UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 

PUBLIKACJE

Opinie i Diagnozy nr 42

Szkoła a nierówności społeczne

Autor: Wojciech Kazanecki
2018-12-20

Niniejsza praca koncentruje się na problemie nierówności edukacyjnych. Jej głównym celem jest opis relacji łączących selekcje i aspiracje szkolne – które w dużym stopniu określają późniejsze miejsce jednostek w strukturze społecznej – z pochodzeniem społecznym. Termin „selekcje szkolne” jest tu używany zarówno w odniesieniu do doboru i eliminacji uczniów przeprowadzanych przez poszczególne szkoły na podstawie kryteriów instytucjonalnych (takich jak wyniki egzaminów wstępnych czy konkursy świadectw), jak i w odniesieniu do wyborów szkoły (określonego szczebla, typu i poziomu), dokonywanych przez uczniów (lub potencjalnych uczniów).

Analizy prezentowane w kolejnych rozdziałach dotyczą ogółu uczniów ostatnich klas polskich szkół ponadgimnazjalnych (badania stanowiące podstawę niniejszych rozważań, zostały przeprowadzone jeszcze przed reformą systemu oświaty z 2017 r. likwidującą gimnazja), a także odnoszą się do węższych zbiorowości – uczniów ostatnich klas polskich liceów oraz uczniów ostatnich klas liceów warszawskich. Opis trzech populacji, z których każda kolejna jest częścią poprzedniej, pozwala na zaobserwowanie, co różni licealistów od uczniów innych typów szkół ponadgimnazjalnych, a także, co odróżnia licealistów warszawskich od licealistów z całej Polski.

Analizy prezentowane w drugiej i trzeciej części pracy zostały przeprowadzone na podstawie danych z dwóch badań sondażowych – przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii badania ogółu uczniów ostatnich klas polskich szkół ponadgimnazjalnych („Konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież – Młodzież 2016”) oraz przeprowadzonego przez studentów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką prof. Mirosławy Grabowskiej badania uczniów ostatnich klas liceów warszawskich („Świat licealnej młodzieży, czyli seks, studia, Facebook i polityka”).

Cena wersji drukowanej: 21.00 zł.
Cena wersji elektronicznej: 16.00 zł.
Liczba stron:
103
Badania:
201629 Młodzież 2016 [zlecenie KBPN]
WWA Świat licealnej młodzieży, czyli seks, studia, Facebook i polityka
Kategorie tematyczne:
Młodzież
Słowa kluczowe:
szkoła, edukacja, nierówności społeczne, studia wyższe
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry