UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 4/2024

Opinie o relacjach rządu i prezydenta

Autor: Beata Roguska
|
2024-01-31
Relacje między rządzącą koalicją a prezydentem Andrzejem Dudą od początku są trudne, co pokazało już grudniowe weto prezydenta do ustawy okołobudżetowej, które głowa państwa uzasadniała niezgodą na tryb wprowadzania zmian w mediach publicznych, będący - zdaniem prezydenta - „rażącym łamaniem Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. To właśnie między innymi przewidywanymi problemami we współdziałaniu z głową państwa politycy koalicji tłumaczą budzący kontrowersje sposób przeprowadzania zmian w kraju.
Przekonanie o złej współpracy między rządem Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą jest powszechne. Opinię tę podzielają nie tylko wyborcy wszystkich najważniejszych ugrupowań politycznych, ale w większości także osoby dystansujące się od polityki - ankietowani, którzy nie mają określonych poglądów politycznych, odmawiają udziału w wyborach parlamentarnych lub nie wiedzą, czy wzięliby w nich udział, gdyby odbywały się one teraz.
Rysunek 1 Jak Pan(Pani) ocenia, jak układa się współpraca między rządem Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą? Bardzo dobrze 1%, Raczej dobrze 8%, Raczej źle 38%, Bardzo źle 40%, Trudno powiedzieć 13%.
Osoby dostrzegające złe relacje pomiędzy oboma organami władzy wykonawczej zapytaliśmy o to, która strona, ich zdaniem, odpowiada za taki stan rzeczy. W ocenie społecznej to raczej prezydentowi niż rządowi brakuje woli współpracy - takiego zdania jest 39% badanych. Przeciwnego zdania jest o ponad połowę mniej ankietowanych (18%). Znaczna część (41%) odpowiedzialnością za złe relacje między rządem a prezydentem obarcza obie strony.
Rysunek 2 Czy Pana(Pani) zdaniem to przede wszystkim: ODPOWIEDZI OSÓB DEKLARUJĄCYCH, ŻE WSPÓŁPRACA MIĘDZY RZĄDEM DONALDA TUSKA A PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ UKŁADA SIĘ ŹLE. rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 18%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 39%, obu stronom brakuje woli współpracy 41%, Trudno powiedzieć 2%.
Opinie w tej kwestii różnią się w zależności od orientacji politycznej i sympatii partyjnych. Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości w większości uważają, że to przede wszystkim rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem, choć niemal dwie piąte sądzi, że obie strony nie chcą współdziałać. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy są na ogół zdania, że odpowiedzialność za złe relacje w głównej mierze ponosi prezydent. Bardziej złożony obraz sytuacji politycznej mają sympatycy Trzeciej Drogi. Równie często przychylają się do opinii, że to prezydent nie chce współpracować z rządem, co uważają, że obu stronom brakuje woli współdziałania. Najbardziej zdystansowani w ocenach są zwolennicy Konfederacji - większość z nich sądzi, że odpowiedzialność za złe relacje rozkłada się na obie strony, pozostali równie często wskazują na prezydenta, co na rząd.
Rysunek 3 Czy Pana(Pani) zdaniem to przede wszystkim: ODPOWIEDZI W POTENCJALNYCH ELEKTORATACH PARTYJNYCH OSÓB DEKLARUJĄCYCH, ŻE WSPÓŁPRACA MIĘDZY RZĄDEM DONALDA TUSKA A PREZYDENTEM ANDRZEJEM DUDĄ UKŁADA SIĘ ŹLE. Prawo i Sprawiedliwość - rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 57%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 2%, obu stronom brakuje woli współpracy 39%, Trudno powiedzieć 2%. Konfederacja WiN - rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 18%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 18%, obu stronom brakuje woli współpracy 64%, Trudno powiedzieć 0%. Koalicja Obywatelska - rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 2%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 83%, obu stronom brakuje woli współpracy 15%, Trudno powiedzieć 0%. Lewica - rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 2%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 68%, obu stronom brakuje woli współpracy 30%, Trudno powiedzieć 0%. Trzecia Droga - rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem 1%, prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem 49%, obu stronom brakuje woli współpracy 49%, Trudno powiedzieć 1%.
Zgodnie z oczekiwaniami większości badanych (59%) rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to przeprowadzanie zmian. Niespełna co trzeci respondent uważa natomiast, że rząd powinien dokonać zmian w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę.
Rysunek 4 Czy Pana(Pani) zdaniem: rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 30%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 59%, Trudno powiedzieć 11%.
Przekonanie, że rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany, przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.
Oczekiwanie to wyrażają nie tylko wyborcy ugrupowań opozycyjnych, ale także większość osób popierających Trzecią Drogę i Lewicę. Jedynie wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej nieco więcej jest zwolenników szybkich i zdecydowanych działań, nawet jeśli budzą one krytykę, niż optujących za wolniejszymi, ale niebudzącymi zastrzeżeń prawnych, zmianami.
Rysunek 5 Czy Pana(Pani) zdaniem: ODPOWIEDZI W POTENCJALNYCH ELEKTORATACH PARTYJNYCH. Koalicja Obywatelska - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 49%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 44%, Trudno powiedzieć 7%. Trzecia Droga - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 37%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 58%, Trudno powiedzieć 5%. Lewica - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 35%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 61%, Trudno powiedzieć 4%. Prawo i Sprawiedliwość - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 18%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 72%, Trudno powiedzieć 10%. Konfederacja win - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 15%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 80%, Trudno powiedzieć 5%.
Opinie na temat sposobu przeprowadzania zmian w kraju wiążą się z tym, komu badani przypisują brak woli współpracy. Za szybkimi i zdecydowanymi działaniami opowiadają się te osoby, które uważają, że to przede wszystkim prezydent ponosi odpowiedzialność za złe relacje między oboma organami władzy wykonawczej.
Rysunek 6 Czy Pana(Pani) zdaniem: / Czy Pana(Pani) zdaniem to przede wszystkim: rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem - Rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 13%, Rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 78%, Trudno powiedzieć 9%. Prezydentowi brakuje woli współpracy z rządem - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 50%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 48%, Trudno powiedzieć 2%. Obu stronom brakuje woli współpracy - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 23%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 70%, Trudno powiedzieć 7%. Trudno powiedzieć - rząd powinien przeprowadzać zmiany w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę 18%, rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany 29%, Trudno powiedzieć 53%.
Badanie „Emocje” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
4
Badanie:
202404 Emocje - CATI
Kategorie tematyczne:
Rząd; Rada Ministrów, Prezydent
Słowa kluczowe:
Andrzej Duda, rząd, Rada Ministrów, współpraca rząd - prezydent, współpraca, prezydent
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Nie
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry