UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 25/2025

Style prezydentury, czyli czego oczekujemy od głowy państwa

Autor: Michał Feliksiak
|
2025-04-17
W kwietniowym badaniu powtórnie – po około półroczu – zapytaliśmy Polaków o to, jaki powinien być przyszły prezydent Polski. Interesowało nas, czy wraz z kampanią wyborczą i jej intensyfikacją zmieni się coś w oczekiwaniach wobec głowy państwa. Chcieliśmy również sprawdzić, czego od przyszłego prezydenta oczekują potencjalni wyborcy poszczególnych kandydatów pretendujących do tego urzędu (a więc coś, co nie było przedmiotem poprzedniego badania na ten temat). W tym celu przedstawiliśmy respondentom listę osiemnastu opisów dotyczących różnych właściwości hipotetycznego kandydata – cech, predyspozycji, kompetencji, sposobów postępowania – prosząc, aby określili na 7-punktowej skali, jak ważne są one dla nich w przypadku przyszłej głowy państwa.
Jaki zatem powinien być przyszły prezydent? Z deklaracji wyraźnej większości badanych wynika, że najważniejsze jest, aby:
  • stał na straży Konstytucji, działał zgodnie z jej duchem i dbał o praworządność (83% uważa to za bardzo ważne);
  • był prezydentem wszystkich Polaków (78%);
  • znał i rozumiał problemy zwykłych ludzi (76%);
  • był otwarty na dialog, porozumienie, współpracę (75%);
  • miał zdolności przywódcze, był liderem na trudne czasy (73%).
Dla znacznej, przeważającej części badanych bardzo ważne jest, by przyszły prezydent:
  • korzystał z prawa weta zgodnie z interesem państwa i obywateli (68%);
  • był człowiekiem nowoczesnym, świadomym zmian i wyzwań, które stoją przed światem (65%);
  • znał się na obronności i kwestiach bezpieczeństwa kraju (64%);
  • był niezależnym arbitrem, na równi traktował wszystkie siły polityczne w kraju (63%);
  • miał doświadczenie w polityce międzynarodowej i dobrze się w niej poruszał (62%);
  • dobrze współpracował z rządem (61%);
  • był stanowczy, zdecydowany w realizacji swoich celów (61%);
  • stał na straży tradycji i wartości narodowych (58%);
  • był człowiekiem tolerancyjnym, otwartym na różne przekonania i poglądy (56%).
Mniej niż połowa respondentów za bardzo istotne właściwości nowego prezydenta uważa to, żeby:
  • stał na straży praw wszelkich mniejszości (47%);
  • miał własną wizję rozwoju kraju (45%);
  • pełniąc urząd kierował się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami (38%).
Nieliczni badani (14%) za bardzo istotny aspekt uznają to, by głowa państwa reprezentowała przede wszystkim interesy swojego środowiska politycznego.
Rysunek 1 Wykres słupkowy. Rozkład procentowy odpowiedzi na pytanie: Na ile ważne jest, aby przyszły prezydent
Jeśli porównać obecne wyniki do poprzednich, z września ubiegłego roku, okazuje się, że struktura oczekiwań formułowanych w stosunku do nowej prezydentury jest stosunkowo stabilna. Teraz nieco mniejsze znaczenie przypisywane jest temu, żeby przyszły prezydent był niezależnym arbitrem i na równi traktował wszystkie siły polityczne w kraju (spadek o 6 punktów) oraz żeby znał się na polityce międzynarodowej i sprawnie się w niej poruszał (spadek o 7 punktów). Na znaczeniu zyskało natomiast oczekiwanie, by pełniąc urząd kierował się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami (wzrost o 8 punktów).
Tabela 1 Wykres słupkowy. Odpowiedzi na pytanie: Na ile ważne jest, aby przyszły prezydent... Odsetki badanych uważających dany aspekt za bardzo ważny - wyniki według terminów badań
Przy pomocy analizy czynnikowej1Pokaż przypis pogrupowano powyższe aspekty tworząc trzy grupy odpowiadające trzem stylom sprawowania prezydentury:
1.
Analiza przeprowadzona metodą głównych składowych z rotacją Varimax. Procent wyjaśnionej wariancji to 56,5.
1) trybun ludowy / lider na trudne czasy – znający i rozumiejący problemy zwykłych ludzi, stojący na straży tradycji i wartości narodowych, mający zdolności przywódcze (będący liderem na trudne czasy), korzystający z prawa weta zgodnie z interesem państwa i obywateli, znający się na obronności i kwestiach bezpieczeństwa kraju, stanowczy, zdecydowany w realizacji swoich celów, stojący na straży Konstytucji, dbający o praworządność, mający własną wizję rozwoju kraju, będący prezydentem wszystkich Polaków, będący niezależnym arbitrem, na równi traktujący wszystkie siły polityczne w kraju, otwarty na dialog i współpracę;
2) nowoczesny liberał - będący człowiekiem tolerancyjnym, otwartym na różne przekonania i poglądy, stojący na straży praw wszelkich mniejszości, będący człowiekiem nowoczesnym, świadomym zmian i wyzwań, które stoją przed światem, dobrze współpracujący z rządem, otwarty na dialog, porozumienie, współpracę, mający doświadczenie w polityce międzynarodowej i dobrze się w niej poruszający, będący niezależnym arbitrem, na równi traktujący wszystkie siły polityczne w kraju, będący prezydentem wszystkich Polaków, stojący na straży Konstytucji i praworządności;
3) człowiek silnych przekonań – reprezentujący przede wszystkim interesy swojego środowiska politycznego, w trakcie pełnienia urzędu kierujący się przede wszystkim wyznawanymi przez siebie wartościami i poglądami, mający własną wizję rozwoju kraju, stanowczy i zdecydowany w realizacji swoich celów.
Tabela 2 Na ile ważne jest, aby przyszły prezydent: (analiza czynnikowa, style sprawowania prezydentury - czynniki: 1 – nowoczesny liberał, 2  – lider na trudne czasy, 3 – trybun ludowy, 4 – człowiek silnych przekonań)
Popyt na określony styl sprawowania prezydentury zależy w znacznej mierze poglądów politycznych. Najbardziej pożądany typ prezydentury wśród osób o poglądach lewicowych to nowoczesny liberał, natomiast najdalszy im jest trybun ludowy / lider na trudne czasy i – w mniejszym stopniu – człowiek silnych przekonań. Nowoczesnego liberała preferują też osoby identyfikujące się z politycznym centrum, przy czym nie mają one wyraźnego wyobrażenia antyprezydenta. Odmienne potrzeby wyrażają badani identyfikujący się z prawicą, którzy preferują jako przyszłego prezydenta trybuna-lidera albo – w mniejszej mierze – człowieka silnych przekonań.
Rysunek 2 Poglądy polityczne a preferowany styl sprawowania prezydentury - średnie wartości czynników
Jeśli chodzi o elektoraty partyjne, wyraźnie preferowanym stylem prezydentury dla zwolenników Koalicji Obywatelskiej i Lewicy jest nowoczesny liberał (jest to również preferencja Trzeciej Drogi, choć zależność jest tu słabsza), dla wyborców Prawa i Sprawiedliwości – człowiek silnych przekonań, a Konfederacji WiN – trybun ludowy / lider na trudne czasy. Zwolennicy Konfederacji i Lewicy mają klarowny typ antyprezydenta. W tym pierwszym przypadku jest to nowoczesny liberał, a w drugim – człowiek silnych przekonań.
Rysunek 3 Preferencje partyjne a preferowany styl sprawowania prezydentury - średnie wartości czynników. Pominięto zwolenników partii Razem ze względu na niewielką liczebność w próbie
Jakie style prezydentury preferują, a do których podchodzą z rezerwą, zwolennicy poszczególnych kandydatów ubiegających się urząd głowy państwa?
  • Zwolennicy Rafała Trzaskowskiego bardzo wyraźnie optują za stylem nowoczesnego liberała, raczej dystansują się od typu określonego mianem człowieka silnych przekonań oraz trybuna-lidera.
  • Zwolennicy Karola Nawrockiego preferują typ prezydenta określanego jako człowiek silnych przekonań, ale bliski jest im także trybun-lider. Nie dystansują się w sposób wyraźny wobec nowoczesnego liberała.
  • Zwolennicy Sławomira Mentzena – w ich przypadku negatywny punkt odniesienia, jakim jest nowoczesny liberał, kształtuje oczekiwania wobec przyszłej prezydentury zauważalnie silniej niż pozostałe dwa wzorce, z których nieco bardziej preferowany jest trybun-lider.
  • Zwolennicy Adriana Zandberga również mają silnie zdefiniowane wzorce antyprezydenta – byłby nim dla nich trybun-lider oraz człowiek silnych przekonań. W ich oczekiwania trafia w pewnej mierze nowoczesny liberał.
  • Zwolennicy Szymona Hołowni nie mają wyraźnych oczekiwań, choć raczej nie chcieliby prezydenta wpisującego się we wzorzec trybuna-lidera, a także – w mniejszym stopniu – człowieka silnych przekonań.
Rysunek 4 Preferencje w pierwszej turze wyborów a preferowany styl sprawowania prezydentury - średnie wartości czynników. Pominięto zwolenników partii Razem ze względu na niewielką liczebność w próbie
Badanie „Wybory prezydenckie” (2) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 87,5%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 12,5%) w dniach od 7 do 9 kwietnia 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
7
Badanie:
202512 Wybory prezydenckie (2)
Kategorie tematyczne:
Wybory prezydenckie
Słowa kluczowe:
prezydent, wybory prezydenckie, style prezydentury
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry