Polacy wobec "innych". Stosunek do innych narodów, mniejszości narodowych i etnicznych, migrantów i uchodźców
Autorzy: Mirosława Grabowska, Beata Roguska, Małgorzata Omyła-Rudzka, Rafał Boguszewski, Katarzyna Kowalczuk
2015-10-09
CBOS poświęcał i nadal poświęca sporo uwagi problematyce stosunku do innych narodów. Badamy sympatię i antypatię do różnych narodów oraz ich uwarunkowania, a także monitorujemy zmiany tych nastawień.
Szczególną uwagę poświęcamy naszym sąsiadom. W tym roku badaliśmy nie tylko poziom sympatii i antypatii do nich, ale także ich stereotypowy wizerunek.
Interesuje nas również nastawienie do mniejszości narodowych i etnicznych oraz przestrzegania ich praw. Szczególną uwagę - z powodów historycznych i moralnych - przywiązujemy do tego, jak Polacy postrzegali Żydów i stosunki polsko-żydowskie w przeszłości, a jak postrzegają obecnie.
Ostatnio w badaniach CBOS ze zrozumiałych powodów uwzględniamy w coraz większym zakresie problematykę imigrantów i uchodźców. Kryzys migracyjny spowodował, że Polacy muszą skonfrontować się z nowym i dla wielu niespodziewanym zjawiskiem, określić dopiero swój stosunek do niego, rozważyć racje i argumenty różnej natury.
Wobec tak bogatej problematyki niełatwo o jakieś podsumowania. Jeden wniosek jest oczywisty. Nasze postawy, opinie i oceny podlegają zmianom. Zależą one nie tylko od warunków wewnętrznych, ale i zewnętrznych, w tym od konkretnych wydarzeń.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią tego bardzo ciekawego zeszytu Opinii i Diagnoz.