CBOS Flash nr 14/2023
Czym przede wszystkim powinien zająć się nowy rząd?
Autor: Beata Roguska
|
2023-12-12
Tuż przed objęciem władzy przez nową koalicję rządową zapytaliśmy respondentów o społeczne oczekiwania pod adresem rządzących, o najważniejsze kwestie, którymi powinien zająć się nowy rząd.
W ocenie społecznej priorytetem powinna być poprawa funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - zadanie to wskazało blisko dwie trzecie badanych (64%), zdecydowanie więcej niż pozostałe kwestie. Spośród pozostałych spraw stosunkowo najczęściej wymieniano walkę z inflacją i łagodzenie jej skutków (38%), inwestycje w obronność i bezpieczeństwo (36%) oraz utrzymanie transferów socjalnych (34%).
Oczekiwania dotyczące najpilniejszych zadań stojących przed rządem są zróżnicowane w zależności od poglądów politycznych i - przede wszystkim - sympatii partyjnych. Kwestią, która łączy Polaków, niezależnie od ich orientacji politycznej i partyjnej, jest postulowana poprawa funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej.
Wyborcy ugrupowań tworzących nową koalicję rządową są w znacznej mierze zgodni co do priorytetów, którymi powinien zająć się rząd. Obok oczekiwanego polepszenia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, powtarzają się postulaty pozyskania pieniędzy z KPO oraz zmian w wymiarze sprawiedliwości.
Wyborcy Koalicji Obywatelskiej zdecydowanie częściej niż zwolennicy pozostałych ugrupowań tworzących koalicję do najważniejszych spraw, którymi powinien się zająć rząd, zaliczają rozliczenie rządów PiS. Jest to kwestia, która w tym elektoracie otrzymała więcej wskazań niż wszystkie inne (63%). Wśród pozostałych najważniejszych – ich zdaniem – spraw znalazły się także: zmiany w wymiarze sprawiedliwości (59%), poprawa w systemie opieki zdrowotnej (57%) oraz pozyskanie pieniędzy z KPO (50%).
Wyborcy Trzeciej Drogi – podobnie jak inne elektoraty – kładą nacisk przede wszystkim na poprawę funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej (65%). W dalszej kolejności wskazują na potrzebę pozyskania pieniędzy z KPO (46%) oraz na zmiany w wymiarze sprawiedliwości (42%). Dodatkowo zwolennicy Trzeciej Drogi częściej niż sympatycy pozostałych ugrupowań postulują poprawę sytuacji przedsiębiorców (33%) oraz przegląd stanu finansów publicznych (28%).
Do priorytetów zwolenników Nowej Lewicy należą: złagodzenie prawa aborcyjnego (66%) oraz poprawa funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej (64%), w dalszej kolejności: odblokowanie pieniędzy z KPO (44%) oraz na zmiany w wymiarze sprawiedliwości (42%). Częściej niż pozostałe elektoraty akcentują oni potrzebę przeciwdziałania zmianom klimatu i odchodzenia od węgla w energetyce (33%) oraz zmian w mediach publicznych (34%).
Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości do priorytetów zaliczają przede wszystkim trzy kwestie: poprawę w systemie opieki zdrowotnej (65%), utrzymanie transferów socjalnych, takich jak świadczenie wychowawcze dla rodzin, trzynastki dla emerytów (64%) oraz inwestycje w obronność i bezpieczeństwo (60%).
Zwolennicy Konfederacji Wolność i Niepodległość oprócz poprawy w systemie opieki zdrowotnej (65%), wśród najpilniejszych zadań rządu widzieliby poprawę sytuacji przedsiębiorców (60%), walkę z inflacją (55%) oraz inwestycje w obronność i bezpieczeństwo (54%).
Badanie „Cele rządu” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 8 grudnia 2023 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
7
Badanie:
202331 Cele rządu
Kategorie tematyczne:
Polityka, Polityka społeczna
Słowa kluczowe:
oczekiwania wobec rządu, oczekiwania społeczne, problemy kraju, problemy społeczne
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie