Deklaracje głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich
Jak rozłożyłyby się głosy, gdyby w II turze wyborów prezydenckich kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego był zajmujący obecnie drugie miejsce pod względem popularności kandydat PiS Karol Nawrocki, a jak wyglądałby układ poparcia w II turze, gdyby konkurentem Rafała Trzaskowskiego był trzeci dziś na liście najpopularniejszych kandydatów – polityk Konfederacji WiN Sławomir Mentzen? Badanie zostało przeprowadzone przed debatami prezydenckimi, zatem nie uwzględnia potencjalnego wpływu tych debat na prezentowane wyniki.
2025-04-16|Autor: Agnieszka Cybulska
Preferencje prezydenckie w pierwszej turze wyborów
W pierwszej turze głosowania, niezależnie od deklarowanej pewności udziału, największym poparciem potencjalnych wyborców niezmiennie cieszy się kandydat KO Rafał Trzaskowski. Zamierza na niego głosować co trzeci z tej grupy badanych (33%). Co czwarty zdeklarowany uczestnik majowego głosowania poparłby kandydata PiS, Karola Nawrockiego (25%). Na 17% głosów potencjalnych wyborców mógłby liczyć kandydat Konfederacji WiN Sławomir Mentzen. Pozostali pretendenci do prezydentury cieszą się znacznie mniejszym poparciem.
2025-04-11|Autor: Agnieszka Cybulska
O modelu integracji obcokrajowców w Polsce
Analiza czynnikowa przeprowadzona w oparciu o miary stosunku badanych do zestawu stwierdzeń pokazała, że w polskim społeczeństwie funkcjonują trzy odmienne podejścia do integracji cudzoziemców. Najpopularniejszy jest model asymilacyjny, który łączy w sobie postulaty umiarkowanie asymilacyjne – wymóg nauki języka polskiego czy dostosowania się do polskiej kultury, norm i wartości – ale i bardziej skrajne, takie jak stwierdzenie, że obcokrajowcy osiedlający się w Polsce powinni starać się nie wyróżniać, np. nosząc swoje tradycyjne stroje. Dość dużą, choć wyraźnie mniejszą popularnością cieszy się model umiarkowanie wielokulturowy. Trzecie, najmniej popularne podejście należałoby nazwać modelem separacyjnym, ponieważ opiera się ono głównie na separacji rdzennej ludności od ludności napływowej.
2025-04-10|Autor: Jonathan Scovil
Postrzegana i postulowana obecność cudzoziemców w Polsce
Odsetek osób znających osobiście jakiegoś obcokrajowca zwiększył się w latach 2016–2023 z jednej trzeciej do ponad połowy ogółu badanych. Od tego czasu ustabilizował się na poziomie 55%. Polacy zauważają obecność w naszym kraju przede wszystkim przybyszów z Ukrainy, Białorusi, krajów byłego ZSRR, takich jak Gruzja czy Mołdawia, oraz z Półwyspu Indyjskiego. POSTRZEGANA OBECNOŚĆ OBCOKRAJOWCÓW W POLSCE
2025-04-10|Autor: Beata Roguska
Skojarzenia Polaków ze słowem „imigrant”
Zakładaliśmy, że za sprawą medialnych sporów ostatnich lat słowo „imigrant” mogło nabrać w Polsce negatywnego wydźwięku. W dwóch kolejnych badaniach przeprowadziliśmy eksperymenty, które miały przetestować tę hipotezę – w każdym z nich dwóm grupom respondentów zadawaliśmy takie samo pytanie o ich stosunek do cudzoziemców osiedlających się w Polsce, z tą różnicą, że w pierwszym przypadku używaliśmy słowa „imigrant”, a w drugim – „obcokrajowiec”. Wyniki eksperymentu potwierdziły nasze przypuszczenia – Polacy odnoszą się wyraźnie gorzej do cudzoziemca osiedlającego się w naszym kraju, jeśli zostanie on nazwany „imigrantem”. „IMIGRANT” A „OBCOKRAJOWIEC”
2025-04-09|Autor: Jonathan Scovil
Oceny sytuacji finansowej gospodarstw domowych
Obecnie odsetek deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze (37%), jest rekordowo wysoki, a udział twierdzących, że żyją skromnie lub biednie (11%), jest najniższy w historii naszych badań. Poprawę w tym obszarze rejestrujemy już drugi rok z kolei. SPOSOBY GOSPODAROWANIA PIENIĘDZMI I ZAGROŻENIE BIEDĄ
2025-04-08|Autor: Małgorzata Omyła-Rudzka
Kim są wyborcy Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego?
W niniejszym opracowaniu, na podstawie zagregowanych danych z dwóch marcowych badań, przedstawiamy charakterystykę elektoratów trzech najpopularniejszych kandydatów – tzn. ich strukturę społeczno-demograficzną. Tam, gdzie to było możliwe, informacje te zestawiliśmy z danymi GUS dotyczącymi struktury ogółu dorosłej ludności Polski.
2025-04-07|Autor: Barbara Badora