Autorzy: Rafał Boguszewski, Mirosława Grabowska (red.), Marcin Herrmann, Magdalena Gwiazda, Michał Feliksiak, Antoni Głowacki, Jolanta Kalka, Zbigniew Marczewski, Małgorzata Omyła-Rudzka (red.), Beata Roguska (red.)
2017-02-17
Jak pokazują nasze dotychczasowe badania, realizowane na próbach ogólnopolskich, Polacy są coraz bardziej świadomi potrzeby prowadzenia przez państwo polityki pronatalistycznej i wpierania rodzin. O ile jeszcze dekadę temu dominowało przekonanie, że należy pomagać tylko rodzinom słabo sytuowanym, o tyle obecnie przeważa opinia, że wsparcie powinno obejmować wszystkie rodziny z dziećmi. Jest to o tyle istotne, że Polacy chcą mieć dzieci, jednak ich potrzeby prokreacyjne nie są w pełni zaspokajane.
Wprowadzenie programu „Rodzina 500 plus” stało się impulsem do przeprowadzenia kompleksowego badania rodziców wychowujących dzieci do 17 roku życia (…), którego wyniki prezentujemy w niniejszym opracowaniu. Problematyka i schemat badania zostały skonsultowane z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przedmiotem naszego zainteresowania było korzystanie i ocena programu „Rodzina 500 plus”, ale także szersze spektrum zagadnień stanowiących kontekst podejmowania decyzji prokreacyjnych. Interesowała nas sytuacja materialna polskich rodzin i ich oczekiwania w tym zakresie, podział obowiązków w rodzinie, doświadczenia związane z zapewnieniem dzieciom opieki, rozbieżności między oczekiwanym a realizowanym modelem funkcjonowania rodziny. Szczególnie dużo miejsca poświęciliśmy planom prokreacyjnym i analizie ich uwarunkowań, tak aby zidentyfikować bariery realizacji zamierzeń prokreacyjnych.
Uwzględniliśmy również oceny instrumentów polityki prorodzinnej i pronatalistycznej oraz oczekiwania w tym zakresie.
Badanie „Rodzina 500+. Sytuacja polskich rodzin i oceny polityki prorodzinnej” zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach od 21 września do 13 października 2016 roku.