CBOS Flash nr 4/2024
Opinie o relacjach rządu i prezydenta
Autor: Beata Roguska
|
2024-01-31
Relacje między rządzącą koalicją a prezydentem Andrzejem Dudą od początku są trudne, co pokazało już grudniowe weto prezydenta do ustawy okołobudżetowej, które głowa państwa uzasadniała niezgodą na tryb wprowadzania zmian w mediach publicznych, będący - zdaniem prezydenta - „rażącym łamaniem Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. To właśnie między innymi przewidywanymi problemami we współdziałaniu z głową państwa politycy koalicji tłumaczą budzący kontrowersje sposób przeprowadzania zmian w kraju.
Przekonanie o złej współpracy między rządem Donalda Tuska a prezydentem Andrzejem Dudą jest powszechne. Opinię tę podzielają nie tylko wyborcy wszystkich najważniejszych ugrupowań politycznych, ale w większości także osoby dystansujące się od polityki - ankietowani, którzy nie mają określonych poglądów politycznych, odmawiają udziału w wyborach parlamentarnych lub nie wiedzą, czy wzięliby w nich udział, gdyby odbywały się one teraz.
Osoby dostrzegające złe relacje pomiędzy oboma organami władzy wykonawczej zapytaliśmy o to, która strona, ich zdaniem, odpowiada za taki stan rzeczy. W ocenie społecznej to raczej prezydentowi niż rządowi brakuje woli współpracy - takiego zdania jest 39% badanych. Przeciwnego zdania jest o ponad połowę mniej ankietowanych (18%). Znaczna część (41%) odpowiedzialnością za złe relacje między rządem a prezydentem obarcza obie strony.
Opinie w tej kwestii różnią się w zależności od orientacji politycznej i sympatii partyjnych. Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości w większości uważają, że to przede wszystkim rządowi brakuje woli współpracy z prezydentem, choć niemal dwie piąte sądzi, że obie strony nie chcą współdziałać. Wyborcy Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy są na ogół zdania, że odpowiedzialność za złe relacje w głównej mierze ponosi prezydent. Bardziej złożony obraz sytuacji politycznej mają sympatycy Trzeciej Drogi. Równie często przychylają się do opinii, że to prezydent nie chce współpracować z rządem, co uważają, że obu stronom brakuje woli współdziałania. Najbardziej zdystansowani w ocenach są zwolennicy Konfederacji - większość z nich sądzi, że odpowiedzialność za złe relacje rozkłada się na obie strony, pozostali równie często wskazują na prezydenta, co na rząd.
Zgodnie z oczekiwaniami większości badanych (59%) rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to przeprowadzanie zmian. Niespełna co trzeci respondent uważa natomiast, że rząd powinien dokonać zmian w różnych dziedzinach życia szybko i zdecydowanie, nawet jeśli naraża się na krytykę.
Przekonanie, że rząd powinien działać w sposób niebudzący wątpliwości prawnych, nawet jeśli spowolni to zmiany, przeważa we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.
Oczekiwanie to wyrażają nie tylko wyborcy ugrupowań opozycyjnych, ale także większość osób popierających Trzecią Drogę i Lewicę. Jedynie wśród sympatyków Koalicji Obywatelskiej nieco więcej jest zwolenników szybkich i zdecydowanych działań, nawet jeśli budzą one krytykę, niż optujących za wolniejszymi, ale niebudzącymi zastrzeżeń prawnych, zmianami.
Opinie na temat sposobu przeprowadzania zmian w kraju wiążą się z tym, komu badani przypisują brak woli współpracy. Za szybkimi i zdecydowanymi działaniami opowiadają się te osoby, które uważają, że to przede wszystkim prezydent ponosi odpowiedzialność za złe relacje między oboma organami władzy wykonawczej.
Badanie „Emocje” zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 stycznia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
4
Badanie:
202404 Emocje - CATI
Kategorie tematyczne:
Rząd; Rada Ministrów, Prezydent
Słowa kluczowe:
Andrzej Duda, rząd, Rada Ministrów, współpraca rząd - prezydent, współpraca, prezydent
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie