UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

Pracownicy przedsiębiorstw państwowych, sprywatyzowanych i prywatnych

Autorzy: Lena Kolarska-Bobińska (red.), Krzysztof Koseła (red.)
1995-02-28
Działania prywatyzacyjne zostały rozpoczęte pod koniec 1990 roku, gdy narastało rozczarowanie, a lęki wywołane przemianami i pogarszającym się poziomem życia zaczęły dominować nad nadziejami. Pogłębiająca się recesja i bezrobocie spotęgowały te odczucia, przejawiające się między innymi w wycofywaniu poparcia społecznego dla prywatyzacji. Jednocześnie wyobrażenia o niej zaczęły być konfrontowane z rzeczywistością i weryfikowane przez doświadczenia. Rosnąca skala prywatyzacji nie pozostała bez wpływu na takie zjawiska, jak mobilność społeczno-zawodowa czy poziom aspiracji społeczeństwa. W latach osiemdziesiątych pozycję społeczną pracowników przedsiębiorstw państwowych determinował wyuczony zawód i miejsce w wewnątrzzakładowej hierarchii władzy, ale też wielkość przedsiębiorstwa i branża, do której ono należało. Zmiany własnościowe spowodowały pojawienie się dawniej nieistniejących lub marginalnych grup społecznych pracowników zakładów prywatnych zatrudniających wiele osób.
Dążenie do opisania tych zjawisk legło u podłoża badania "Pracownicy przedsiębiorstw państwowych, sprywatyzowanych i prywatnych w okresie strukturalnych przemian polskiej gospodarki", które CBOS zrealizował wiosną 1993 roku. W kwietniu zrealizowano dwa projekty badawcze. W jednym chodziło szczególnie o próbę znalezienia odpowiedzi na fundamentalne pytanie, jaki wpływ na opinie oraz interesy ma forma własności przedsiębiorstwa będącego miejscem zatrudnienia oraz, czy narasta odmienność interesów załóg sektora państwowego i prywatnego. Poddaliśmy badaniu trzy grupy pracowników: osoby zatrudnione w przemyśle państwowym, prywatnym i sprywatyzowanym i porównaliśmy ich wypowiedzi. Metoda ta umożliwiła określenie stopnia akceptacji przemian rynkowych przez każdą z tych grup oraz zmieniający się wraz z sektorem własności ich stosunek do pracy, przedsiębiorstwa i różnych form protestu. Pozwoliła również ustalić, które obawy występujące w przedsiębiorstwach państwowych okazały się po prywatyzacji płonne, a które istotnym zagrożeniem. Odpowiedź na to pytanie była możliwa dzięki zbadaniu opinii pracowników przedsiębiorstw sprywatyzowanych i skonfrontowaniu ich z poglądami pracowników sektora państwowego i prywatnego.
W drugim badaniu porównywano opinie pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych trzech branż. Tym razem celem badaczy było ustalenie wpływu kondycji przedsiębiorstwa i jego branży na postawy i opinie pracowników.
Cena wersji drukowanej: Brak
Nakład wyczerpany - brak możliwości zamówienia
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zespół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

Komunikaty z badań

Opinie i Diagnozy

CBOS Flash

CBOS Fokus

Książki

CBOS Trendy

CBOS Podcast

CBOS News

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry