UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNews

 
16/2015

Czy Prezydent RP powinien wzi udzia w moskiewskich obchodach Dnia Zwycistwa

Kafelek tematyczny do publikacji
Dziewitego maja na Placu Czerwonym w Moskwie tradycyjnie odbd si obchody 70. rocznicy zwycistwa nad hitlerowskimi Niemcami. Prezydent Bronisaw Komorowski otrzyma zaproszenie na te uroczystoci, ale z powodu aneksji Krymu oraz wspierania przez Rosj separatystw na Ukrainie nie zamierza w nich uczestniczy. Decyzj prezydenta popiera wikszo Polakw (65%), natomiast ponad jedna pita (22%) jest zdania, e Bronisaw Komorowski powinien wzi udzia w tych obchodach.
2015-05-05
15/2015

Prognozowane wyniki I tury wyborw prezydenckich

Kafelek tematyczny do publikacji
W drugiej poowie kwietnia udzia w nadchodzcych wyborach prezydenckich zapowiadao 73% badanych. Faktyczna frekwencja w wyborach z reguy okazuje si jednak znacznie nisza ni deklarowana w sondaach. Biorc pod uwag te rozbienoci oraz zrnicowany stopie pewnoci towarzyszcy deklaracjom pjcia na wybory, mona szacowa, e do urn pjdzie mniej wicej poowa uprawnionych do gosowania.
2015-04-30
14/2015

Uatwienia w gosowaniu nieznane Polakom

Kafelek tematyczny do publikacji
Kodeks wyborczy zawiera szereg rnorodnych uatwie w gosowaniu, m.in. alternatywne procedury gosowania umoliwiajce oddanie gosu poza lokalem wyborczym. Niestety, Polacy niewiele o nich wiedz.
2015-04-24
13/2015

Czy w Warszawie powinien stan pomnik ofiar katastrofy smoleskiej?

Kafelek tematyczny do publikacji
Dziesitego kwietnia minie pi lat od katastrofy lotniczej w Smolesku, w ktrej zgino 96 osb, w tym prezydent Lech Kaczyski. Temat budowy w Warszawie pomnika upamitniajcego ofiary tej katastrofy oficjalnie powrci w padzierniku ubiegego roku. Do zwolennikw budowy takiego pomnika zalicza si obecnie 61% dorosych Polakw, a trzech na dziesiciu (30%) uwaa, e nie powinno si go stawia.
2015-04-07
12/2015

Pami o Janie Pawle II wci ywa

Kafelek tematyczny do publikacji
Mimo upywu dziesiciu lat od mierci Jana Pawa II Polacy niemal niezmiennie czsto deklaruj znajomo jego nauczania (70%) i twierdz, i kieruj si w yciu jego wskazaniami (68%), a take s przekonani o moralnym autorytecie papiea. Nadal dla niemal wszystkich dorosych Polakw (95%) Jan Pawe II pozostaje wanym wzorem postpowania, w tym dwie trzecie (65% ogu) nie ma co do tego wtpliwoci. Okazuje si, e mimo olbrzymiej sympatii i szacunku Polakw dla obecnego papiea, Jan Pawe II czciej jest uznawany za autorytet moralny ni papie Franciszek (11-punktowa rnica wskaza).
2015-03-31
11/2015

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji firm zatrudniajcych respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych.
2015-03-27
10/2015

Stosunek do wyznawcw rnych religii

Kafelek tematyczny do publikacji
Badani okrelali swj stosunek do wyznawcw rnych religii, a take do niewierzcych, za pomoc skali nazwanej umownie termometrem, na ktrym temperatura – w zalenoci od nastawienia respondentw – przyjmowaa wartoci od „–50” do „+50” stopni; warto „0” oznaczaa stosunek ambiwalentny lub niesprecyzowany.
2015-03-19
9/2015

Czas postu i wyciszenia

Kafelek tematyczny do publikacji
Okres Wielkiego Postu to dla wikszoci Polakw czas szczeglny, std przestrzeganie zakazw z nim zwizanych. Wielkopitkowy post zachowuje ze wzgldw religijnych niemal trzy czwarte Polakw. Relatywnie niewielka cz badanych organizuje w okresie postu zabawy, ktrych wikszo unika ze wzgldw religijnych. Przywizanie do refleksyjnego charakteru tego okresu jest wci silne w polskim spoeczestwie.
2015-03-09
8/2015

ycie po mierci?

Kafelek tematyczny do publikacji
Mimo silnego przekonania Polakw o istnieniu Boga i do powszechnego w Polsce religijnego obchodzenia Wielkanocy, stanowicej witowanie tajemnicy zmartwychwstania, tylko nieco ponad jedna trzecia respondentw sdzi, e po mierci – w zalenoci od naszego postpowania na ziemi – trafimy do nieba, pieka lub czyca. Nieliczni badani s pewni, e wszyscy pjdziemy do nieba. Do popularna w spoeczestwie jest opinia, e mier wprawdzie nie jest kocem, ale trudno przewidzie, co po niej nastpi. Tego typu niepewno ujawnia jedna trzecia ogu respondentw. Co czternasty wyraa wtpliwo co do samej egzystencji po mierci, bez wzgldu na jej charakter, a niespena jedna pita sdzi, e mier jest kocem i nic po niej nie nastpuje. Pozostae koncepcje dotyczce ycia po mierci nie maj zbyt wielu zwolennikw.
2015-03-02
7/2015

Piguka aborcyjna?

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad dwie pite respondentw (45%) uwaa, e stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest form aborcji. Nieco mniej badanych (40%) nie zgadza si z tak ocen, a 15% nie ma zdania na ten temat. Utosamianie zaycia piguki „dzie po” z aborcj jest czstsze wrd kobiet, osb bardziej angaujcych si religijnie, badanych deklaruj­cych prawicowe pogldy polityczne, osb gorzej wyksztaco­nych i yjcych w mniejszych miejscowociach.
2015-02-24
6/2015

W oczekiwaniu na Oscary

Kafelek tematyczny do publikacji
Wkrtce odbdzie si ceremonia wrczenia Oscarw. Wrd nominowanych do tych nagrd znaleli si polscy twrcy i polskie produkcje filmowe. W lutym zapytalimy badanych, kto z nich zdobdzie to prestiowe wyrnienie. Najwiksze szanse na zdobycie Oscara ma – wedug ankietowanych – wielokrotnie ju nagradzana „Ida” Pawa Pawlikowskiego, ktra powalczy o statuetk w dwch kategoriach: najlepszy film nieanglojzyczny i najlepsze zdjcia. Ponad dwie pite respondentw (43%) uwaa, e przynajmniej w jednej z tych kategorii „Ida” zdobdzie Oscara. Zdecydowanie mniej badanych sdzi, e nagrodzone zostan krtkometraowe filmy dokumentalne „Joanna” lub „Nasza kltwa” (7%) albo e statuetk zdobdzie Anna Biedrzycka­‑Sheppard za kostiumy do filmu „Czarownica” (7%). Jedynie co dziesity ankietowany uwaa, e Polacy nie zdobd adnego Oscara, a dwie pite nie ma zdania na ten temat.
2015-02-19
5/2015

Energia odnawialna energi przyszoci

Kafelek tematyczny do publikacji
W ostatnim sondau zapytalimy badanych o kierunki rozwoju sektora energetycznego w Polsce. Ponad trzy czwarte ankietowanych (77%) opowiedziao si za zwikszeniem zaangaowania w instalowanie systemw, ktre umoliwi szersze wykorzystanie odnawialnych rde energii. Jednoczenie rda odnawialne zostay ocenione jako najbardziej perspektywiczne, najbezpieczniejsze i najtasze.
2015-02-10
4/2015

Wyjazdy wypoczynkowe w roku 2014 i plany na biecy rok

Kafelek tematyczny do publikacji
Ubiegy rok by rekordowy, jeeli chodzi o wypoczynek wyjazdowy dorosych Polakw. Po raz pierwszy w badaniach CBOS wikszo respondentw deklaruje, e w cigu minionego roku co najmniej raz wypoczywaa poza miejscem staego zamieszkania, korzystajc przynajmniej przez jedn noc z miejsc zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu (53%, wzrost o 7 punktw procentowych w stosunku do roku 2013).
2015-02-05
3/2015

Stosunek do naszych najbliszych ssiadw

Kafelek tematyczny do publikacji
Ju od ponad dwudziestu lat badamy stosunek Polakw do innych narodw, w tym take do naszych najbliszych ssiadw. Niezmiennie od ponad dwudziestu lat naszymi ulubionymi ssiadami s Czesi i Sowacy. Do najmniej lubianych od lat naleeli natomiast Rosjanie, Ukraicy oraz Biaorusini. W latach 90. i na pocztku obecnego stulecia stosunkowo najmniejsz sympati i zarazem najwiksz niech deklarowalimy wobec Ukraicw, jednak wraz z nadejciem „pomaraczowej rewolucji” nasz stosunek do nich poprawi si. Ostatnie lata – a w szczeglnoci ostatni rok – przyniosy pogorszenie naszego nastawienia do Rosjan, wobec ktrych obecnie – czciej ni wobec innych ssiadw – deklarujemy nastawienie negatywne.
2015-01-30
2/2015

70 lat po wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau

Kafelek tematyczny do publikacji
W dniu 27 stycznia mija 70 lat od wyzwolenia obozu w Auschwitz, ktry sta si symbolem ludobjstwa dokonanego przez Niemcw podczas II wojny wiatowej, w sposb i na skal wczeniej niespotykan. W odczuciu ponad dwch trzecich Polakw pami o Auschwitz-Birkenau ma wspczenie uniwersalny zasig – jest istotna dla kadego czowieka. Jedna dziesita uwaa j za wan gwnie dla osb, ktre przeyy obz lub inne przeladowania w czasie wojny oraz dla rodzin ofiar, a w przekonaniu zblionej liczebnie grupy jest ona istotna dla starszego pokolenia – ludzi, ktrzy dowiadczyli wojny. Nieliczni podkrelaj jej due znaczenie przede wszystkim dla pokole powojennych. Wskazania odnoszce si do narodowoci s rzadsze: w odczuciu szeciu na stu ankietowanych pami o Auschwitz-Birkenau jest obecnie wana dla Polakw, a w odczuciu trzech na stu – dla ydw.
2015-01-26
1/2015

Roczny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, kondycji zakadw  pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych.
2015-01-02
41/2014

99% Polakw bdzie wita Nowy Rok

Kafelek tematyczny do publikacji
Tylko 1% Polakw nie ma w zwyczaju obchodzi sylwestra! Gdzie bdziemy wita Rok 2015? Przewaajca grupa badanych (59%) spdzi sylwestra w domu, wrd najbliszych. Mniej ni jedna pita (17%) planuje przywita Nowy Rok na prywatce w gronie znajomych, przyjaci, a 7% spdzi ten wyjtkowy czas na balu, w restauracji lub w kawiarni. W pierwszej poowie grudnia 11% Polakw nie miao jeszcze sprecyzowanych planw na sylwestrowy wieczr.
2014-12-29
40/2014

Opinie o bdach medycznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W jednym z naszych ostatnich sonday zapytalimy badanych o bdy medyczne. Obecnie czciej ni przed trzynastoma laty ankietowani deklaruj, e padli ofiar rnego rodzaju pomyek i zaniedba lekarskich. Aktualnie co czwarty badany twierdzi, e zdarzyo mu si, i lekarz postawi niewaciw diagnoz bd zaleci leczenie, ktre okazao si bdne. W roku 2001 o tego typu sytuacjach mwi co szsty. W sumie, co trzeci ankietowany deklaruje, e dowiadczy zaniedba i bdw medycznych, w roku 2001 natomiast tak opini formuowa co czwarty spord nich.
2014-12-08
39/2014

Migracje zarobkowe Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Wicej ni co dziewity ankietowany (11%) deklaruje, e po 1 maja 2004 roku wyjeda do pracy za granic, a jeden na stu (1%), e nadal pracuje poza granicami kraju. W badaniu nie zostali z oczywistych powodw uwzgldnieni ci polscy emigranci, ktrzy obecnie mieszkaj i pracuj poza Polsk.
2014-12-03
38/2014

Polakw zwizki z lokaln parafi

Kafelek tematyczny do publikacji
Wprawdzie poczucie wizi z parafi wci pozostaje stosunkowo silne (deklaruje je 66% ankietowanych), jednak od 2005 roku systematycznie sabnie. Obecnie jest najnisze od pocztku lat dziewidziesitych (od roku 1994 spadek o 13 punktw procentowych).
2014-11-25
37/2014

Notowania rzdu Ewy Kopacz

Kafelek tematyczny do publikacji
Ostatnie tygodnie przyniosy popraw notowa rzdu, przejawiajc si we wzrocie identyfikacji z urzdujcym gabinetem, a take wzrocie zadowolenia z tego, e na jego czele stoi Ewa Kopacz.
2014-11-21
36/2014

Opinie o wprowadzeniu w Polsce euro

Kafelek tematyczny do publikacji
Plany wejcia Polski do strefy euro budz negatywne reakcje. Wikszo dorosych Polakw (68%) jest przeciwna przyjciu przez nasz kraj wsplnej europejskiej waluty. Wprowadzenie euro popiera jedynie 24% ankietowanych. Od lutego 2013 roku odsetek zwolennikw przystpienia Polski do strefy euro zmniejszy si o 5 punktw i obecnie naley do najniszych w historii naszych bada.
2014-11-06
35/2014

Co polskie dzieci robi po szkole?

Kafelek tematyczny do publikacji
Najczciej uczestnicz w dodatkowych patnych zajciach.
2014-10-29
34/2014

Poparcie dla stacjonowania w Polsce wojsk innych pastw NATO

Kafelek tematyczny do publikacji
Wikszo Polakw (57%) jest zdania, e w Polsce powinny stacjonowa wojska innych pastw NATO. Poparcie dla ich stacjonowania w naszym kraju jest obecnie najwysze w historii bada CBOS – nigdy dotd zwolennicy staej obecnoci sojuszniczych wojsk nie dominowali nad przeciwnikami.
2014-10-06
33/2014

Stosunek do Niemcw

Kafelek tematyczny do publikacji
Trzeciego padziernika mija 24. rocznica zjednoczenia Niemiec. Warto przy tej okazji przypomnie, jak w ostatnim dwudziestoleciu zmieniao si nastawienie do naszych zachodnich ssiadw.
2014-10-02
32/2014

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych.
2014-09-29
31/2014

Uzawodowienie polskiej armii a bezpieczestwo kraju

Kafelek tematyczny do publikacji
Pierwsze lata funkcjonowania armii skadajcej si tylko z zawodowych onierzy-ochotnikw nie prowadz do wzrostu aprobaty takiego rozwizania, wrcz przeciwnie – wprawdzie nadal najwicej zwolennikw ma pene uzawodowienie armii (47%), ale w porwnaniu z rokiem 2008 zwikszyo si poparcie dla zachowania rwnie powszechnego, obowizkowego poboru.
2014-09-15
30/2014

25. rocznica powoania rzdu Tadeusza Mazowieckiego

Kafelek tematyczny do publikacji
wier wieku temu, 12 wrzenia 1989 roku, Sejm zatwierdzi gabinet Tadeusza Mazowieckiego. Powstanie rzdu, na czele ktrego stan pierwszy niekomunistyczny premier, budzio ogromne oczekiwania spoeczne. We wrzeniu 1989 roku a 82% dorosych Polakw wyraao nadziej na popraw sytuacji w kraju. Po dwudziestu piciu latach od rozpoczcia przemian systemowych Tadeusz Mazowiecki jest uznawany za najlepszego premiera z dotychczasowych szefw rzdw III Rzeczypospolitej.
2014-09-11
29/2014

BMI Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Wprawdzie wikszo dorosych twierdzi, e odywia si zdrowo oraz e ich dieta jest zbilansowana, tzn. zawiera waciw ilo skadnikw pokarmowych, jednak ponad poowa ma nadwag, w tym blisko jedn pit stanowi otyli.
2014-09-05
28/2014

75 rocznica wybuchu II wojny wiatowej

Kafelek tematyczny do publikacji
W ocenie zdecydowanej wikszoci Polakw (71%) II wojna wiatowa jest nadal yw czci historii Polski, o ktrej trzeba stale przypomina.
2014-08-25
27/2014

Ilu Polakw jest na diecie?

Kafelek tematyczny do publikacji
W cigu roku poprzedzajcego badanie niemal co trzeci Polak (30%) stosowa jak diet, w tym co czwarty (26%) by na jakiej diecie eliminacyjnej, polegajcej na ograniczaniu lub eliminowaniu jakich produktw z jadospisu.
2014-08-07
26/2014

70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
Wprawdzie mona si spotka z rnymi ocenami wydarze, ktre w dniach od 1 sierpnia do 3 padziernika 1944 roku miay miejsce w Warszawie, jednak stosunek Polakw do nich staje si coraz bardziej jednoznaczny. Wedug trzech pitych ogu badanych (61%) powstanie warszawskie byo potrzebne i dobrze, e do niego doszo. Deklaracji takich jest obecnie zauwaalnie wicej ni dwadziecia lat temu (wzrost o 10 punktw procentowych). Przeciwn opini wyraa nieco ponad jedna pita respondentw (22%, spadek o 10 punktw). Nadal znaczna cz Polakw (17%) nie ma wyrobionego zdania na temat susznoci wybuchu powstania.
2014-07-28
25/2014

Szykany w miejscu pracy

Kafelek tematyczny do publikacji
Biorc pod uwag statystyki sdowe oraz dane Pastwowej Inspekcji Pracy, mona doj do wniosku, e mobbing ma w Polsce charakter marginalny. Jednak, jak zgodnie podkrelaj badacze tego zjawiska, zarejestrowane przypadki stanowi jedynie wierzchoek gry lodowej. W jednym z ostatnich sonday zapytalimy badanych o dowiadczanie rnego rodzaju szykan w miejscu pracy.
2014-07-23
24/2014

Co Polakw najbardziej oburza w aferze podsuchowej

Kafelek tematyczny do publikacji
Ujawnienie przez tygodnik „Wprost” restauracyjnych nagra politykw i innych osb publicznych wikszoci Polakw nie pozostawio obojtnymi. Zaledwie 3% badanych stwierdzio, i w tzw. aferze podsuchowej nie ma nic bulwersujcego. Najwiksza grupa ankietowanych (32%) jest oburzona faktem pokrywania rachunkw za drogie dania i alkohole z funduszy instytucji publicznych.
2014-07-16
23/2014

Administracja w subie zdrowia coraz bardziej nowoczesna

Kafelek tematyczny do publikacji
W cigu ostatnich dwch lat istotnie poprawiy si opinie na temat innowacyjnoci systemu opieki zdrowotnej. Obecnie prawie poowa Polakw (46%, od 2012 roku wzrost o 14 punktw) uwaa, e w administrowaniu ochron zdrowia z powodzeniem wykorzystuje si nowoczesne technologie, np. internet. Przeciwnego zdania jest jedna czwarta badanych (27%, spadek o 24 punkty). Korzystne zmiany w wizerunku placwek opieki zdrowotnej mona wiza m.in. z wprowadzeniem oglnopolskiego systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnie wiadczeniobiorcw (eWU).
2014-07-08
22/2014

Sumienie lekarza

Kafelek tematyczny do publikacji
Podpisanie przez cz rodowiska lekarskiego „Deklaracji wiary” wzbudzio due zainteresowanie mediw i wywoao kontrowersje. Dziaanie lekarzy nie spotkao si take ze zrozumieniem wikszoci Polakw. Mimo e znaczna cz badanych (46%) uznaje przerywanie ciy za niedopuszczalne, to rwnoczenie ponad poowa jest zdania, e lekarz nie moe, powoujc si na wasne sumienie, odmwi wykonania zabiegu przerwania ciy w sytuacji, gdy prawo na to zezwala.
2014-06-17
21/2014

Mundial 2014

Kafelek tematyczny do publikacji
Mimo e polska druyna nie zakwalifikowaa si do mistrzostw wiata w pice nonej, ktre rozpoczynaj si w Brazylii, to transmisje meczw zamierza oglda wikszo Polakw (54%), w tym blisko poowa z nich (26%) bdzie trzyma kciuki za co najmniej jeden zesp uczestniczcy w mundialu.
2014-06-12
20/2014

Stany Zjednoczone w polityce midzynarodowej

Kafelek tematyczny do publikacji
Przy okazji zbliajcej si wizyty prezydenta Baracka Obamy w Polsce, w majowym badaniu ponownie zapytalimy Polakw, jak postrzegaj rol Stanw Zjednoczonych w polityce midzynarodowej. Obecne oceny wpywu tego kraju na sytuacj na wiecie s najlepsze od 2006 roku. Najwiksza grupa Polakw uznaa, e – oglnie rzecz biorc – Stany Zjednoczone maj pozytywny wpyw na wiat (37%). Ponad jedna czwarta badanych uwaa, e ocena ich wpywu na sytuacj midzynarodow zaley od okolicznoci (28%), a 12% ma ambiwalentny stosunek do tej kwestii i twierdzi, e ten wpyw nie jest ani jednoznacznie pozytywny, ani negatywny.
2014-05-30
19/2014

Polacy o stosunkach polsko­‑rosyjskich

Kafelek tematyczny do publikacji
Obecne oceny stosunkw polsko­‑rosyjskich s najgorsze w historii prowadzonych przez CBOS bada i porwnywalne jedynie z uzyskanymi w grudniu 2006 roku. Zdecydowana wikszo Polakw (65%) sdzi, e s one ze, 27% okrela je jako „ani dobre, ani ze”, a jedynie 3% ankietowanych uwaa, e te stosunki s dobre.
2014-05-28
18/2014

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego – deklaracje i rzeczywisto

Kafelek tematyczny do publikacji
Nie naley oczekiwa, e w najblisz niedziel frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego okae si rwnie wysoka jak w sondaowych deklaracjach. Z reguy znacznie wicej osb deklaruje zamiar uczestniczenia w gosowaniu, ni faktycznie si na nie wybiera. Tak byo w przypadku poprzednich wyborw do PE. Jak bdzie w tym roku? Troch wicej osb ni pi lat temu zapowiada, e pjdzie gosowa. Trudno jednak z ca stanowczoci twierdzi, e nadchodzce wybory zgromadz wiksz liczb uczestnikw ni poprzednie. W 2009 roku im bliej byo wyborw, tym mniej osb deklarowao ch uczestniczenia w nich. W tym kontekcie pewnym optymizmem moe napawa fakt, e obecnie wraz ze zblianiem si terminu gosowania obserwujemy bardzo sab, ale jednak tendencj wzrostow.
2014-05-21
17/2014

Nasza wolno… Polacy po 25 latach przemian

Kafelek tematyczny do publikacji
Trzynastego maja 2014 roku w Belwederze odbya si debata „Nasza wolno… Polacy po 25 latach przemian”, ktr zorganizowaa Kancelaria Prezydenta RP we wsppracy z CBOS. Po prezentacji wynikw bada odbya si dyskusja, w ktrej udzia wzili przedstawiciele wiata nauki i mediw. Szczegln uwag prezydenta Bronisawa Komorowskiego i dyskutantw zwrciy porwnania spoecznych ocen minionego 25-lecia w krajach Europy rodkowo-Wschodniej.
2014-05-15
16/2014

Wydarzenia na Ukrainie a poczucie zagroenia w Europie rodkowo-Wschodniej

Kafelek tematyczny do publikacji
Wydarzenia na Ukrainie budz obawy znacznej czci mieszkacw Europy rodkowo-Wschodniej. Obywatele poszczeglnych pastw naszego regionu istotnie rni si jednak w ocenie zagroenia. W Polsce i na Sowacji wikszo mieszkacw uwaa, e istnieje zagroenie dla ich bezpieczestwa (odpowiednio: 61% i 57%). Przeciwnego zdania jest co trzeci Polak (33%) i Sowak (34%). O bezpieczestwo swoich krajw obawia si take okoo poowy Czechw i Wgrw (50% i 48%), ale ponad dwie pite nie dostrzega zagroenia (odpowiednio: 44% i 45%).
2014-05-09
15/2014

Papie Franciszek w opiniach Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Rok po ustpieniu papiea Benedykta XVI z urzdu i wyborze jego nastpcy, kardynaa Jorge Mario Bergoglio, ktry przyj imi Franciszek, zapytalimy respondentw o sytuacj Kocioa. Oceny sytuacji Kocioa w Polsce, Europie i na wiecie ulegy poprawie w stosunku do okresu, gdy papieem by Benedykt XVI. Polacy zaakceptowali nowego papiea jako autorytet moralny (83%), cho nadal najwikszym powaaniem spord ostatnich papiey cieszy si Jan Pawe II (92%).
2014-05-06
14/2014

W oczekiwaniu na kanonizacj Jana Pawa II

Kafelek tematyczny do publikacji
Z odpowiedzi respondentw na pytanie o istot zbliajcej si kanonizacji Jana Pawa II mona wnioskowa, e dla Polakw bdzie to wydarzenie bez precedensu. A 98% badanych uwaa, e kanonizacja papiea bdzie wana dla jego rodakw (w tym 80% – e bardzo wana). Powszechne jest rwnie przekonanie, e bdzie to wane wydarzenie take dla rodzin respondentw oraz dla nich osobicie (odpowiednio: 89% i 88%, w tym 59% i 60% sdzi, e bdzie ono bardzo wane). Nieco mniej ankietowanych uwaa, e kanonizacja papiea Polaka bdzie wana dla Europy (35% ocenia j jako bardzo wan, a dalsze 45% – jako do wan) oraz dla wiata (odpowiednio: 34% i 42%). Znaczenie przypisywane kanonizacji Jana Pawa II – z perspektywy zarwno osobistej, rodzinnej, narodowej, jak i europejskiej, wiatowej – jest wiksze ni oceniane w 2011 roku znaczenie jego beatyfikacji.
2014-04-24
13/2014

Praktyki wielkopostne i wielkanocne Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
W zwizku ze zbliajcymi si witami Wielkanocnymi zapytalimy Polakw o rne praktyki wielkopostne i wielkanocne. Najczciej praktykowanym zwyczajem wielkopostnym jest zachowywanie postu w Wielki Pitek (83%). Siedmiu na dziesiciu badanych przystpuje do spowiedzi wielkanocnej, a niewiele mniej ankietowanych (64%) uczestniczy w obrzdzie posypywania gowy popioem w rod Popielcow. Mniej wicej poowa Polakw, jak wynika z ich deklaracji, bierze udzia w rekolekcjach wielkopostnych i kocielnych obchodach Triduum Paschalnego.
2014-04-16
12/2014

Zaduenie Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Niemal poowa badanych (45%) deklaruje, e ich rodziny maj do spacenia jakie raty, poyczki, dugi lub kredyty. Sam fakt zaduenia nie wiadczy jednak o sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Zaduenie wrd rodzin, ktre yj biednie, jest niemal rwnie czste jak to notowane wrd badanych okrelajcych warunki swoich gospodarstw domowych jako dobre lub bardzo dobre (47% w stosunku do 40%). Zasadnicza rnica polega jednak na tym, jakie obcienie te dugi i kredyty stanowi dla rnego typu gospodarstw domowych. Blisko co czwarta uboga rodzina, ktra ma jakie dugi, ma problemy z ich spacaniem (14% wobec 47% zaduonych ubogich gospodarstw domowych). Natomiast wrd najbogatszych nikt nie ma problemw z regulowaniem nalenoci wynikajcych z zaduenia.
2014-04-02
11/2014

Polacy zdecydowanie przeciwko gosowaniu 16‑latkw

Kafelek tematyczny do publikacji
Od kilku lat w debacie publicznej formuowane s propozycje umoliwienia obywatelom gosowania w wyborach ju po ukoczeniu 16 roku ycia. Zwolennicy obnienia wieku wyborczego wskazuj, e taka zmiana przyczyni si do lepszej reprezentacji ludzi modych i moe zwikszy aktywno modziey.
2014-03-27
10/2014

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych. Aby lepiej odda dynamik zmian nastrojw, ich bilans kwartalny prezentujemy na tle poprzednich miesicy.
2014-03-24
9/2014

Polacy boj si konfliktu na Ukrainie

Kafelek tematyczny do publikacji
Kiedy na pocztku lutego – wobec zaostrzajcych si protestw na Ukrainie, ale jeszcze przed krwawymi zajciami w Kijowie – pytalimy Polakw o opinie na temat rozwoju sytuacji w tym kraju, co trzeci badany (30%) by zdania, e wydarzenia za nasz wschodni granic mog zagrozi bezpieczestwu Polski. W marcu – ju po uchwale parlamentu rosyjskiego, zezwalajcej prezydentowi Putinowi na uycie si zbrojnych na terytorium Ukrainy i przejciu kontroli nad Krymem przez siy prorosyjskie – ponad dwukrotnie wzrs niepokj o bezpieczestwo naszego kraju. Obecnie niemal trzy czwarte badanych (72%) uwaa, e sytuacja na Ukrainie zagraa bezpieczestwu Polski.
2014-03-14
8/2014

15 lat czonkostwa Polski w NATO

Kafelek tematyczny do publikacji
Od 12 marca 1999 roku Polska jest czonkiem Sojuszu Pnocnoatlantyckiego. Zdecydowana wikszo badanych postrzega przystpienie do NATO jako wane wydarzenie w historii naszego kraju – prawie poowa sdzi, e byo ono wane, ale niepierwszoplanowe, a ponad jedna czwarta uwaa je za wydarzenie przeomowe, o znaczeniu historycznym.
2014-03-10
7/2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
Zainteresowanie majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego jest wrd Polakw stosunkowo niewielkie, ale zblione do tego, ktre zarejestrowalimy w analogicznym okresie poprzedzajcym wybory sprzed piciu lat. Natomiast odsetek wyraajcych brak zainteresowania tym wydarzeniem jest najwikszy spord dotychczas odnotowanych.
2014-03-05
6/2014

Gdzie wypoczywalimy w 2013 roku

Kafelek tematyczny do publikacji
Wyjedajcy na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce staego zamieszkania stanowili w 2013 roku niespena poow (46%) dorosych Polakw. W roku 2013, podobnie jak w latach poprzednich, Polacy najczciej wypoczywali w kraju (39% ogu, 85% wyjedajcych w celach wypoczynkowych). Za granic wypoczywao w ubiegym roku 15% ogu Polakw, co stanowi jedn trzeci wyjedajcych w celach wypoczynkowych na co najmniej dwa dni. Wyniki te s niemal identyczne jak uzyskane po zakoczeniu 2012 roku.
2014-02-20
5/2014

Stosunek do protestw na Ukrainie

Kafelek tematyczny do publikacji
Wydarzenia na Ukrainie budz w Polsce do due zainteresowanie. Rozwj sytuacji w tym kraju ledzi blisko dwie trzecie dorosych Polakw (65%).
2014-02-17
4/2014

Polacy najbardziej ufaj WOP

Kafelek tematyczny do publikacji
Tradycyjnie ju przy okazji kolejnego finau Wielkiej Orkiestry witecznej Pomocy przez media przetoczya si pena kontrowersji dyskusja o dziaalnoci tej organizacji i jej lidera. W styczniowym sondau, ktrego realizacja przypada na czas trwania 22. Finau WOP, zapytalimy Polakw o zaufanie do fundacji Jerzego Owsiaka, a take do Caritasu i Polskiej Akcji Humanitarnej.
2014-02-11
3/2014

Zainteresowanie igrzyskami w Soczi i oczekiwania medalowe

Kafelek tematyczny do publikacji
Blisko trzy czwarte Polakw (74%) zamierza oglda transmisje zawodw rozgrywanych na zbliajcych si XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Jeszcze wicej osb (83%) przewiduje, e polscy reprezentanci wrc z tych igrzysk z medalami. W ocenie kibicw niemal pewn kandydatk do medalu olimpijskiego jest Justyna Kowalczyk.
2014-01-31
2/2014

Polska regionalna

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad poowa Polakw jest przekonana, e mieszka w pewnych wojewdztwach jest lepiej ni w innych, a w pewnych gorzej. W spoecznej wiadomoci podzia na lepsze i gorsze do mieszkania regiony jest bardzo wyrany. Dla wikszoci badanych przekonanych o tych zrnicowaniach miejscem lepszym do ycia jest Polska centralna (57%). Co czwarty spord nich uwaa, e w Regionie Poudniowym mieszka si lepiej ni w innych (25%), a co pity – e w Pnocno­‑Zachodnim (21%). Natomiast 16% badanych twierdzcych, e istniej lepsze regiony, wskazywao na Region Pnocny, a 12% na Poudniowo-Zachodni. Tylko dla nielicznych (3%) takim obszarem jest Region Wschodni.
2014-01-28
1/2014

Stosunek Polakw do Ukraicw

Kafelek tematyczny do publikacji
Wraz z zaognianiem si sytuacji na Ukrainie oddala si moliwo zblienia tego kraju z UE i tym samym rozwiewaj si zwizane z tym nadzieje wielu Ukraicw. Rozczarowani s take Polacy, ktrzy wspierali program Partnerstwa Wschodniego i przysze czonkostwo Ukrainy w UE. W styczniu, jeszcze przed zaostrzeniem si sytuacji na Ukrainie, poparcie dla przystpienia tego kraju do Wsplnoty wyraao blisko trzy czwarte Polakw (73%). Wikszo zwolennikw akcesji Ukrainy do UE podkrelaa jednak, e jest to kwestia jeszcze odlegej przyszoci.
2014-01-22
40/2013

Roczny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych.
2013-12-27
39/2013

wita Boego Narodzenia 2013

Kafelek tematyczny do publikacji
Choinka i prezenty s obecnie jednymi z najbardziej popularnych symboli wit Boego Narodzenia. Tylko co czternasty badany (7%) stwierdzi, e w jego domu nie bdzie choinki. W polskich domach krluj sztuczne drzewka (60%), ale w mniej wicej co trzecim (31%) stanie choinka pachnca lasem. Wedug deklaracji badanych, w wikszoci bd to cite drzewka (24%), tylko co czwarte prawdziwe drzewko bdzie choink w doniczce (7%).
2013-12-19
38/2013

Wicej nas czy czy dzieli?

Kafelek tematyczny do publikacji
Nieco ponad dwie pite badanych (41%) uwaa, e Polakw tyle samo czy, co dzieli. Pozostali respondenci znacznie czciej s zdania, e Polakw wicej dzieli, ni czy (40%), ni sdz, e wicej czy, ni dzieli (14%).
2013-12-04
37/2013

Poakcesyjne migracje zarobkowe – zrnicowanie regionalne

Kafelek tematyczny do publikacji
Ostatni spis powszechny pokazuje, e odpyw ludnoci w wyniku migracji za granic nie dotyczy wszystkich regionw w takim samym stopniu. Z naszego ostatniego badania wynika, e take w zakresie dowiadcze migracyjnych mieszkacy poszczeglnych obszarw znaczco si od siebie rni. Co czwarty mieszkaniec wschodniej Polski pracowa za granic po wejciu naszego kraju do Unii Europejskiej, podczas gdy z centralnej Polski tylko co siedemnasty.
2013-11-29
36/2013

Dlaczego Polacy nie szczepi si przeciw grypie?

Kafelek tematyczny do publikacji
Jedynie 7% dorosych mieszkacw Polski deklaruje, e w tym sezonie jesienno-zimowym zaszczepio si przeciwko grypie, kolejne 6% zamierza to jeszcze zrobi, zdecydowana wikszo za nie ma takich planw.
2013-11-26
35/2013

Czas na zmiany?

Kafelek tematyczny do publikacji
Tylko piciu na stu dorosych Polakw (5%) jest zadowolonych ze skadu obecnego rzdu i uwaa, e nie wymaga on adnych zmian. Jedn czwart badanych (24%) zadowoliyby drobne zmiany i wymiana niektrych ministrw. Niemal tyle samo (26%) uwaa jednak, e potrzebna jest powana rekonstrukcja i wymiana duej czci gabinetu. Natomiast blisko dwie pite Polakw (37%) opowiada si za cakowit zmian rzdu.
2013-11-05
34/2013

Polacy o pochwku zmarych

Kafelek tematyczny do publikacji
Poowa Polakw (49%) dopuszcza pomiertne palenie ciaa. Od 1994 roku spoeczne przyzwolenie na kremacj si umocnio (wzrost o 12 punktw). W listopadzie 2012 roku odsetek respondentw uwaajcych, e mona chowa urn z prochami zmarej osoby, przewaa nad odsetkiem badanych bdcych zdania, e ciao naley chowa w trumnie (37%). Jednoczenie zwikszya si (o 6 punktw, do 14%) grupa osb niemajcych wyrobionej opinii w tej kwestii.
2013-10-30
33/2013

Dodatkowe patne zajcia uczniw

Kafelek tematyczny do publikacji
Kadego roku wielu rodzicw majcych dzieci w wieku szkolnym decyduje si finansowa im rnego typu dodatkowe zajcia edukacyjne lub oglnorozwojowe – w tym roku szkolnym niemal tyle samo rodzicw co przed rokiem (46%). Na decyzj o posaniu dzieci na patne zajcia pozalekcyjne wpywa przede wszystkim poziom wyksztacenia rodzicw.
2013-10-23
32/2013

Euroentuzjaci znad Wisy

Kafelek tematyczny do publikacji
Na tle mieszkacw innych pastw Grupy Wyszehradzkiej, Polacy najlepiej oceniaj skutki czonkostwa swojego kraju w Unii Europejskiej. Prawie cztery pite respondentw CBOS (78%) uwaa, e Polska skorzystaa na przystpieniu do wsplnoty. O korzystnym bilansie integracji przekonana jest te dominujca cz Sowakw (60%). Stosunkowo najmniejszy euroentuzjazm przejawiaj Wgrzy i Czesi – tylko dwie pite z nich (odpowiednio 44% i 43%) sdzi, e zyski ich kraju z integracji przewyszaj poniesione koszty.
2013-10-07
31/2013

Wakacje dzieci i modziey

Kafelek tematyczny do publikacji
W czasie tegorocznych wakacji uczniowie z nieco ponad poowy gospodarstw domowych (53%) wyjechali na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania; przy czym ponad dwie pite rodzin (43%) zapewnio wypoczynek wszystkim dzieciom, a co dziesita (10%) tylko niektrym.
2013-10-02
30/2013

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych. Aby lepiej odda dynamik zmian nastrojw, ich bilans kwartalny prezentujemy na tle poprzednich miesicy.
2013-09-25
29/2013

Rdzenni i napywowi mieszkacy wsi

Kafelek tematyczny do publikacji
Nowi mieszkacy wsi – osoby, ktre mieszkaj na obszarze wiejskim, ale wedug wasnych deklaracji pochodz z miasta – stanowi obecnie okoo 8% caej ludnoci wiejskiej.
2013-08-30
28/2013

Opinie na temat sprawy ksidza Lemaskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad poowa Polakw jest zdania, e ksia – z racji specyfiki instytucji, ktrej su – powinni ogranicza publiczne wyraanie swoich prywatnych pogldw na rne tematy niezwizane z religi. Prawie dwie trzecie respondentw uwaa, e nie jest waciwe, by ksia publicznie krytykowali swoich przeoonych. Jednak w sprawie ksidza Wojciecha Lemaskiego ci, ktrzy o niej syszeli, zdecydowanie czciej bior stron ksidza (27%) ni arcybiskupa Henryka Hosera (8%). O tym, e obie strony maj troch racji, przekonanych jest 28% badanych z tej grupy, ale najwikszy odsetek spord nich nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie (37%).
2013-08-23
27/2013

Demokracja w Polsce i na wiecie

Kafelek tematyczny do publikacji
Wikszo Polakw (62%) ceni ustrj demokratyczny i zgadza si ze stwierdzeniem, e jest on lepszy od innych form rzdw. Jednak w kwestii jego „eksportu” zdania s podzielone. Dwie pite badanych (40%) uwaa, e pastwa demokratyczne powinny dy do tego, by w krajach niedemokratycznych rwnie zapanowaa demokracja, natomiast minimalnie wiksza grupa (43%) jest temu przeciwna.
2013-08-19
26/2013

Reakcje na planowane zmiany w systemie emerytalnym

Kafelek tematyczny do publikacji
Propozycje rzdu dotyczce funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych zdecydowanie czciej budz reakcje krytyczne ni przychylne. Dwie pite ogu badanych (40%) uwaa, e planowane zmiany id w zym kierunku, a tylko co jedenasty (9%) sdzi, e kierunek zmian jest waciwy. Mniej wicej poowa respondentw albo nie potrafi ustosunkowa si do propozycji rzdu (22%), albo w ogle o nich nie syszaa (29%).
2013-07-29
25/2013

Korupcja w Polsce

Kafelek tematyczny do publikacji
Ogromna wikszo badanych (83%) uwaa, e korupcja w sferze publicznej jest duym problemem, w tym dwie pite (40%) sdzi, e bardzo duym. Tylko co dziesity respondent (10%) przypisuje temu zjawisku niewielkie znaczenie.
2013-07-24
24/2013

Polacy i Ukraicy z histori w tle

Kafelek tematyczny do publikacji
Wsplna przeszo Polakw i Ukraicw postrzegana jest raczej jako potencjalna przyczyna konfliktu ni podstawa, na ktrej mona budowa dobre ssiedztwo. Ponad poowa respondentw (54%) wyraa opini, e wsplne dowiadczenia z przeszoci s tym, co dzieli oba narody, a tylko jedna czwarta (24%) jest zdania, e historia czy Polakw i Ukraicw.
2013-07-05
23/2013

Studia wysze – dla wybranych?

Kafelek tematyczny do publikacji
W spoecznej ocenie obecnie w Polsce kady moe studiowa. Prawie cztery pite badanych (78%) sdzi, e ksztacenie na wyszych uczelniach jest masowe, w tym blisko poowa (47%) wyraa taki pogld w sposb zdecydowany. Przeciwnego zdania jest jedna pita ankietowanych (18%).
2013-07-02
22/2013

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych. Aby lepiej odda dynamik zmian nastrojw, ich bilans kwartalny prezentujemy na tle poprzednich miesicy.
2013-06-26
21/2013

Polacy w przeddzie rewolucji mieciowej

Kafelek tematyczny do publikacji
1 lipca rewolucja mieciowa dotknie wszystkich mieszkacw kraju – zarwno tych, ktrzy mieli podpisane umowy na odbir mieci, jak i tych, ktrzy dotd pozbywali si ich w sposb niezgodny z prawem. Na ptora miesica przed wejciem w ycie tzw. ustawy mieciowej przewaajca wikszo Polakw (96%) deklaruje, e jest poinformowana o zmianach dotychczasowych zasad dotyczcych gospodarki odpadami. Wikszo (57%) wie take, ile bdzie kosztowa wywz mieci z ich gospodarstw domowych
2013-06-19
20/2013

Polacy opowiadaj si za referendum w sprawie obowizku szkolnego szeciolatkw

Kafelek tematyczny do publikacji
Organizatorzy akcji „Ratuj Maluchy” zoyli w Sejmie wniosek z blisko milionem podpisw o zorganizowanie referendum w sprawie reformy obniajcej wiek szkolny. O tym, czy referendum si odbdzie, ostatecznie zadecyduje Sejm. Rzd jest temu pomysowi przeciwny.
2013-06-14
19/2013

Gaz upkowy – czy bezpieczny?

Kafelek tematyczny do publikacji
W spoeczestwie umocnio si przekonanie, e wydobycie gazu upkowego jest bezpieczne dla rodowiska naturalnego – obecnie pogld taki wyraa 51% Polakw, o 8 punktw wicej ni w 2011 roku. Jednoczenie zwikszy si odsetek osb obawiajcych si jego wpywu na zdrowie ludzi (o 6 punktw, do 19%). W dalszym cigu znaczna grupa respondentw nie potrafi oceni zagroe wynikajcych z eksploatacji z tego niekonwencjonalnego surowca.
2013-06-06
18/2013

Kupowanie i sprzedawanie przez internet

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy coraz chtniej wykorzystuj internet do robienia zakupw. Za porednictwem sieci kupio co trzy czwarte internautw (75%, tj. 45% ogu badanych), przy czym ponad dwie pite (42%, tj. 25% ogu) zrobio zakupy w ten sposb w ostatnim miesicu. Ponad jedna czwarta korzystajcych z internetu (27%) przynajmniej raz sprzedaa co online.
2013-06-04
17/2013

Opinie na temat dopuszczalnoci tzw. uboju rytualnego

Kafelek tematyczny do publikacji
Od wielu miesicy toczy si w Polsce dyskusja na temat dopuszczalnoci tzw. uboju rytualnego, czyli uboju zgodnego z zasadami islamu i judaizmu, polegajcego na zabijaniu zwierzt hodowlanych bez oguszania, poprzez wykrwawienie.
2013-05-27
16/2013

Nie ma jak u mamy

Kafelek tematyczny do publikacji
W majowym sondau zadalimy Polakom kilka pyta dotyczcych ich relacji z rodzicami. Odpowiadajc na nie respondenci odbywali sentymentaln podr w czasie – interesoway nas bowiem nie tyle obecne stosunki rodzinne, ile te zapamitane z czasw, gdy byli dziemi, nastolatkami. W pamici niemal wszystkich badanych (92%) zapisaa si silna wi z mam, w tym poowa (51%) okrela j jako bardzo mocn.
2013-05-24
15/2013

Polacy, ktrzy s „oburzeni”

Kafelek tematyczny do publikacji
Niespena trzy pite Polakw (58%) czuje potrzeb politycznego wyraenia swej frustracji z powodu pogarszajcych si warunkw materialnych ycia i zaliczyoby si do grupy „oburzonych”. Niemal taki sam odsetek badanych (59%) jest oburzony ksztatem, jaki przybrao ycie polityczne w naszym kraju. Cho odsetki „oburzonych” z obu powodw s prawie takie same, to „oburzeni” w kadym z tych przypadkw nale do nieco innych grup spoecznych.
2013-05-15
14/2013

Poparcie dla czonkostwa Polski w UE

Kafelek tematyczny do publikacji
Utrzymujce si od kilku lat problemy Unii Europejskiej, zwizane z kryzysem finansowym w niektrych krajach strefy euro, s najbardziej prawdopodobn przyczyn sabnicia spoecznego poparcia dla czonkostwa Polski w UE. Symptomy tego procesu byy widoczne ju w ubiegym roku. Obecnie s one jeszcze bardziej wyrane. Od lutego do kwietnia 2013 odsetek zwolennikw obecnoci naszego kraju w UE zmala do 73% (spadek o 5 punktw). Jednoczenie liczba przeciwnikw czonkostwa wzrosa z 15% do 19%. Oznacza to, e obecny poziom poparcia dla integracji europejskiej jest zbliony do notowanego w pierwszym okresie po wejciu Polski do UE.
2013-04-26
13/2013

Powstanie w getcie warszawskim

Kafelek tematyczny do publikacji
W zwizku ze zbliajc si 70. rocznic wybuchu powstania w getcie warszawskim przeprowadzilimy badanie, ktre miao ustali, jaki jest stan wiedzy Polakw o tym powstaniu oraz w jaki sposb ten ruch zbrojnego oporu ydw zapisa si w pamici zbiorowej.
2013-04-15
12/2013

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych. Aby lepiej odda dynamik zmian nastrojw, ich bilans kwartalny prezentujemy na tle poprzednich dziewiciu miesicy.
2013-04-09
11/2013

Skutki wprowadzenia euro w Polsce – obawy i nadzieje

Kafelek tematyczny do publikacji
Od lipca 2012 do lutego 2013 zmniejszy si nieco (o 4 punkty) odsetek przeciwnikw przyjcia wsplnej waluty, nadal jednak stanowi oni wyran wikszo (64%). Wprowadzenie euro w Polsce popiera obecnie 29% badanych (wzrost o 4 punkty).
2013-03-29
10/2013

Czy papie Franciszek powinien reformowa Koci?

Kafelek tematyczny do publikacji
Niemal poowa badanych (48%) chciaaby, eby nowy papie wprowadzi pewne zmiany w nauczaniu Kocioa. Tylko nieco ponad jedna trzecia (37%) opowiada si za utrzymaniem w tym wzgldzie status quo. Jednoczenie spora grupa respondentw (15%) nie potrafi zaj stanowiska w tej kwestii.
2013-03-19
9/2013

Kongres Kobiet

Kafelek tematyczny do publikacji
Niemal co drugi badany (45%) sysza o Kongresie Kobiet. Co ciekawe, jego rozpoznawalno jest niewiele nisza wrd mczyzn ni wrd kobiet (odpowiednio 44% i 46%).
2013-03-14
8/2013

Percepcja sytuacji kobiet na rynku pracy

Kafelek tematyczny do publikacji
Dane GUS wskazuj, e przecitne zarobki kobiet i mczyzn wykonujcych ten sam zawd i zatrudnionych na takim samym stanowisku cigle do znaczco si rni. Jak dalece rozpowszechnione jest wrd Polakw przekonanie o dysproporcji zarobkw ze wzgldu na pe?
2013-03-06
7/2013

Zwizki partnerskie – za czy przeciw?

Kafelek tematyczny do publikacji
Aprobat legalizacji heteroseksualnych zwizkw partnerskich wyraa ogromna wikszo Polakw (85%), z kolei formalne zwizki osb tej samej pci zaakceptowaaby tylko jedna trzecia (33%). Oglnie rzecz biorc mona powiedzie, e 35% badanych aprobuje legalizacj zwizkw partnerskich niezalenie od pci osb zainteresowanych ich zawarciem, nieco ponad poowa (53%) dopuszcza ich zawieranie wycznie przez pary heteroseksualne, a co dziewity respondent (11%) w ogle ich nie akceptuje – niezalenie od tego, czy miayby je zawiera osoby tej samej czy rnej pci.
2013-02-27
6/2013

Przed Mistrzostwami wiata w Narciarstwie Klasycznym

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad poowa dorosych Polakw (56%) interesuje si sportami zimowymi. Zainteresowanie to przekada si na plany dotyczce ogldania transmisji z Mistrzostw wiata w Narciarstwie Klasycznym w Val di Fiemme. Zamierza je ledzi wikszo ankietowanych (60%). Jedna trzecia z tej grupy (20% ogu) ma zamiar oglda moliwie wszystkie relacje. Najwicej kibicw jest wrd mczyzn, jednak transmisje z mistrzostw planuje oglda take ponad poowa kobiet.
2013-02-15
5/2013

Walentynki 2013

Kafelek tematyczny do publikacji
Obchodzony 14 lutego Dzie Zakochanych, czyli tzw. Walentynki wpisa si ju w polsk obyczajowo. wiadczy o tym zarwno fakt, e podoba si on zdecydowanej wikszoci Polakw, jak i to, e ponad poowa z nich (59%) deklaruje, i zamierza uczci ten dzie.
2013-02-13
4/2013

Prezydent Bronisaw Komorowski na pmetku kadencji

Kafelek tematyczny do publikacji
Prawie trzy czwarte Polakw (74%) jest zdania, e Bronisaw Komorowski dobrze sprawdza si jako prezydent, tylko mniej ni jedna pita (16%) uwaa, e Bronisaw Komorowski nie wypenia swoich obowizkw naleycie. W porwnaniu z pocztkiem kadencji oceny pracy prezydenta si poprawiy.
2013-02-05
3/2013

Zmiany stosunku do innych narodw

Kafelek tematyczny do publikacji
Od dwudziestu lat badamy stosunek Polakw do innych narodw. Z tej perspektywy mona mwi o wyranej poprawie nastawienia rodakw wobec innych narodw. Pozytywne zmiany zaszy przede wszystkim w stosunku do mniej lubianych nacji. Nieco mniej serdeczny jest natomiast stosunek do narodw, ktre niegdy – w pierwszych latach przemian – budziy najwiksz sympati.
2013-02-01
2/2013

Wyjazdy wypoczynkowe Polakw w 2012 roku i plany na obecny rok

Kafelek tematyczny do publikacji
W minionym roku niespena poowa dorosych Polakw (46%) wypoczywaa przez co najmniej dwa dni poza miejscem zamieszkania. Przecitny ubiegoroczny wyjazd wypoczynkowy trwa siedem dni.
2013-01-24
1/2013

Stosunek Polakw do uprawy rolin modyfikowanych genetycznie i ywnoci zawierajcej GMO

Kafelek tematyczny do publikacji
21 grudnia 2012 roku prezydent Bronisaw Komorowski podpisa ustaw o nasiennictwie, ktra reguluje m.in. kwestie zwizane z wprowadzaniem do obrotu nasion rolin genetycznie modyfikowanych. 2 stycznia 2013 roku Rada Ministrw wydaa dwa rozporzdzenia wprowadzajce zakaz stosowania materiau siewnego genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora i kukurydzy MON 810, jedynych dopuszczonych obecnie do uprawy w UE rolin modyfikowanych genetycznie.
2013-01-07
39/2012

Roczny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskanikami nastrojw spoecznych s oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a take kondycji zakadw pracy respondentw oraz warunkw materialnych ich gospodarstw domowych.
2012-12-21
38/2012

Koniec wiata odwoany

Kafelek tematyczny do publikacji
Mimo e nie wiemy dlaczego 21 grudnia 2012 roku jest ostatnim dniem w kalendarzu Majw, niektrzy traktuj ten fakt jako zapowied koca wiata. Taka interpretacja nie przekonuje Polakw – badani powszechnie przyznaj, e nie wierz w ryche nadejcie koca wiata (96%), a cztery pite (83%) wyraa ten pogld w sposb zdecydowany.
2012-12-20
37/2012

13 grudnia - polska trauma po PRL-u

Kafelek tematyczny do publikacji
Wprowadzenie stanu wojennego jest najwaniejszym wydarzeniem historycznym zapamitanym przez tych, ktrzy czas PRL-u przeywali jako doroli. Gdy w maju tego roku zapytalimy respondentw o wane, osobicie przeyte wydarzenia historyczne, najczciej wskazywali wanie stan wojenny. Uzyska on dwa i p razy wicej wskaza ni przemiany ustrojowe, i cztery razy wicej ni powstanie „Solidarnoci”.
2012-12-13
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zaspół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

Komunikaty z badań

Opinie i Diagnozy

CBOS Flash

CBOS Fokus

Książki

CBOS Trendy

CBOS Podcast

CBOS News

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry