UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 

PUBLIKACJE

Opinie i Diagnozy nr 39

Polacy wobec demokracji i systemu partyjnego

Autorzy: Mirosława Grabowska (red.), Michał Feliksiak, Antoni Głowacki, Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski, Beata Roguska, Barbara Badora, Paulina Janowska
2017-12-28

Niniejszy tom zawiera opracowania dotyczące stanu demokracji i systemu partyjnego w 2017 roku, mniej więcej w połowie obecnej kadencji Sejmu (2015–2019), ale autorzy w swoich tekstach uwzględniają również – w miarę potrzeb i możliwości – okresy dłuższe, czasem nawet bardzo długie. Zawsze określają, na jakich danych, z których lat i miesięcy, prowadzili swoje analizy. Każdorazowo była to decyzja autorska.

Zaczynamy od szeroko rozumianej problematyki demokracji.

Następnie przedstawiamy deklarowaną gotowość udziału w wyborach i poziom zainteresowania polityką. Są to, można powiedzieć, warunki konieczne, by funkcjonowała demokratyczna machina.

Jej istotnymi elementami są partie polityczne, dlatego ważny jest stosunek do nich i ich postrzeganie.

Dalej analizujemy potencjalne elektoraty partii politycznych, które weszły do Sejmu: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, ruchu Kukiz’15, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego (analizujemy nie faktyczne zachowania wyborcze, lecz deklaracje dotyczące hipotetycznych wyborów do Sejmu). By uchwycić zmiany na scenie politycznej, analizami obejmujemy na ogół okres od 2005 r., a jeśli uznajemy to za uzasadnione, to nawet dłuższy.

Mimo że żadne ugrupowanie lewicowe nie wprowadziło swoich reprezentantów do Sejmu, zdecydowaliśmy się uwzględnić w analizach potencjalnych wyborców utożsamiających się z lewicą.

Kończymy analizami dotyczącymi osób, które zamierzają głosować w wyborach, ale nie są zdecydowane, kogo w nich poprą; następnie zajmujemy się partyjnymi identyfikacjami, możliwymi transferami poparcia i partiami „drugiego wyboru” oraz antypatiami partyjnymi.

Tom zamyka wnikliwa analiza podziałów politycznych istniejących w polskim społeczeństwie.

Cena wersji drukowanej: 30.00 zł.
Cena wersji elektronicznej: 19.00 zł.
Liczba stron:
228
Badania:
9224 Aktualne problemy i wydarzenia (28)
Od - do z badań od - do
201726 Aktualne problemy i wydarzenia (329)
Kategorie tematyczne:
Polityka, Demokracja, Partie polityczne, Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
demokracja, elektorat, elektoraty negatywne, sympatie polityczne, antypatie wyborcze, wybory parlamentarne, PiS - Prawo i Sprawiedliwość, PSL - Polskie Stronnictwo Ludowe, PO RP - Platforma Obywatelska, Kukiz‘15, Nowoczesna, reprezentatywność, alternatywy wyborcze, partia drugiego wyboru, identyfikacje partyjne, identyfikacje polityczne, podziały polityczne, alienacja polityczna, frekwencja wyborcza, zainteresowanie polityką, partie polityczne, poglądy polityczne, partie lewicowe, niezdecydowani, charakterystyka, system polityczny, ustrój
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Tak
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry