozostałe osoby wymieniane były przez mniej niż 1% badanych (wszystkie odpowiedzi zestawiono w tabeli 1).
Z mniejszym rozrzutem odpowiedzi mamy do czynienia w przypadku pytania o to, który z polityków najlepiej reprezentuje poglądy i oczekiwania respondentów – badani wymienili w tym kontekście 67 nazwisk. Najwięcej z nich wskazało na Donalda Tuska (14%). Na drugim miejscu pod względem częstości wymieniania znaleźli się ex aequo Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki (po 7%). Pozostali politycy pojawiali się w odpowiedziach ankietowanych znacznie rzadziej. Po 3% badanych wymieniło Andrzeja Dudę, Sławomira Mentzena i Rafała Trzaskowskiego, po 2% - Szymona Hołownię i Patryka Jakiego, a po 1% – Przemysława Czarnka, Adriana Zandberga, Grzegorza Brauna, Michała Wysockiego, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Krzysztofa Bosaka, Pawła Kukiza oraz ogólnie polityków PiS. Pozostałe osoby wskazywane były przez mniej niż 1% badanych (wszystkie odpowiedzi zestawiono w tabeli 2). Łącznie konkretne nazwisko polityka wymieniła połowa (50%) badanych, a biorąc pod uwagę także wypowiedzi zbiorcze, można powiedzieć, iż 52% ankietowanych znajduje na polskiej scenie politycznej osobę lub osoby, które reprezentują ich poglądy i oczekiwania. Nieco ponad jedna trzecia (34%) twierdzi, że nie ma takich polityków, a 12% nie wie, nie orientuje się, czy są takie osoby. Także w tym przypadku 2% odmówiło odpowiedzi na pytanie.
Z naszego sondażu wynika, iż więcej Polaków znajduje osobę reprezentującą ich poglądy i oczekiwania wśród polityków (52%) niż wśród dziennikarzy (44%). Najczęściej w tym kontekście wymieniano Donalda Tuska (14%), a następnie Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego (po 7%). Zwraca uwagę fakt, że wśród polityków i dziennikarzy reprezentujących, zdaniem respondentów, ich poglądy i oczekiwania są także osoby nieżyjące.
Badanie „Postrzeganie mediów” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych w okresie od 23 do 31 sierpnia 2023 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
5
Badanie:
202316 Postrzeganie mediów
Kategorie tematyczne:
Środki masowego przekazu; Media
Słowa kluczowe:
polityka, polityk, dziennikarz, media, poglądy polityczne, oczekiwania
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie