Niniejszy tom Opinii i Diagnoz stanowi zapis dziewięciu miesięcy życia Polaków z koronawirusem.
Uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jako badaczy jest zapis doświadczeń ludzi w czasach zarazy. W każdym z sondaży zrealizowanych od marca do listopada 2020 r. poświęcaliśmy temu sporo miejsca.
Pytaliśmy zarówno o postrzeganie samej epidemii, obawy przed zarażeniem (Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski, „Dziewięć miesięcy życia z koronawirusem w tle – lęk przed zarażeniem i ewolucja opinii o epidemii”), jak i o sceptycyzm wobec tego zagrożenia (Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski, „Koronasceptycyzm, czyli kto nie wierzy w zagrożenie epidemią”).
Analizowaliśmy, jak epidemia i wprowadzone rygory sanitarne wpływały na nasze życie codzienne (Agnieszka Cybulska, Krzysztof Pankowski, trzy rozdziały: „Zachowania Polaków u progu epidemii” oraz „Życie codzienne w czasie społecznej izolacji”, a także „Polak w maseczce lub bez maseczki, czyli zmiany w zachowaniach przeciwepidemicznych”).
Jak system opieki zdrowotnej radził sobie w tej sytuacji „w realu” i online (Małgorzata Omyła-Rudzka, „Opieka medyczna w czasie epidemii” oraz Michał Feliksiak, „Zdrowie online”).
Czy epidemia zmieniła sytuację zawodową Polaków (Michał Feliksiak, „Sytuacja zawodowa Polaków w czasie epidemii koronawirusa”), czy zmieniła praktyki religijne (Marta Bożewicz, „Praktyki religijne w warunkach pandemii”), czy wpłynęła na plany wakacyjne oraz wakacje uczniów i dorosłych (Barbara Badora, „Letnie wyjazdy wypoczynkowe uczniów w czasie pandemii” oraz „Turystyka letnia dorosłych w czasie pandemii”).
Interesowała nas także ocena rządu – jak radzi sobie z epidemią i jej skutkami gospodarczymi (Beata Roguska, „Postrzeganie działań rządu wobec epidemii”).