UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

Opinie i Diagnozy nr 43

Młodzież 2018

Autorzy: Mirosława Grabowska (red.), Magdalena Gwiazda (red.), Beata Roguska, Małgorzata Omyła-Rudzka, Marta Bożewicz, Rafał Boguszewski, Barbara Badora, Antoni Głowacki, Ilona Kawalec, Michał Feliksiak, Artur Malczewski
2019-06-05

Nigdy dość powtarzać, jak niezwykła jest seria badań CBOS poświęconych młodzieży (czyli uczniom – najpierw – ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, następnie – szkół ponadgimnazjalnych, a niebawem – znowu ostatnich klas szkół ponad-podstawowych). Realizowaliśmy je ze zmienną częstością od roku 1990, a w XXI wieku w latach 2003, 2008, 2010, 2013, 2016 i wreszcie w 2018 roku.

W badaniach młodzieży – realizowanych zgodnie z tą samą metodologią (zmieniała się tylko liczba szkół objętych badaniem) – zachowujemy pewien wspólny rdzeń wszystkich kwestionariuszy, dzięki czemu możliwe jest śledzenie trendów.

W niniejszym opracowaniu wykorzystujemy do porównań – w takim stopniu, jaki jest możliwy – dane z poprzednich naszych badań. Zatem obecny szkic portretu młodych Polaków można pod pewnymi względami porównać z portretami ich starszych braci. Z drugiej jednak strony staramy się reagować na „ducha czasu” i wprowadzamy tematy nowe – na przykład od roku 2013 pytamy o czas „spędzany” w internecie i style korzystania z internetu, a w 2016 roku po raz pierwszy pytaliśmy m.in. o to, czy badani uczniowie osobiście doznali w szkole jakichś form przemocy, oraz obszernie o patriotyzm, nacjonalizm i stosunek do obcych.

W 1999 roku zleceniodawcą był Instytut Psychiatrii i Neurologii. Od 2003 roku badania młodzieży prowadzimy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, któremu za tę długą i dobrą współpracę chcemy w tym miejscu podziękować.

Liczymy, że niniejszy numer „Opinii i Diagnoz” zainteresuje różne kręgi odbiorców: od instytucji publicznych i polityków poprzez środowiska akademickie, media i agencje reklamowe, aż po wszystkich zainteresowanych życiem społecznym. Czytelnicy ocenią, czy i w jakim stopniu zdołaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jacy są młodzi ludzie u progu dorosłości, z jakim wyposażeniem wkraczają w dorosłość.

Cena wersji drukowanej: 30.00 zł.
Cena wersji elektronicznej: 19.00 zł.
Liczba stron:
246
Badanie:
201822 Młodzież 2018 [zlecenie KBPN]
Kategorie tematyczne:
Młodzież
Słowa kluczowe:
młodzież, warunki materialne, rodzice, przemoc, szkoła, aspiracje, polityka, demokracja, gospodarka, patriotyzm, religijność, aborcja, hazard, zainteresowania, używki, substancja psychoaktywna, przerywanie ciąży, zdrowie
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zaspół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

CBOS trendy

CBOS podcast

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry