CBOS Flash nr 48/2024
Sytuacja popowodziowa – doświadczenia i oceny
Autor: Michał Feliksiak
|
2024-11-13
Czy sytuacja po powodzi, która przetoczyła się przez południowo-zachodnią część naszego kraju we wrześniu tego roku, już się unormowała? Jak oceniane są działania związane z usuwaniem jej skutków i pomocą dla tych, którzy ucierpieli? Zapytaliśmy o to w listopadowym sondażu.
JAK WYGLĄDA SYTUACJA W MIEJSCACH DOTKNIĘTYCH POWODZIĄ?
Powodzi, zalania lub podtopienia swojego gospodarstwa domowego doświadczył jeden na stu badanych (1%), a ośmiu na stu (8%) deklaruje, że w ich okolicy są osoby, które ucierpiały w ich wyniku. Relatywnie najwięcej respondentów będących naocznymi świadkami wrześniowej powodzi w okolicy swojego miejsca zamieszkania jest w województwie opolskim (77%). Wyróżniają się też, choć w mniejszym stopniu, ankietowani z województw: dolnośląskiego (28%), lubuskiego (23%) i śląskiego (16%).
Badani mieszkający na terenach dotkniętych powodzią na ogół (55%) dobrze oceniają działania związane z usuwaniem jej skutków. Ponad jedna trzecia (36%) jest przeciwnego zdania.
Stosunkowo częste jest rozczarowanie tempem usuwania skutków powodzi. Respondenci, którzy sami doświadczyli zalania lub też byli świadkami szkód, które woda wyrządziła ich sąsiadom, częściej uważają, że usuwanie skutków powodzi przebiega zbyt wolno niż, że przebiega ono w odpowiednim tempie (49% wobec 32%). Relatywnie wielu pytanych (19%) nie potrafi tego ocenić.
Jednocześnie niemal sześciu na dziesięciu ankietowanych, w okolicy których miały miejsce zalania (57%), deklaruje, że życie wróciło już do normy. Z kolei jedna trzecia (34%) twierdzi, że skutki powodzi nadal są odczuwalne.
OCENA DZIAŁAŃ RZĄDU I WŁADZ LOKALNYCH
Generalnie rzecz biorąc, Polacy przeważnie dobrze oceniają działania podejmowane w związku z powodzią – tak przez rząd (50%), jak i przez samorządy (54%). Rząd w tym kontekście częściej niż władze lokalne spotyka się z krytyką (41% wobec 25%).
Na ocenę władz lokalnych w tym obszarze wyraźnie wpływają doświadczenia respondentów. Osoby, których okolica ucierpiała na skutek powodzi, znacznie częściej niż pozostali dobrze oceniają działania samorządów w swoich miejscowościach (74% wobec 52%). Czynnik osobistych doświadczeń nie znajduje natomiast przełożenia na postrzeganie działań rządu, które są odbierane w zbliżony sposób w obu grupach.
Na opinię o działaniach władz lokalnych i – szczególnie – rządu w istotnym stopniu wpływają polityczne cechy badanych. Lepsze oceny znajdujemy wśród osób o poglądach lewicowych, a także – choć w mniejszej mierze – centrowych, natomiast na ogół źle postrzegają je respondenci identyfikujący się z prawicą. Działania rządu związane z powodzią w większości pozytywnie oceniają zwolennicy ugrupowań rządzącej koalicji, szczególnie KO i Lewicy, z kolei w przeważającej mierze krytycznie odbierają je wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
Badanie „Aktualności” (12) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 87,1%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 12,9%) w okresie od 4 do 6 listopada 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).