Wieś i miasto w badaniach opinii społecznej 1993 - 2006
Autorzy: Bogna Wciórka, Krzysztof Zagórski
2007-01-09
Rosnąca w ostatnich latach w Polsce liczba ankietowych badań socjologicznych koncentrowała się głównie na różnorodnych, subiektywnych aspektach transformacji ustrojowej. Zadziwiająco mało tych badań dotyczyło jednak wsi i rolnictwa, mimo że transformacja obejmowała wieś w nie mniejszym stopniu niż miasta. Niewiele jest nawet informacji przedstawiających szczegółowo i wieloaspektowo stopień zaangażowania Polaków w rolniczą działalność gospodarczą. Popularność zyskują natomiast pewne stereotypy zmian struktury społeczno-gospodarczej w rodzaju: "więcej wsi, mniej rolnictwa". Nie są to stereotypy nieuzasadnione lub całkowicie nieprawdziwe, z pewnością jednak wymagają lepszego udokumentowania.
Bacznego śledzenia wymagają też różnice warunków życia na wsi i w mieście oraz ich subiektywne konsekwencje i oceny. Te ostatnie mogą mieć znaczny wpływ na kształtowanie postaw wobec wielu innych aspektów życia społecznego.
W prezentowanej publikacji CBOS z serii "Opinie i Diagnozy" staramy się więc scharakteryzować i porównać dwie zbiorowości - mieszkańców wsi i miast. Przeanalizujemy też krzyżowanie się tego podziału z podziałem na różnie definiowaną ludność rolniczą i nierolniczą. Chcemy się też dowiedzieć, co Polacy sądzą o życiu na wsi i w mieście oraz jak postrzegają ludzi żyjących w tych środowiskach. Interesują nas również zmiany, jakie w ostatnich kilkunastu latach zaszły w opiniach na ten temat.
Charakter reprezentatywnych prób w badaniach CBOS sprawia, że wszystkie przedstawiane przez nas analizy dotyczą tylko ludności dorosłej, w wieku 18 lat i więcej.
Liczba stron:
114
Badania:
200601 Aktualne problemy i wydarzenia (188)
Od - do z badań od - do
200619 Aktualne problemy i wydarzenia (193)
Kategorie tematyczne:
Miasto; wieś
Słowa kluczowe:
miasto, wieś, standard życia, zróżnicowanie społeczne, wizerunek, jakość życia
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Tak