CBOS Flash nr 42/2024
Preferencje partyjne w pierwszej dekadzie października (CATI)
Autor: Krzysztof Pankowski
|
2024-10-11
W niniejszym opracowaniu omawiamy wyniki dwóch sondaży – z drugiej połowy września oraz pierwszej dekady października. Najistotniejszym wydarzeniem tygodni dzielących kolejne badania była walka ze skutkami dramatycznej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Pogodowy kataklizm najwyraźniej skłonił Polaków do większego zainteresowania sprawami kraju, w tym także kwestiami politycznymi, takimi jak hipotetyczne wybory do Sejmu i Senatu. W porównaniu z pierwszą połową września wzrosła deklarowana frekwencja w wyborach parlamentarnych. Gdyby odbywały się w końcu września lub pierwszej dekadzie października, udział w nich wzięłoby – według własnych zapowiedzi – po cztery piąte uprawnionych do głosowania (80%), o 3 punkty procentowe więcej niż na początku września. Możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzucało 10% respondentów w końcu września i 12% w pierwszej dekadzie października, odpowiednio o 5 i 3 punkty procentowe mniej niż w pierwszej połowie zeszłego miesiąca.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich KO z poparciem 29% zdeklarowanych uczestników wyborów, a tuż za nim uplasowałby się opozycyjny PiS mający obecnie 28% zwolenników. W ciągu ostatniego miesiąca poparcie dla obu ugrupowań zmieniło się nieznacznie, choć w obu przypadkach in minus, w nieco większym stopniu w przypadku KO niż PiS. KO minimalnie straciło zwolenników (spadek w porównaniu z wynikiem sprzed dwóch tygodni o 2 punkty, zaś w zestawieniu z sytuacją sprzed miesiąca – o 3 punkty procentowe). Natomiast PiS najpierw minimalnie stracił (spadek o 2 punkty w porównaniu z początkiem września), a potem nieco odrobił te straty (wzrost o 1 punkt). Także w sumie od początku września najważniejsza partia opozycyjna straciła 1 punkt procentowy.
Na trzecim miejscu naszego rankingu popularności ugrupowań politycznych lokuje się Konfederacja WiN popierana obecnie przez 13% zdeklarowanych uczestników wyborów, ponownie z nieco lepszym wynikiem niż wcześniej (w obu pomiarach wzrost o 1 punkt). W sumie w perspektywie miesięcznej Konfederacja WiN minimalnie poprawiła swój wynik (wzrost o 2 punkty). W drugiej połowie września społeczny odbiór Lewicy był nieco bardziej korzystny niż dwa tygodnie wcześniej, jednak obecnie notowania tego ugrupowania powróciły do poziomu sprzed miesiąca (8%). W ciągu ostatniego miesiąca największe wahania notowań obserwowaliśmy w przypadku Trzeciej Drogi. Najpierw ugrupowanie to straciło zwolenników, by potem ich odzyskać. W sumie obecne poparcie dla Trzeciej Drogi jest o 1 punkt niższe niż w pierwszej połowie września (8%).
Być może wzrost deklarowanej frekwencji wyborczej, a także popowodziowe zamieszanie sprawiły, że wśród chcących wziąć udział w wyborach więcej osób niż miesiąc temu nie wie, na którą partię oddałoby swój głos (14%, wzrost w perspektywie miesiąca o 4 punkty procentowe).
Badanie „Aktualności” (10) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 23 do 26 września 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Badanie „O czym się mówi” (5) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 7 do 10 października 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).
Liczba stron:
5
Badania:
202432 Aktualności (10)
202437 O czym się mówi (5)
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
hipotetyczne wybory parlamentarne, poparcie dla ugrupowań politycznych, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
Nie