Banner 0 Banner 1 Banner 2 Banner 0
Banner 3
26/2020
 
 
 

 
 
OSTATNIE PUBLIKACJE

„Opinie i Diagnozy”

nr 42
Szkoła a nierówności społeczne

nr 43
Młodzież 2018

nr 44
Współczesna polska rodzina


Komunikaty

Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie lipca
Rząd wobec epidemii – opinie w pierwszej dekadzie lipca
Nastroje społeczne w pierwszej dekadzie lipca
Ocena prawidłowości przebiegu pierwszej tury wyborów prezydenckich oraz działalności PKW
Polacy o demokracji
Poczucie bezpieczeństwa w najbliższej okolicy i w kraju
Motywy głosowania w wyborach prezydenckich 2020
Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych
Robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani w badaniach CBOS w latach 1989–2019
 


WKRÓTCE UKAŻĄ SIĘ

„Opinie i Diagnozy”

nr 45
Struktura społeczna – obraz przed pandemią

Komunikaty dotyczące:

zdrowia online
preferencji partyjnych
 
Leczenie online

Większości badanych użytkowników internetu (79%) zdarzyło się poszukiwać w sieci informacji medycznych. Ponad połowa (56%) kontaktowała się w ten sposób z placówkami medycznymi i lekarzami, a jedna trzecia (32%) kupowała w sieci leki, suplementy diety lub jakieś akcesoria medyczne, sprzęt rehabilitacyjny.
Od poprzedniego pomiaru sprzed czterech lat znacznie wzrosła popularność wykorzystywania internetu do kontaktów z lekarzami i placówkami medycznymi oraz kupowania online leków i suplementów diety. Obecnie znacznie większej liczbie badanych niż w roku 2016 zdarza się za pośrednictwem internetu odbierać wyniki badań, umawiać wizyty lekarskie, zamawiać recepty na leki, korzystać z konsultacji z lekarzem, a także kupować leki – szczególnie dostępne bez recepty – i suplementy diety. Ponadto więcej osób niż wówczas sięga do internetu po to, by sprawdzić opinie na temat lekarzy, natomiast nieco mniej poszukuje online informacji o lekach i ich działaniu. Należy mieć na uwadze, że zmiany, jakie obecnie obserwujemy, mogą być nie tylko efektem coraz większej cyfryzacji świadczeń i usług medycznych, ale także – niewykluczone, że przede wszystkim – epidemii koronawirusa i związanych z nią restrykcji oraz środków prewencyjnych.
Rysunek 1

 
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (361) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 30 czerwca do 9 lipca 2020 roku na próbie liczącej 1339 osób (w tym: 66,1% metodą CAPI, 19,6% – CATI i 14,3% – CAWI).
 
  


 
 
 
Zapytaj   Zamów publikacje  Zapisz się   Wypisz się

Dodatkowych informacji udziela Ośrodek Informacji CBOS
ul. Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa
tel. (+48) 22 625 76 23; fax (+48) 22 629 40 89
www.cbos.pl