2024-12-03
Opinie na temat udziału Polski w programie nuclear sharing
W polskiej debacie publicznej powraca wątek włączenia Polski do programu nuclear sharing, co w pełnym wariancie oznaczałoby rozmieszczenie na naszym terytorium amerykańskich ładunków jądrowych oraz certyfikowanie polskich samolotów do ich przenoszenia. Jak pokazał nasz ostatni sondaż, opinie na ten temat są niezwykle podzielone. Odsetek głosów przychylnych (44%) jest tylko o parę punktów procentowych wyższy od odsetka głosów przeciwnych (40%), przy czym to wśród przeciwników pomysłu natrafiamy na nieco więcej opinii zdecydowanych. Z kolei 16% badanych w ogóle nie ma zdania na ten temat.
|
Za uczestnictwem Polski w programie nuclear sharing wyraźnie częściej opowiadają się mężczyźni niż kobiety, młodsi badani, zwłaszcza w grupie wiekowej 25–34 lata, mieszkający w większych miejscowościach, lepiej wykształceni i dysponujący wyższymi dochodami per capita. Poparcie dla rozmieszczenia broni atomowej w Polsce jest nieco wyższe wśród badanych o prawicowych poglądach, choć wśród sympatyków lewicy wcale nie jest niskie. Natomiast wyraźnie niższe jest wśród osób o niesprecyzowanych poglądach politycznych. Aprobata dla uczestnictwa Polski w programie nuclear sharing jest szczególnie częsta wśród wyborców Konfederacji, głosy takie przeważają też w elektoracie PiS oraz Trzeciej Drogi. Opinie na ten temat są natomiast bardzo podzielone wśród wyborców KO, a w elektoracie Lewicy zdecydowanie dominują głosy sprzeciwu.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (415) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 21 listopada 2024 roku na próbie liczącej 981 osób (w tym: 57,0% metodą CAPI, 24,9% – CATI i 18,1% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.