CBOS Flash nr 13/2024
Polacy o nadchodzących wyborach samorządowych
Autor: Agnieszka Cybulska
|
2024-03-25
Wybory samorządowe cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Na około dwa tygodnie przed dniem wyborów interesuje się nimi 83% ogółu uprawnionych do głosowania, przy czym dwie piąte interesuje się nimi w dużym stopniu (40%).
Z wysokim poziomem zainteresowania wiążą się równie wysokie deklaracje uczestnictwa w nadchodzącym głosowaniu. Prawie trzy czwarte dorosłych Polaków twierdzi, że na pewno weźmie udział w wyborach władz lokalnych (74%), dalsze 11% jest trochę mniej pewna, że pójdzie głosować. Oczywiście nie należy oczekiwać, by frekwencja w wyborach w pełni dorównała deklaracjom. Deklarowana frekwencja oznacza raczej chęć uczestnictwa w procedurze głosowania, co nie zawsze w pełni przekłada się na faktyczne zachowania wyborcze – z reguły znacznie więcej osób deklaruje zamiar uczestniczenia w głosowaniu, niż rzeczywiście potem w nim uczestniczy. Warto jednak zauważyć, iż zarówno poziom deklarowanego zainteresowania wyborami, jak i deklaracje w nich uczestniczenia są wyższe, niż rejestrowaliśmy w ubiegłych latach. Z dużym prawdopodobieństwem można zatem zakładać, iż frekwencja w tegorocznych wyborach władz lokalnych będzie co najmniej podobna, jeśli nie wyższa niż w poprzednim głosowaniu, w październiku 2018 roku. Wówczas do urn poszło 54,9% uprawnionych do głosowania – więcej niż kiedykolwiek wcześniej uczestniczyło w wyborach samorządowych.
Udział w wyborach samorządowych podobnie często deklarują mężczyźni, jak kobiety. 7 kwietnia do urn częściej wybierają się osoby w wieku między 45 a 64 rokiem życia niż młodsi (w tym przede wszystkim najmłodsi z badanych, między 18 a 24 rokiem życia), którzy najrzadziej mają ochotę głosować. Częściej swój udział w wyborach samorządowych zapowiadają mieszkańcy małych i średnich miast (liczących do 19 999 mieszkańców i od 20 000 do 99 999) niż mieszkańcy wsi oraz większych aglomeracji (w tym szczególnie mieszkańcy miast dużych, liczących od 100 000 do 499 999 mieszkańców). Deklaracjom udziału w głosowaniu wyraźnie sprzyja wyższe wykształcenie, zainteresowanie polityką i wyrobione poglądy polityczne. Częściej i bardziej zdecydowanie udział w wyborach zapowiadają osoby deklarujące lewicowe niż prawicowe, a zwłaszcza centrowe przekonania polityczne (zob. tabelę 2).
Wśród elektoratów partyjnych do udziału w nadchodzącym głosowaniu stosunkowo najbardziej zmobilizowany jest elektorat PiS. Jednak tylko niewiele mniej zdecydowanie o swoim uczestnictwie w wyborach zapewniają zwolennicy Lewicy oraz KO. Stosunkowo słabiej są natomiast zmobilizowani wyborcy Konfederacji, a także Trzeciej Drogi.
PREFERENCJE W WYBORACH DO SEJMIKÓW WOJEWÓDZKICH
W wyborach do sejmików wojewódzkich największym sondażowym poparciem cieszą się kandydaci głównego z rządzących ugrupowań – KO (22% deklaracji poparcia wśród zdeklarowanych uczestników wyborów). Mniej badanych deklaruje chęć głosowana w tych wyborach na reprezentantów PiS (19%). Pozostałe ogólnopolskie komitety cieszą się skromniejszym zainteresowaniem zdeklarowanych wyborców. Co dziesiąty pytany ma zamiar głosować na kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (11%). Nieco mniej zwolenników mają kandydaci Trzeciej Drogi (9%). W skali ogółu sporym poparciem potencjalnych wyborców cieszą się kandydaci Stowarzyszenia „Bezpartyjni Samorządowcy” (8%), ugrupowania niemającego swej reprezentacji w parlamencie. Minimalnie mniej badanych zamierzających wziąć udział w wyborach samorządowych deklaruje zamiar głosowania na kandydatów Lewicy (6%). Trzech na stu respondentów zamierza głosować na kandydatów jakiegoś innego komitetu wyborczego (3%). Więcej niż co piąty zdeklarowany uczestnik kwietniowego głosowania jeszcze nie wie, jak będzie głosował w wyborach do sejmików wojewódzkich (22%). Prawdopodobnie ostateczne decyzje tego bardzo znaczącego odsetka niezdecydowanych wyborców (dorównującego poparciu dla najsilniejszego ugrupowania) przesądzą o układzie sił w sejmikach wojewódzkich.
Badanie „Aktualności” (2) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 18 do 22 marca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
6
Badanie:
202408 Aktualności (2)
Kategorie tematyczne:
Wybory samorządowe
Słowa kluczowe:
wybory samorządowe, deklaracje udziału w wyborach, sejmik wojewódzki, rada gminy, rada powiatu, burmistrz, wójt, prezydent miasta
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie