UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem

CBOSTRENDY Wyniki badań

Wyniki badań sondażowych realizowanych przez CBOS od lat 90. XX wieku prezentujemy w postaci trendów.

Dotyczą one: stosunku społeczeństwa do rządu, integracji z UE, poziomu życia, aktywności społecznej, poczucia bezpieczeństwa i wielu innych.

CBOSNEWS Newsletter

23/2023


Poparcie dla roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec i przewidywanie efektów tych działań

Zapowiedzi domagania się przez Polskę reparacji wojennych od początku spotykały się z pozytywnym przyjęciem wśród badanych. Najwięcej zwolenników podjęcia działań w tej sprawie notowaliśmy w lipcu 2019 roku (69%). Obecnie wystąpienie do Niemiec o odszkodowania popiera ogółem 58% respondentów, z czego 38% w sposób zdecydowany. Sprzeciwia się temu łącznie mniej niż jedna trzecia badanych (32%), przy czym tylko 11% mówi „zdecydowanie nie”. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku poparcie dla wysuwania roszczeń reparacyjnych wobec Niemiec minimalnie się zwiększyło, ale jest mniejsze niż w sierpniu roku 2019 i w październiku roku 2021. W stosunku do września ubiegłego roku ubyło też przeciwników takich działań.
 

OSTATNIEKOMUNIKATY

2023-09-26

Wyborcy niezdecydowani na miesiąc przed wyborami

2023-09-25

Nastroje społeczne we wrześniu

2023-09-22

Stosunek do rządu we wrześniu

2023-09-21

Nastroje na rynku pracy we wrześniu
 
 

AKTUALNOŚCI

26.06.2023

W Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej naszego kolegi Jonathana Scovila. Promotorami pracy pt. Europejczycy w obliczu dżihadystycznego terroryzmu. Analiza porównawcza między Francją a Polską byli prof. dr hab. Mirosława Grabowska i prof. Wiktor Stoczkowski. Komisja jednogłośnie uznała, że będzie wnioskować o przyznanie Autorowi pracy tytułu doktora. Gratulujemy!
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze