UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
PUBLIKACJE  |  PRENUMERATA

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 11/2023

Preferencje partyjne w listopadzie (CATI)

Autor: Krzysztof Pankowski
|
2023-11-28
Tuż przed wyborami parlamentarnymi zainicjowaliśmy inny, jeśli chodzi o tradycję badawczą CBOS, sposób badania preferencji partyjnych - za pośrednictwem sondażu telefonicznego (patrz CBOSNews nr 27/2023 „Jak Polacy zagłosują w wyborach do Sejmu?”). Za pośrednictwem tej metody badawczej, czyli sondażu telefonicznego, zapytaliśmy Polaków przeszło miesiąc po dniu głosowania o ich aktualne preferencje wyborcze.
Na temat swoich sympatii partyjnych wypowiedziało się 87% pytanych twierdzących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział.
W listopadzie największym poparciem cieszy się PiS mający 29% zwolenników. Na drugim miejscu znalazła się wchodząca w skład aktualnej sejmowej większości - choć jeszcze niesprawująca władzy wykonawczej - KO, na którą chciałoby oddać swój głos 24% zdeklarowanych uczestników wyborów. Trzecie miejsce pod względem popularności zajmuje również znajdująca się w tej samej sytuacji politycznej Trzecia Droga, która w grupie zdeklarowanych wyborców ma 13% sympatyków. Kolejne miejsca zajmują z takim samym wynikiem Nowa Lewica, również współtworząca sejmową większość, oraz Konfederacja WiN, według dotychczasowych deklaracji niezwiązana ani z obecnie rządzącymi, ani z rządzącą in spe koalicją ugrupowań opozycji demokratycznej. Oba te ugrupowania popiera po 8% potencjalnych wyborców.
Co dwudziesty ankietowany (5%) oddałby swój głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu. Prawie trzy razy większy odsetek (13%) nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub z ugrupowań by głosował.
Rysunek 1 Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan(głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? 	Odpowiedzi badanych, deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Pominięto odmowy odpowiedzi (N=821).  Prawo i Sprawiedliwość 29%, Koalicja Obywatelska 24%, Trzecia Droga 13%, Nowa Lewica 8%, Konfederacja Wolność i Niepodległość 8%, Inna partia lub ugrupowanie 5%, Trudno powiedzieć 13%.
Badanie „Nastroje konsumenckie” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 20. do 24. listopada 2023 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
1
Badanie:
202328 Nastroje konsumenckie
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
hipotetyczne wybory parlamentarne, poparcie dla ugrupowań politycznych, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry