Po katastrofie smoleńskiej
Autor: Mirosława Grabowska (red.)
2010-12-03
W przedstawianym numerze "Opinii i Diagnoz" ograniczamy się do socjologicznej kroniki wydarzeń. Centrum Badania Opinii Społecznej chciało ten czas - najpierw straszny, ale pełen powagi, piękna i wzniosłości, z czasem zapełniany gniewem i wrogością - udokumentować.
Swoiste wprowadzenie do naszych opracowań stanowi analiza treści trzech dzienników ogólnopolskich ("Gazety Wyborczej", "Rzeczpospolitej" i "Dziennika") z 12 - 25 kwietnia 2010 roku. Została ona zamierzona jako przypomnienie, że w ciągu dwóch tygodni po katastrofie także media były w żałobie.
Dalej prezentujemy rezultaty kilku badań sondażowych w zasadzie w porządku chronologicznym, tak jak staraliśmy się nadążać za zmieniającą się sytuacją.
Na koniec dołączamy dwa nasze opracowania dotyczące znaczenia katastrofy smoleńskiej dla stosunków polsko-rosyjskich.
Trudno tu o jakieś podsumowanie czy tym bardziej wnioski. Wydarzyła się tragiczna katastrofa - czy i jak będzie ona wykorzystywana, jakie będą jej konsekwencje, to pozostaje kwestią otwartą.
Liczba stron:
174
Badania:
201021 Aktualne problemy i wydarzenia (240)
201036 Aktualne problemy i wydarzenia (244)
Kategorie tematyczne:
Ważne wydarzenia w kraju
Słowa kluczowe:
katastrofa pod Smoleńskiem, żałoba, prezydent, Lech Kaczyński, wybory prezydenckie, obrońcy krzyża, Katyń, katastrofa lotnicza, pomnik
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Tak