CBOS Flash nr 10/2024
Preferencje partyjne w marcu (CATI)
Autor: Krzysztof Pankowski
|
2024-03-08
Na początku marca na temat swoich sympatii partyjnych wypowiedziało się 82% ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. To o 2 punkty procentowe więcej niż w ostatnim pomiarze z lutego.
Od drugiej połowy stycznia liderem naszego rankingu, mającym wśród zdeklarowanych uczestników wyborów najwięcej zwolenników, pozostaje Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 29% tej grupy ankietowanych. Poziom poparcia dla KO od stycznia się nie zmienia. Na drugim miejscu znalazł się PiS, na który chce głosować 23% potencjalnych wyborców, minimalnie więcej niż w końcówce lutego, ale mniej niż na przełomie stycznia i lutego. W stosunku do początku roku PiS traci 6 punktów procentowych. Na trzecim i czwartym miejscu naszego rankingu znalazły się Trzecia Droga (12%, spadek w porównaniu z końcem lutego o 3 punkty) oraz Konfederacja WiN (11%, od stycznia bez zmian). Co jedenasty ze zdeklarowanych wyborców oddałby swój głos na Lewicę (9%, wzrost o 2 punkty).
Co pięćdziesiąty ze zdeklarowanych uczestników głosowania (2%, bez zmian) poparłby jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu, 13% (spadek o 1 punkt) wybierających się na wybory nie wie, na które z ugrupowań by głosowało.
Badanie „Aktualności” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 7 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
3
Badanie:
202408 Aktualności
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
hipotetyczne wybory parlamentarne, poparcie dla ugrupowań politycznych, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie