CBOS Flash nr 6/2024
Preferencje partyjne w lutym (CATI)
Autor: Beata Roguska
|
2024-02-16
W połowie lutego chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 82% badanych, tj. o 3 punkty procentowe więcej niż w trzeciej dekadzie stycznia.
W ciągu ostatnich trzech tygodni notowania obu głównych sił na scenie politycznej pozostały stabilne. Lutowe badanie potwierdziło rejestrowaną pod koniec stycznia zmianę na pozycji lidera w rankingu popularności partii politycznych.
Największym poparciem społecznym cieszy się zatem Koalicja Obywatelska, na którą – tak samo jak pod koniec stycznia – chce głosować 29% potencjalnych wyborców. Koalicja utrzymuje dystans wobec drugiego w rankingu Prawa i Sprawiedliwości. Chęć oddania głosu na główne ugrupowanie opozycyjne – tak jak poprzednio – wyraziło 24% zdeklarowanych wyborców. Na kolejnym miejscu w rankingu, z poparciem 11%, znalazły się Trzecia Droga oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Po obserwowanym pod koniec stycznia wzroście notowań Trzeciej Drogi poparcie dla tego ugrupowania zmniejszyło się o 3 punkty procentowe. Konfederacja utrzymała natomiast notowania na poprzednim poziomie. Stosunkowo najmniej zwolenników spośród ugrupowań mających swoich przedstawicieli w parlamencie ma Lewica. W lutym poparcie dla tego ugrupowania zadeklarowało 8% potencjalnych wyborców. Chęć głosowania na inne niż wyżej wymienione ugrupowania wyraziło 2% zdeklarowanych uczestników wyborów, o 3 punkty mniej niż poprzednio.
Większemu zainteresowaniu udziałem w wyborach parlamentarnych towarzyszy wzrost odsetka osób niezdecydowanych na kogo oddać swój głos w głosowaniu do Sejmu. W lutym odsetek osób niemających określonych preferencji partyjnych lub wahających się na kogo głosować zwiększył się o 6 punktów procentowych i tym samym osiągnął największy poziom od ostatnich wyborów (15%).
Badanie „Włodarze” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 12 do 15 lutego 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
4
Badanie:
202406 Włodarze
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
hipotetyczne wybory parlamentarne, poparcie dla ugrupowań politycznych, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie