UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

Młodym być... Młodzież szkolna ‘92

Autor: Koseła Krzysztof (red.)
1994-07-20
Książka „Młodym być...” zapoczątkowuje serię publikacji CBOS, omawiających wyniki badań, dotyczące wybranych grup społecznych lub też poglądów społeczeństwa na istotne dla niego kwestie.
Na powstanie nowej serii książkowej złożyło się kilka przyczyn. CBOS, prowadząc co miesiąc badania, rejestruje szybko zmieniającą się rzeczywistość, proces przechodzenia od realnego socjalizmu do nie określonej jeszcze formy kapitalizmu. Transformacja stwarza badaczom wyjątkową okazję, która nigdy się nie powtórzy, tak jak nie powtórzy się fenomen, którego jesteśmy świadkami. Jest to możliwość zbadania społeczeństwa w trakcie przyspieszonej zmiany ustroju ekonomicznego i politycznego, zmiany, która spowoduje w efekcie wykształcenie się nowej struktury klasowo-warstwowej, opartej na innym niż dotychczas podziale władzy, dochodów i prestiżu, na nieco odmiennej niż obecnie hierarchii wartości i poglądów.
Mając świadomość wyjątkowości chwili, chcemy nie tylko rejestrować opinie społeczeństwa o bieżących wydarzeniach i badać zmieniające się postawy, ale też ułatwiać interpretację zachodzących procesów. Badania CBOS i przygotowane na ich podstawie publikacje powinny pomóc w lepszym zrozumieniu zmieniającej się rzeczywistości. Celowi temu służą zwłaszcza porównania z innymi danymi, zebranymi zarówno przez CBOS, jak i inne ośrodki naukowe oraz instytuty badań opinii publicznej. Szczególną rolę odgrywa porównywanie takich samych lub podobnych zjawisk w dłuższym czasie. O zasięgu i głębokości przemian w naszym kraju można najlepiej przekonać się porównując obecne wyniki badań z tymi, które zostały zebrane w poprzednich okresach. CBOS, prowadząc badania od dziesięciu lat, dysponuje bogatymi i wyjątkowymi zbiorami danych oraz cennymi źródłami informacji o zmieniającym się społeczeństwie polskim.
Wiele pokoleń Polaków pracowało dotychczas z nadzieją, że jeśli nie oni, to przynajmniej ich dzieci będą żyły w lepszej Polsce i w lepszych warunkach. Obecnie coraz więcej osób uważa, że lepszą, dostatniejszą Polskę zbuduje następne pokolenie: pełna zapału i pomysłów, nie uwarunkowana dawnymi nawykami i starym sposobem myślenia, dzisiejsza młodzież. Swoimi postawami i działaniami zadecyduje ona o przyszłym kształcie naszego kraju i charakterze jego społeczeństwa.
Ważne jest więc stwierdzenie, jak młodzież postrzega zachodzące przemiany oraz swoje miejsce i rolę w nowym ładzie ekonomicznym i politycznym. Czy widzi w nim szansę dla siebie czy też tylko narastające bariery, które utrudniają rozpoczęcie dorosłego, satysfakcjonującego życia? Jakie są oczekiwania i aspiracje, niepokoje i obawy młodych ludzi? Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdą Czytelnicy w tekstach napisanych przez badaczy CBOS i Uniwersytetu Warszawskiego.
Cena wersji drukowanej: Brak
Nakład wyczerpany - brak możliwości zamówienia
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zespół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

Komunikaty z badań

Opinie i Diagnozy

CBOS Flash

CBOS Fokus

Książki

CBOS Trendy

CBOS Podcast

CBOS News

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry