Autorzy: Barbara Badora, Rafał Boguszewski, Agnieszka Cybulska, Michał Feliksiak, Mirosława Grabowska, Katarzyna Kowalczuk, Krzysztof Pankowski, Beata Roguska
2014-05-13
Na dwudziestą piątą rocznicę pierwszych, częściowo demokratycznych i wolnych wyborów oraz obalenia komunizmu przygotowaliśmy tematy badawcze i bloki pytań poświęcone społecznemu postrzeganiu przemian, jakie zaszły w Polsce od roku 1989. Cykl ten zaczęliśmy już w styczniu. W badaniach uwzględnialiśmy - w miarę możliwości - zarówno ogólniejszą problematykę przemian, jak i rocznice konkretnych wydarzeń. Obchodzimy bowiem potrójną rocznicę: 25. wyborów z 4 czerwca 1989 roku, 15. przystąpienia Polski do NATO (12 marca 1999) i 10. wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej (1 maja 2004). W badaniach wykorzystywaliśmy też wcześniejsze nasze pytania, niektóre wielokrotnie powtarzane. Stwarza to szczególnie cenną możliwość obserwowania zmian w społecznych postawach i opiniach. (...)
Niniejsze opracowanie składa się z pięciu części. Pierwszą poświęciliśmy pamięci wielkiej zmiany. Czy i jak pamiętany jest PRL, jak ów system funkcjonuje w świadomości społecznej? Czy i jak Polacy zapamiętali upadek komunizmu, wybory czerwcowe i rząd Tadeusza Mazowieckiego?
Druga część, którą zatytułowaliśmy hasłowo: czy było warto..., poświęcona jest nie tyle pamięci tamtych czasów i wydarzeń, ile ocenom - ogólnym i bardziej szczegółowym - czy warto było zmieniać ustrój.
Jednym z dwóch najważniejszych nośników wielkiej zmiany było przejście od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki rynkowej. W części trzeciej analizujemy, jak nowa rzeczywistość gospodarcza była i jest postrzegana przez Polaków.
Czwarta część dotyczy stosunku do demokracji i demokratycznej polityki.
Piąta część, zatytułowana Polska w Europie i świecie, poświęcona jest członkostwu w Unii Europejskiej i NATO.