UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 

PUBLIKACJE

Polska - Europa - Świat. Opinia publiczna w okresie integracji

Autorzy: Krzysztof Zagórski (red.), Michał Strzeszewski (red.)
2005-03-01
Piętnastolecie transformacji ustrojowej zbiegło się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Centrum Badania Opinii Społecznej realizując swoje badania towarzyszyło Polakom w przemianach ustrojowych i w ich drodze do UE.
Wyniki badań CBOS realizowanych w ostatnim piętnastoleciu przedstawiamy w najnowszej książce wydanej przy wsparciu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej
Książka nawiązuje do opublikowanego przed pięciu laty opracowania "Nowa rzeczywistość. Oceny i opinie 1989 - 1999", które spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom i postulatom czytelników, postanowiliśmy przedstawić nie tylko uzupełnione i zanalizowane z dłuższej perspektywy trendy opisane w poprzedniej książce, ale zwrócić szczególną uwagę na sprawy związane z przystąpieniem Polski do UE, a także szerzej zaprezentować postawy i opinie dotyczące innych zagadnień z zakresu polityki międzynarodowej. Wyszliśmy bowiem z założenia, że tak jak dla lat dziewięćdziesiątych wspólnym mianownikiem różnych przejawów świadomości społecznej było oswojenie nowej rzeczywistości społeczno - gospodarczej i politycznej, tak w ostatnich kilku latach najważniejsza stała się kwestia integracji europejskiej i zaakceptowania nowego miejsca Polski na arenie międzynarodowej.
Publikację otwiera omówienie ewolucji stosunku Polaków do integracji i następstw członkostwa Polski w UE. Dalej ukazane są opinie i postawy wobec innych aspektów polityki zagranicznej i miejsca Polski w świecie, w tym także wobec nowych doświadczeń, jakimi są udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych, przede wszystkim w Iraku oraz zagrożenie terroryzmem.
Kolejne rozdziały zawierają m.in. opinie, oceny i postawy społeczeństwa wobec zmian ustrojowych, sytuacji politycznej i gospodarczej, oraz dotyczące funkcjonowania naczelnych organów państwa. Pokazują także autoidentyfikacje polityczne Polaków i ich oceny warunków życia oraz sytuacji materialnej, oraz postawy wobec bezrobocia, czy korupcji.
Wszystkie omówione i przedstawione graficznie dane pochodzą z badań przeprowadzanych na reprezentatywnych próbach ogólnopolskich, przy użyciu systematycznie powtarzanych wskaźników, stwarzają więc wyjątkową okazję poznania dynamiki omawianych zjawisk.
Cena wersji drukowanej: 39.90 zł.
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
Przewiń do góry