UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

CBOS Flash nr 8/2025

Preferencje partyjne w drugiej połowie lutego (CATI)

Autor: Krzysztof Pankowski
|
2025-02-24
Zapewne zawirowania w polityce międzynarodowej związane z pierwszymi decyzjami nowej administracji amerykańskiej, zwłaszcza nowe problemy dotyczące bezpieczeństwa Europy i kwestii ukraińskich, sprawiły, że Polacy poczuli się zobligowani do czynnego uczestniczenia w wydarzeniach politycznych. Gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego, udział w nich chciałoby wziąć – według własnych zapowiedzi – ponad cztery piąte uprawnionych do głosowania (86%), aż o 6 punktów procentowych więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Jednocześnie możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuciło 9% dorosłych Polaków, o 2 punkty procentowe mniej niż na początku lutego.
Rysunek 1 Wykres liniowy. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział? Odsetki odpowiedzi „Wziąłbym (Wzięłabym) w nich udział” według terminów badań. Pominięto odpowiedzi „Nie wiem”, „Nie wziąłbym (nie wzięłabym) udziału” i odmowy odpowiedzi. Dane w procentach.
Można sądzić, że nowe problemy międzynarodowe dotykające żywotnych interesów naszego kraju sprzyjały skupieniu się Polaków wokół rządzących. Po prawie dwóch miesiącach równowagi w notowaniach dwóch najbardziej liczących się na naszej scenie politycznej ugrupowań w drugiej połowie lutego na prowadzenie wysunęła się Koalicja Obywatelska. Na rządzącą koalicję ma zamiar głosować ponad jedna trzecia badanych wybierających się na wybory (34%), o 4 punkty procentowe więcej niż w pierwszej połowie lutego. Na drugim miejscu znalazło się opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 29% zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 punkt niższym niż dwa tygodnie wcześniej). Na trzecim miejscu naszego rankingu popularności partii politycznych umocniła się Konfederacja WiN, która uzyskała 17% głosów zdeklarowanych wyborców (również o 4 punkty więcej niż w poprzednim pomiarze). To najlepszy wynik tego ugrupowania od czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku (zbliżony wynik – 16% – miała tylko w końcu sierpnia 2024 roku). Na kolejnej pozycji znalazła się Lewica mająca wśród osób wybierających się na wybory, tak jak wcześniej, 6% zwolenników. Gdyby głosowanie odbywało się już teraz, swoich przedstawicieli do Sejmu raczej nie udałoby się wprowadzić koalicji Trzecia Droga, którą w drugiej połowie lutego poparło tylko 4% zdeklarowanych wyborców (o 2 punkty procentowe mniej niż dwa tygodnie wcześniej). To najgorszy wynik tej koalicji od września ubiegłego roku. Od czterech miesięcy na tym samym poziomie (2%) utrzymuje się poparcie dla partii Razem, która również znalazłaby się poza parlamentem.
W porównaniu z sytuacją z pierwszej połowy lutego w największym stopniu obniżył się odsetek wyborców wahających się – obecnie 8% respondentów chcących wziąć udział w wyborach nie wiedziałoby, na którą partię oddać swój głos (spadek o 5 punktów procentowych).
Rysunek 2. Wykres słupkowy. Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi badanych deklarujących, że, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Dane w procentach.Tabela 1. Odpowiedzi według terminów badań na pytanie: Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Pominięto odmowy odpowiedzi. Dane w procentach.Rysunek 3 - wykres liniowy. Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. Pominięto odmowy odpowiedzi. Od maja 2024 roku, obok standardowej procedury ważenia opartej o dane socjodemograficzne, stosujemy również dodatkową wagę wyborcząTabela 2. Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to czy wziąłby Pan (wzięłaby Pani) w nich udział? Odpowiedzi w grupach społeczno-demograficznych. Dane w procentach.Tabela 3. Na kandydata której partii lub ugrupowania głosowałby Pan (głosowałaby Pani) w wyborach do Sejmu? Odpowiedzi w grupach społeczno-demograficznych. Dane w procentach.
Badanie „Aktualności” (17) zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 90,0%) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 10,0%) w okresie 17–20 lutego 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1002).
Liczba stron:
5
Badanie:
202506 Aktualności (17)
Kategorie tematyczne:
Wybory parlamentarne
Słowa kluczowe:
poparcie dla ugrupowań politycznych, hipotetyczne wybory parlamentarne, preferencje
Tabele zróżnicowań socjodemograficznych:
 
Tak
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry