CBOS Flash nr 11/2024
Co Polacy sądzą o protestach rolników?
Autor: Jonathan Scovil
|
2024-03-12
Z naszego nowego badania telefonicznego wynika, że znaczna większość Polaków (81%) popiera organizowane ostatnio w całym kraju protesty rolników (połowa deklaruje nawet zdecydowane poparcie). Tylko co siódmy badany (15%) jest im przeciwny.
Spośród grup społecznych wyjątkowo wysokim poparciem dla protestów wyróżniają się oczywiście sami rolnicy (93%), a także osoby o poglądach prawicowych (93%). Bardzo wyraźne różnice w stosunku do protestów ujawniają się z kolei w podziale na elektoraty. Najbardziej sprzyjają im partie opozycyjne – Konfederacja WiN (100%) oraz Prawo i Sprawiedliwość (96%), choć protestujący mogą też liczyć na poparcie zdecydowanej większości wyborców Trzeciej Drogi (85%), w skład której wchodzi tradycyjnie związane z rolnikami Polskie Stronnictwo Ludowe. Najmniejsze, choć wciąż większościowe poparcie dla protestów notujemy wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej (63%) oraz Lewicy (60%).
Znaczna część postulatów protestujących odnosi się do ograniczenia napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, przyczynia się on bowiem do zaniżenia cen oferowanych na krajowym rynku towarów oraz obniżenia ich jakości. Zdecydowana większość Polaków (85%) popiera takie ograniczenie i zaledwie 8% jest im przeciwnych.
Wśród elektoratów panuje w tej kwestii większa zgodność: ograniczenie napływu produktów rolnych z Ukrainy popiera ponad 80% wyborców zarówno Konfederacji WiN (99%), Prawa i Sprawiedliwości (89%), Trzeciej Drogi (86%), jak i Koalicji Obywatelskiej (81%). Wyjątkowo niskie (choć wciąż większościowe) poparcie notujemy w elektoracie Lewicy (57%).
Część postulatów rolników odnosi się też do obniżenia przez Unię Europejską wymogów tzw. Zielonego Ładu, sprawiającego, że produkcja rolna w krajach członkowskich staje się bardziej ekologiczna, ale mniej wydajna. Opinie Polaków na temat tego, czy ważniejsza jest wydajność (a co za tym idzie – konkurencyjność) polskiego rolnictwa, czy też to, żeby było ono przyjazne dla środowiska, były już bardziej podzielone. Zwolennicy wydajności (53%) przeważali jednak nad tymi, którzy wyżej stawiali ekologię (37%).
W rozkładzie odpowiedzi na to pytanie ujawniły się liczne i wyraźne zróżnicowania społeczno- demograficzne. Co ciekawe, o tym, że wydajność polskiego rolnictwa jest ważniejsza od ekologii, częściej przekonani byli młodsi badani, kojarzeni zwykle z większą wrażliwością na kwestie ochrony środowiska. Częściej za wydajnością opowiadali się również mężczyźni, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz badani wyznający poglądy prawicowe. Spośród grup społeczno-zawodowych ponownie wyróżniali się pod tym względem rolnicy.
Na koniec zapytaliśmy naszych respondentów również o to, jakie formy protestu rolników uważają za dopuszczalne. Zdecydowana większość badanych zgodziła się, że do takich akceptowalnych sposobów wyrażania sprzeciwu należą demonstracje pod budynkami publicznymi (87%), a nieco mniejsza większość zaliczyła do nich również blokady dróg (69%) czy blokady na przejściach granicznych z Ukrainą (64%). Natomiast niechęć większości Polaków budziło niszczenie towarów rolnych z Ukrainy (73% głosów sprzeciwu wobec 23% – poparcia).
Można założyć, że badani popierający tą ostatnią, najbardziej radykalną i kontrowersyjną formę protestu stanowią grupę najtwardszych, a być może i najbardziej antyukraińskich zwolenników protestów. Kto do niej należy? W grupie tej ponadprzeciętnie często natrafiamy na mężczyzn, młodszych badanych, gorzej wykształconych, gorzej oceniających swoje warunki materialne oraz wyznających poglądy prawicowe. Jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, to niszczenie towarów rolnych z Ukrainy cieszy się wyjątkowo wysokim poparciem wśród rolników, ale i wśród uczniów i studentów. Wśród elektoratów ponownie wyróżniają się zwolennicy Konfederacji WiN (tutaj głosy poparcia i sprzeciwu niemal się równoważą: 45% wobec 46%) oraz PiS (32% głosów poparcia).
Badanie „Aktualności” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 7 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
6
Badanie:
202408 Aktualności
Kategorie tematyczne:
Protesty społeczne, Rolnicy
Słowa kluczowe:
protesty, produkty rolne, produkty rolne z Ukrainy, rolnictwo, rolnicy, polskie rolnictwo, formy protestu, demonstracje uliczne, blokady dróg
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie