CBOS Flash nr 27/2024
Preferencje partyjne na początku lipca (CATI)
Autor: Krzysztof Pankowski
|
2024-07-05
W pierwszych dniach lipca chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się teraz, zadeklarowało cztery piąte dorosłych Polaków (80%). Obecne zainteresowanie uczestnictwem w tego rodzaju głosowaniu jest nieznacznie wyższe niż w końcu czerwca (wzrost o 1 punkt procentowy), ale niższe niż na początku tego miesiąca, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (spadek o 4 punkty).
Aktualnie najwięcej zwolenników ma Koalicja Obywatelska, na którą chciałoby oddać swój głos 31% wybierających się na wybory
1Pokaż przypis. Minimalnie niższe poparcie zyskał PiS, mający obecnie wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 28% wskazań. W porównaniu z ostatnim pomiarem oba bloki polityczne nieznacznie straciły, choć PiS nieco bardziej niż KO. O ile w końcu maja i na początku czerwca notowania obu najbardziej liczących się ugrupowań pozostawały mniej więcej w stanie równowagi (z tym że na początku czerwca z lekkim wskazaniem na PiS), o tyle w końcówce czerwca, po wyborach do PE, niewielką przewagę uzyskało KO, a w lipcu ta przewaga minimalnie wzrosła.
1.
Od maja, obok standardowej procedury ważenia opartej o dane socjodemograficzne, stosujemy również dodatkową wagę wyborczą.
Na trzecim miejscu naszego rankingu popularności partii znalazła się Konfederacja WiN, popierana przez 14% zdeklarowanych wyborców. W porównaniu z końcem czerwca poparcie dla niej wzrosło o 3 punkty. Kolejne miejsce zajęła Trzecia Droga, na którą chciałby głosować co dziesiąty z potencjalnych wyborców (10%), nieznacznie mniej niż poprzednio. Swoich przedstawicieli do parlamentu wprowadziłaby także Lewica, którą poparłoby 8% wybierających się na głosowanie ‒ również nieznacznie mniej niż ostatnio. Od maja notowania obu współrządzących ugrupowań utrzymują się na dość stabilnym poziomie.
Obecnie – co naturalne w okresie powyborczym – nieco więcej hipotetycznych wyborców niż w czerwcu nie wie, na którą partię oddałoby swój głos (10%, w porównaniu z ostatnim pomiarem wzrost o 4 punkty procentowe).
Badanie „Aktualności” (6) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 1 do 3 lipca 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
4
Badanie:
202424 Aktualności (6)
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
hipotetyczne wybory parlamentarne, poparcie dla ugrupowań politycznych, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie