UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNews

 
2/2010

Oceny roku 2009 i prognozy na rok 2010

Kafelek tematyczny do publikacji
W styczniu zapytalimy Polakw, jak oceniaj ubiegy rok, oraz jaki, ich zdaniem, bdzie obecny. Miniony rok jest na og dobrze oceniany, jeli chodzi o sytuacj w zakadach pracy (53%), ycie osobiste respondentw (50%) i ich sytuacj rodzinn (48%). Gorsze oceny s formuowane w odniesieniu do sytuacji na wiecie (38% ocenia j le) i wydarze w kraju – najwiksza grupa (39%) uwaa, e miniony rok nie by dla Polski ani dobry, ani zy. Oglnie rzecz biorc, rok 2009 jest oceniany nieco gorzej ni 2008.
2010-01-20
1/2010

Wikszo Europejczykw uwaa, e wolno sowa jest wartoci nadrzdn wobec prawa do ochrony uczu religijnych

Kafelek tematyczny do publikacji
Midzynarodowe badania przeprowadzone w dwudziestu krajach pokazuj due rnice w postrzeganiu roli pastwa w ochronie uczu religijnych obywateli i prawa do wolnoci sowa, w tym publicznego krytykowania religii. Najwiksz wag do wolnoci sowa przywizuj mieszkacy USA, Meksyku, Chile, Wielkiej Brytanii i Hongkongu. Natomiast dla obywateli pastw, w ktrych religi dominujc lub bardzo znaczc jest islam, oraz dla mieszkacw Indii waniejsza jest ochrona uczu religijnych ni wolno sowa.
2010-01-06
30/2009

Roczny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
Koczcy si rok z pewnoci nie by najspokojniejszy dla kraju – i to z uwagi na sytuacj zarwno polityczn (spory kompetencyjne oraz afera hazardowa), jak i gospodarcz (skutki wiatowego kryzysu ekonomicznego). Po kilku latach do istotnego wzrostu gospodarczego nastpio wyrane spowolnienie, ktre − chociaby ze wzgldu na wzrost liczby bezrobotnych − bezporednio oddziaao na wiele polskich gospodarstw domowych.
2009-12-22
29/2009

Klimat i COP 15

Kafelek tematyczny do publikacji
Trwa szczyt klimatyczny ONZ w Kopenhadze. Wyniki naszego grudniowego sondau, ktrego realizacja rozpocza si jeszcze przed inauguracj tej konferencji, pokazuj, e ponad poowa Polakw o niej nie syszaa. Niewielkie jest rwnie zainteresowanie tym wydarzeniem. Deklaruje je jedna czwarta badanych (27%), wikszo za (71%) nie interesuje si przebiegiem i ustaleniami szczytu.
2009-12-11
28/2009

Polacy o hazardzie

Kafelek tematyczny do publikacji
Hazard jest problemem spoecznym, o ktrym ostatnio duo si mwi. Trzy pite Polakw (60%) mona zaliczy do zdecydowanych przeciwnikw hazardu, dalsza jedna pita (20%) rwnie ocenia go negatywnie, cho nie jest w swych pogldach tak zdecydowana. Prawie co pity respondent (18%) w mniejszym lub wikszym stopniu ma do hazardu stosunek pozytywny, cho tylko 3% przyznaje wprost, e go lubi. Pozytywnie odnosz si do hazardu wyranie czciej mczyni (24%) ni kobiety (11%).
2009-11-30
27/2009

Ludzie starsi s spoeczestwu potrzebni

Kafelek tematyczny do publikacji
Czternastego listopada br. obchodzony bdzie wiatowy Dzie Seniora. W listopadowym badaniu zapytalimy Polakw, czy ludzie starsi, tzn. majcy co najmniej 60 lat lub bdcy na emeryturze, s potrzebni spoeczestwu czy te s dla niego raczej obcieniem.
2009-11-20
26/2009

Ile kosztuje rodzicw edukacja dzieci w wieku szkolnym?

Kafelek tematyczny do publikacji
Pocztek roku szkolnego to dla rodzicw czas wzmoonych wydatkw na szkolne potrzeby dzieci oraz na dodatkowe patne zajcia edukacyjne i oglnorozwojowe. Z naszych cyklicznych bada wynika, e rodzice wydaj coraz wicej pienidzy na edukacj dzieci, lecz ich tegoroczne wydatki zwizane z rozpoczciem roku szkolnego byy nieco nisze ni ubiegoroczne i wyniosy rednio 601 z w przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym. Okazuje si jednak, e zmalay tylko nakady finansowe rodzicw na szkolne ubrania (o 8%, do 173 z rednio na jednego ucznia). Wzrosy natomiast wydatki na przybory potrzebne do nauki (o 23%, do 142 z) i podrczniki (o 12% do 290 z).
2009-10-21
25/2009

Polacy o hospicjach

Kafelek tematyczny do publikacji
Dziesitego padziernika br. ju po raz kolejny obchodzony bdzie wiatowy Dzie Opieki Paliatywnej i Hospicjw. Opieka hospicyjna w Polsce ma stosunkowo dug tradycj - jej idea zacza si rodzi w naszym kraju ju w poowie lat siedemdziesitych XX wieku, a wic niedugo po powstaniu pierwszego na wiecie hospicjum (witego Krzysztofa), ktre od 1967 roku funkcjonuje w Londynie.
2009-10-09
24/2009

Kwartalny bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
Na pocztku III kwartau br. w wikszoci zarwno ocen, jak i prognoz odnotowalimy spadki zapocztkowane w maju.
2009-09-24
23/2009

Stosunki polsko-rosyjskie z histori w tle

Kafelek tematyczny do publikacji
Wizyta premiera Rosji Wadimira Putina na uroczystociach upamitniajcych wybuch II wojny wiatowej odbia si gonym echem w polskiej polityce, a jego wypowiedzi zostay przez wielu komentatorw uznane za krok w kierunku ocieplenia stosunkw polsko-rosyjskich. Opinia publiczna jest w ocenie tej wizyty podzielona, niemniej przewaa pogld o jej korzystnym wpywie na relacje naszego kraju z Rosj. Ponad poowa badanych (52%) stoi na stanowisku, e obecno Putina na Westerplatte przyczynia si do budowy pojednania polsko-rosyjskiego, cho - jak sdzi wikszo z nich (49%) - jej rola w tym procesie bya niewielka. Co trzeci badany (33%) jest zdania, e wizyta premiera Rosji nie miaa adnego znaczenia dla dalszych kontaktw midzy oboma narodami.
2009-09-11
22/2009

Siedemdziesit lat od wybuchu II wojny wiatowej

Kafelek tematyczny do publikacji
Pierwszego wrzenia minie siedemdziesit lat od ataku Niemiec na Polsk w 1939 roku, co zapocztkowao II wojn wiatow. Wojn t, a zwaszcza jej pocztek - kampani wrzeniow, pamita niewielu obecnie yjcych Polakw. Niemniej dla zdecydowanej wikszoci badanych (72%) nie jest to wydarzenie odlegej przeszoci, lecz cigle ywa cz historii naszego kraju.
2009-08-27
21/2009

Znaczenie "Solidarnoci" dla tosamoci politycznej

Kafelek tematyczny do publikacji
Wkrtce minie dwudziesta dziewita rocznica podpisania Porozumie Sierpniowych, zawartych przez Midzyzakadowy Komitet Strajkowy i przedstawicieli wczesnego rzdu (Komisj Rzdow). Wydarzenie to zapocztkowao proces, ktrego zwieczeniem bya transformacja ustrojowa.
2009-08-20
20/2009

Wierzcy, ale coraz rzadziej praktykujcy. Przemiany religijnoci modych Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Nasze comiesiczne badania realizowane na prbach oglnopolskich nie wskazuj na istotne zmiany religijnoci Polakw, nie oznacza to jednak, e pozostaje ona stabilna we wszystkich grupach spoecznych, czego przykadem jest modzie. Wprawdzie ostatnie dwudziestolecie nie przynioso istotnych zmian w deklaracjach wiary modych Polakw, jednak z roku na rok maleje odsetek modziey regularnie uczestniczcej w praktykach religijnych.
2009-08-07
19/2009

Polacy o swoim wygldzie

Kafelek tematyczny do publikacji
Jeli akceptacj wasnego wygldu potraktujemy jako wskanik samopoczucia psychicznego, to moemy powiedzie, e w cigu ostatnich szeciu lat Polacy stali si szczliwsi. Mimo zagroe zwizanych ze stanem gospodarki i rynku pracy poprawia si samoocena Polakw. Ankietowani czciej ni sze lat temu akceptuj swj wygld, rzadziej s z niego niezadowoleni i rzadziej czuj si w obowizku co w swoim wizerunku zmieni.
2009-08-04
18/2009

Powstanie Warszawskie

Kafelek tematyczny do publikacji
Zblia si 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W zwizku z ni przeprowadzilimy dwa badania: jedno na prbie oglnopolskiej, drugie - reprezentatywne dla Warszawy. Chcielimy sprawdzi, jakie jest znaczenie tego wydarzenia w pamici zbiorowej, jak obecnie jest ono oceniane i obchodzone.
2009-07-22
17/2009

Jerzy Buzek w opiniach Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
Ostatni pomiar zaufania spoecznego wskazuje, e Jerzy Buzek nowo wybrany szef Parlamentu Europejskiego cieszy si wrd Polakw wyjtkow sympati. Na pocztku lipca, jeszcze przed formalnym wyborem na to stanowisko, pod wzgldem popularnoci Jerzy Buzek zrwna si z Lechem Was - dotychczasowym liderem rankingu zaufania - i obecnie wyprzedza tak liczce si postacie sceny politycznej, jak Radosaw Sikorski czy Donald Tusk. Jego obecne oceny s niemal rwnie dobre jak najlepsze z dotychczasowych - uzyskiwane w pocztkowym okresie penienia przez niego funkcji premiera.
2009-07-14
16/2009

Polacy o Wojciechu Jaruzelskim

Kafelek tematyczny do publikacji
W jednym z ostatnich naszych sonday Polacy przedstawiali swj stosunek do Wojciecha Jaruzelskiego. Oceniali go jako prezydenta, ale te w wymiarze bardziej oglnym - wypowiadali si o caoksztacie jego aktywnoci politycznej przed 1989 rokiem.
2009-07-06
15/2009

Zakupy przez internet

Kafelek tematyczny do publikacji
Komercyjna rola internetu zyskuje na znaczeniu - szybko ronie liczba osb, ktre kupoway co za porednictwem serwisw internetowych. Jedna trzecia ogu dorosych deklaruje, e kiedy kupia co przez internet, a co dziesity - e co sprzeda. Wikszo internautw robia w ten sposb zakupy. Mczyni czciej ni kobiety twierdz, e co kupili przez internet lub sprzedali.
2009-06-23
14/2009

Bilans nastrojw spoecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
Wskanikami nastrojw spoecznych w naszych badaniach s oceny i przewidywania dotyczce dwch wymiarw ycia - osobistego (kondycji zakadw pracy respondentw i warunkw materialnych ich gospodarstw domowych) oraz publicznego (stanu gospodarki i sytuacji politycznej w kraju).
2009-06-08
13/2009

Wybory do Parlamentu Europejskiego -
deklaracje Polakw tydzie przed gosowaniem

Kafelek tematyczny do publikacji
Ju tylko kilka dni dzieli nas od wyborw do Parlamentu Europejskiego. Wiele tygodni deklaracje uczestnictwa w tych wyborach utrzymyway si na relatywnie niskim poziomie. W sondau zrealizowanym na tydzie przed dniem gosowania obserwujemy wzrost zainteresowania Polakw udziaem w eurowyborach. Wedug zapowiedzi badanych, 7 czerwca wybiera si do urn wyborczych dwie pite uprawnionych do gosowania (41%, o 5 punktw wicej ni tydzie wczeniej). Oczywicie nie oznacza to, i rzeczywista frekwencja bdzie rwnie wysoka. Jest bowiem regu, e znacznie wicej osb deklaruje ch wzicia udziau w gosowaniu, ni si na nie faktycznie wybierze. Pokazuje to przykad pierwszych wyborw do PE, przed ktrymi zamiar uczestnictwa deklarowao 45% dorosych Polakw, a do urn wyborczych udao si o poow mniej (21%).
2009-06-04
12/2009

Zainteresowanie wyborami
do Parlamentu Europejskiego wrd
Polakw, Czechw, Sowakw i Wgrw

Kafelek tematyczny do publikacji
Wrd obywateli pastw Grupy Wyszehradzkiej najbardziej zainteresowani wyborami do Parlamentu Europejskiego s Wgrzy - 48% dorosych mieszkacw tego kraju deklaruje, e ledzi wydarzenia zwizane z tymi wyborami. Znacznie rzadziej wyborem swoich przedstawicieli do europarlamentu interesuj si Sowacy (37%) i Polacy (34%), a najrzadziej - Czesi (29%).
2009-05-28
11/2009

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
Kampania przed wyborami do europarlamentu wkracza - przynajmniej wedug wskaza kalendarza wyborczego - w decydujc faz. Tymczasem nic nie wskazuje, by nadchodzce wybory miay zmobilizowa choby tyle samo wyborcw, co poprzednie. Mimo zbliajcego si terminu gosowania zainteresowanie tym wydarzeniem politycznym wzroso w niewielkim stopniu (o 4 punkty procentowe w stosunku do kwietnia i zaledwie o 1 punkt w porwnaniu z marcem). Deklaracje te w dalszym cigu ksztatuj si na wyranie niszym poziomie ni przed picioma laty. Praktycznie nie przybywa te osb, ktre zamierzaj wzi udzia w tym gosowaniu. Ch uczestnictwa w wyborach zgasza tylko nieco ponad jedna trzecia Polakw (37%), a  wic wyranie mniej ni zapowiadao w analogicznym terminie poprzedzajcym gosowanie w roku 2004. Warto przypomnie, e wwczas do urn wyborczych udao si zaledwie niespena 21% uprawnionych do gosowania, przy 45% deklarowanej frekwencji.
2009-05-15
10/2009

Lepiej wyksztaceni i ... uczciwsi

Kafelek tematyczny do publikacji
Wiosna to dla uczniw, a czsto take ich rodzicw, okres przeomowych egzaminw: gimnazjalnych, maturalnych. W jednym z ostatnich sonday podjlimy temat edukacji i wyksztacenia w Polsce - interesowao nas, w jakim stopniu s to dobra istotne, podane.
2009-04-27
9/2009

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
Mimo zaawansowanych przygotowa i zbliajcego si terminu gosowania, wci jeszcze niewielu Polakw powanie zastanawia si nad wyborem swoich przedstawicieli do PE. Zaledwie niespena jedna trzecia badanych (30%) interesuje si tym wydarzeniem, a 36% uprawnionych do gosowania zapowiada udzia w wyborach. Wbrew typowej dla okresu przedwyborczego dynamice, wraz z upywem czasu odsetki tych deklaracji zamiast rosn - malej. W stosunku do marca liczba zdeklarowanych wyborcw obniya si o 3 punkty procentowe, natomiast wyranie (o 5 punktw) przybyo osb, ktre zapowiadaj absencj w gosowaniu. Trudno oceni, czy jest to postawa trwaa, z pewnoci jednak do udziau w najbliszych wyborach bardzo trudno bdzie zmobilizowa Polakw. Od stycznia deklaracje uczestnictwa w gosowaniu na eurodeputowanych ksztatuj si na jeszcze niszym poziomie ni przed wyborami w 2004 roku. Wwczas - przy 45-procentowej deklarowanej frekwencji - do urn wyborczych udao si niespena 21% uprawnionych do gosowania.
2009-04-15
8/2009

Opinie o opiece zdrowotnej

Kafelek tematyczny do publikacji
Oglne oceny stanu opieki zdrowotnej wci pozostaj krytyczne. Obecnie blisko dwie trzecie Polakw (63%) jest niezadowolonych z tego, jak funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowotna, tylko jedna trzecia  (34%) wyraa zadowolenie. Od poprzedniego badania przeprowadzonego w marcu 2007 roku wzrs odsetek ocen negatywnych (o 5 punktw), jednoczenie za zmniejszy si odsetek opinii pozytywnych (o 3 punkty).
2009-03-31
7/2009

Bilans kwartalny.
Nastroje Polakw w czasach kryzysu

Kafelek tematyczny do publikacji
Od marca rozpoczynamy publikowanie bilansw kwartalnych. Do podsumowania ostatnich miesicy wybralimy wskaniki, ktre skadaj si na oglnie rozumiane nastroje spoeczne. S to oceny aktualnej kondycji gospodarczej i politycznej kraju, a take sytuacji w zakadach pracy i gospodarstwach domowych oraz przewidywania Polakw dotyczce tych czterech wymiarw. Aby lepiej odda dynamik zmian nastrojw, prezentujemy je z duszej perspektywy, czyli na tle ocen ubiegorocznych.
2009-03-16
6/2009

Przemoc w rodzinie

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszym ostatnim sondau jednym z tematw bya przemoc domowa. Wyniki badania daj powody do ostronego optymizmu. Uzyskane odpowiedzi pozwalaj przypuszcza, e w ostatnich latach nieco zmalaa skala przemocy w rodzinie. W stosunku do roku 2005 wyranie zmniejszya si grupa kobiet, ktre znaj przynajmniej jedn kobiet-ofiar przemocy fizycznej swojego partnera. Obecnie jedna trzecia kobiet (33%) zna w swoim rodowisku co najmniej jedn kobiet bit przez ma, w tym poowa - przynajmniej kilka takich kobiet, a wic prawdopodobnie yje w rodowisku, gdzie przemoc jest norm.
2009-03-03
5/2009

Zmiany w ukadzie spoecznego poparcia dla PO i PiS

Kafelek tematyczny do publikacji
PiS stara si zmieni swj wizerunek. Dzi nie sposb oceni, czy to si uda. Niemal jednoczenie pojawi si postulat utworzenia szerszego porozumienia politycznego, ktre - zdaniem skadajcego t propozycj prezydenta Lecha Kaczyskiego - uatwioby walk ze skutkami wiatowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Prezydent oceni jednak, e koncepcja porozumienia PO i PiS jest nierealna z powodu wysokiej temperatury sporu politycznego midzy tymi partiami. Warto przypomnie, jak ksztatowao si poparcie dla obu ugrupowa w cigu ostatnich czterech lat.
2009-02-19
4/2009

Ocena przemian po dwudziestu latach

Kafelek tematyczny do publikacji
Akceptacja przemian ustrojowych w Polsce jest obecnie najwysza od czasu, kiedy badamy poparcie dla zmian systemowych w naszym kraju, a wic od pierwszej poowy lat dziewidziesitych. Ponad cztery pite Polakw (82%) jest przekonanych, e warto byo przed dwudziestoma laty zmienia ustrj w naszym kraju. Tylko nieliczni (8%) s niezadowoleni z tego, e w Polsce doszo do zmiany systemu politycznego.
2009-02-05
3/2009

Okrgy St

Kafelek tematyczny do publikacji
Dwadziecia lat po rozpoczciu obrad Okrgego Stou Polacy maj zdecydowanie czciej pozytywny ni negatywny stosunek do zawartych tam porozumie. Trzeba jednak podkreli, e blisko co trzecia dorosa osoba podchodzi do tego wydarzenia obojtnie. Wprawdzie obojtno jest czstsza wrd ludzi modych, ktrzy byli wwczas dziemi, bd wrcz urodzonych ju pniej, lecz deklaruje j take przynajmniej co czwarty badany w wieku rednim lub starszy.
2009-01-27
2/2009

Fundacja Centrum Badania Opinii Spoecznej. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziaania Narkomanii. zapraszaj na konferencj:.  .

Polska modzie o sobie,
uywkach i polityce...

Kafelek tematyczny do publikacji
Konferencja odbdzie si w poniedziaek 26 stycznia 2009 r. o godz. 10.00 w Centrum Prasowym PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8.
2009-01-21
1/2009

Czonkostwo w zwizkach zawodowych

Kafelek tematyczny do publikacji
Polska zalicza si do krajw sabo uzwizkowionych. Do zwizkw zawodowych naley 6% ogu dorosych Polakw, czyli okoo 16% pracownikw najemnych. Najliczniej reprezentowani s zwizkowcy z  maych organizacji niezrzeszonych w centrale. Nieco wicej zatrudnionych naley do NSZZ "Solidarno" ni do zwizkw skupionych w OPZZ.
2009-01-08
16/2008

Szczliwi czy pechowcy?

Kafelek tematyczny do publikacji
U schyku PRL, w 1988 roku, niespena co pity Polak (18%) uwaa si za osob szczliw i prawie tyle samo osb (16%) miao poczucie yciowego pecha. Wikszo badanych deklarowaa, e ich odczucia w tym wzgldzie s zmienne. Po dekadzie przemian, w roku 1999, znacznie przybyo respondentw zaliczajcych si do ludzi szczliwych (o 13 punktw, do 31%). Od tego czasu odnotowujemy ich liczebn przewag nad ankietowanymi o negatywnej samoocenie. W grudniu 2008 roku co trzeci Polak uznaje si za osob szczliw (34%, od 1988 roku wzrost o 16 punktw), a co smy (13%, odpowiednio spadek o 3 punkty) okrela si jako pechowiec. Nadal najwiksza grupa ankietowanych (cho o 13 punktw mniejsza ni w roku 1988) przyznaje, e ich samoocena w tej dziedzinie jest zmienna.
2008-12-29
15/2008

Przedwiteczny marketing w opinii Polakw

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-12-12
14/2008

Zaufanie do Lecha Wasy

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-12-04
13/2008

Zmiany opinii o Narodowym Banku Polskim.

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-11-14
12/2008

Najlepszy okres w historii Polski ostatnich stu lat. Polacy o rzdzie

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-10-28
11/2008

Rozumienie patriotyzmu. Kto powinien mie prawo do wczeniejszej emerytury?

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-10-13
10/2008

Oceny instytucji publicznych. Opinie o celach polityki zagranicznej Polski

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-09-23
9/2008

Co czy Polakw z parafi?

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-09-09
8/2008

Preferencje Polakw w wyborach w USA. Poparcie dla planu komercjalizacji szpitali

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-08-27
7/2008

Rodzina i praca treci codziennego ycia Polakw. Pomoc spoeczna

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-08-18
6/2008

Demokracja - oceny i perspektywy. Opinie o traktacie lizboskim

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-07-18
5/2008

Polacy o niepokojach, zagroeniach i oczekiwaniach dotyczcych zdrowia psychicznego

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-07-14
4/2008

Religia w szkoach publicznych - raczej tak, religia na stopie - raczej nie. Czy bicie dzieci powinno by zakazane?

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-06-24
3/2008

Reakcje na wzrost cen. Zachowania proekologiczne

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-06-10
2/2008

Prawa gejw i lesbijek. Polacy typuj Niemcw na zwycizc Euro 2008

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-05-26
1/2008

Katy a stosunki polsko-rosyjskie. Polacy chc zwikszenia nakadw na nauk

Kafelek tematyczny do publikacji
2008-05-07
 
Back to the beginning First page
 
Previous page Previous page
601 - 648/ 648
Next page
 
Go to the end
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze