Zdrowie i leczenie w Polsce
Autorzy: Rafał Boguszewski, Agnieszka Cybulska, Małgorzata Omyła-Rudzka, Antonina Piegat, Michał Feliksiak (red.)
2016-12-30
Postawy i zachowania związane ze zdrowiem i leczeniem stanowią centralne zagadnienie 36. numeru “Opinii i Diagnoz”. Jaką rangę ma zdrowie wśród innych wartości i orientacji życiowych Polaków? Jak o nie dbamy, a w sytuacji problemów – jak się leczymy?
Rozdział otwierający to opracowanie nakreśla perspektywę w postrzeganiu zdrowia jako podstawowej wartości. Kolejne rozdziały publikacji dotyczą systemu opieki zdrowotnej: korzystania z usług w ramach NFZ i poza ofertą świadczeń refundowanych oraz satysfakcji pacjentów z opieki zdrowotnej w ramach powszechnego ubezpieczenia – tu wskazaliśmy mocne i słabe strony systemu, a także stworzyliśmy typologię postaw wobec niego. Obraz leczenia się w Polsce uzupełnia analiza wydatków ponoszonych przez obywateli na zdrowie. Sprawdziliśmy także, w jakim stopniu Polacy wykorzystują internet do celów związanych ze zdrowiem i leczeniem. Interesowało nas ponadto zjawisko stosowania leków dostępnych bez recepty oraz suplementów diety.
Ostatni rozdział poświęciliśmy szczepieniom przeciw grypie. Postawy wobec szczepień przeciw tej częstej infekcji okresu jesienno-zimowego nie tylko obrazują podejście Polaków do profilaktyki grypowej, lecz także ujawniają w pewnym stopniu ich nastawienie do szczepień w ogóle.
Liczba stron:
182
Badania:
201628 Aktualne problemy i wydarzenia (318)
201625 Aktualne problemy i wydarzenia (317)
201622 Aktualne problemy i wydarzenia (316)
201619 Aktualne problemy i wydarzenia (315)
201618 Aktualne problemy i wydarzenia (314)
201615 Aktualne problemy i wydarzenia (313)
Kategorie tematyczne:
Zdrowie; choroba, Ochrona zdrowia i opieka społeczna
Słowa kluczowe:
zdrowie, leczenie, lekarz, stomatolog, leki bez recepty, opieka zdrowotna, służba zdrowia, prywatna opieka medyczna, wydatki zdrowotne, oszczędności zdrowotne, szczepienia, grypa
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Tak