CBOS Flash nr 14/2024
O czym się ostatnio mówi?
Autor: Michał Feliksiak
|
2024-03-27
W marcowym sondażu sprawdziliśmy, wokół jakich tematów koncentrowały się ostatnio rozmowy Polaków. Ankietowanym przedstawiono ponad dwadzieścia tematów, prosząc, aby określili, czy i jak często były one poruszane w ich bliskim otoczeniu w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie.
Co ciekawe, tematy rozmów w największym stopniu koncentrowały się na inflacji, o której często mówiło się w otoczeniu trzech czwartych badanych (76%). Jeśli chodzi o kontekst ekonomiczny, pojawiały się też, choć rzadziej, kwestie niskich zarobków, emerytur i generalnie braku pieniędzy (53%) oraz – znacznie rzadziej – problemów ze znalezieniem pracy lub jej utrzymaniem (31%). Drugie miejsce pod względem częstości pojawiania się w rozmowach zajęły protesty rolników (72%). Na miejscu trzecim ex aequo plasują się: podejmowany ze stabilną częstotliwością wątek trudności w dostępie do lekarzy i usług medycznych (64%) oraz temat wojny w Ukrainie (64%), która po zmniejszonym zainteresowaniu rejestrowanym w poprzednich pomiarach (we wrześniu i w listopadzie ubiegłego roku) ponownie silniej zaabsorbowała uwagę Polaków. Dla porównania trzykrotnie mniej osób rozmawiało w ostatnim czasie o sytuacji w Izraelu i konflikcie na Bliskim Wschodzie (21%).
Wysoką rangę w codziennych rozmowach ma polityka, choć pojawia się zauważalnie częściej w ujęciu negatywnym niż pozytywnym, bo zarówno działania rządu, jak politycznej opozycji częściej są przedmiotem krytyki niż aprobaty (odpowiednio: 46% wobec 21% i 47% wobec 16%).
Znaczna część badanych odnotowała w swoim otoczeniu częste rozmowy o sprawach związanych z nastrojem i samopoczuciem psychicznym. W podobnej mierze pojawiały się wątki pesymistyczne, takie jak złe samopoczucie psychiczne, depresja (40%) oraz brak perspektyw na przyszłość i ogólna rezygnacja (34%), jak i optymistyczne (dobre perspektywy i nadzieje na przyszłość – 37%).
Około jednej trzeciej ankietowanych jako częste tematy rozmów wśród ich bliskich i znajomych w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie wskazywało problemy Kościoła rzymsko-katolickiego (32%), kwestię aborcji i jej dopuszczalności (32%) oraz zagrożenie przestępczością (31%). W otoczeniu jednej czwartej rozmawiano jeszcze często o zbyt małej liczbie dzieci rodzących się w Polsce (26%), a w otoczeniu niespełna jednej piątej – o tematyce LGBT (homoseksualności, transseksualności, zmianie płci – 18%).
W porównaniu do poprzedniego badania przeprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku znacznie zwiększyła się skala rozmów o wojnie w Ukrainie (wzrost o 18 punktów), natomiast ponad dwukrotnie mniejsze niż wówczas jest zainteresowanie konfliktem na Bliskim Wchodzie (spadek o 27 punktów). Być może w związku z nasileniem obaw przed wojną w rozmowach zauważalnie częściej występują takie wątki, jak złe samopoczucie psychiczne (wzrost o 11 punktów, najwyższa wartość z dotąd rejestrowanych) i brak perspektyw na przyszłość (wzrost o 7 punktów). Dodatkowo obserwujemy jeszcze spadek (o 4 punkty) częstotliwości rozmów świadczących o optymizmie w myśleniu o przyszłości. W większym stopniu niż w poprzednim badaniu dają o sobie znać problemy ekonomiczne, jak trudności w znalezieniu lub utrzymaniu pracy (wzrost o 9 punktów) i brak pieniędzy (wzrost o 7 punktów). W ostatnim czasie w otoczeniu badanych częściej mówiono również o kwestiach energetycznych (wzrost o 11 punktów procentowych) oraz o problemach środowiska naturalnego i zmianach klimatu (wzrost o 5 punktów).
Jak po wyborach zmieniły się rozmowy o rządzie i opozycji? Porównując do pomiaru z września ubiegłego roku, można powiedzieć, że obecny rząd wyraźnie rzadziej niż poprzedni jest za swoją działalność krytykowany, ale też nieco rzadziej jest chwalony. Również nieco rzadziej z aprobatą mówi się o działalności politycznej opozycji. Jednak w tym przypadku wzrosła jednocześnie skala wypowiedzi krytycznych.
Badanie „Aktualności” (2) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 18 do 22 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
4
Badanie:
202408 Aktualności (2)
Kategorie tematyczne:
Życie codzienne
Słowa kluczowe:
inflacja, protesty, rozmowy, tematy rozmów, problemy, problemy kraju, wojna na Ukrainie, emerytura, szkolnictwo
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie