UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

PUBLIKACJE

Migracje a rynek pracy w województwie lubelskim

Autor: Praca zbiorowa
2011-04-05
Niniejszy raport przygotowano dla publicznych służb zatrudnienia województwa lubelskiego na potrzeby projektu „Migracje szansą województwa lubelskiego wspieranie pozytywnych trendów adaptacyjnych na regionalnym rynku pracy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Raport przedstawia wyniki badań terenowych. Prezentuje dane dotyczące skali migracji wewnętrznych, międzywojewódzkich i zagranicznych, czynników wpływających na skłonność do migracji, czyli zmiany miejsca zamieszkania na dłuższy okres (w szczególności migracji zarobkowych), a także innych form mobilności w województwie, przede wszystkim dojazdów do pracy.
Znaczenie tego rodzaju tematyki wzrosło wraz ze zmianami demograficznymi, jakie obserwujemy zarówno w skali kraju, jak i Europy. Zmniejszenie się liczby ludności, co oznacza także spadek zasobów siły roboczej, nie pozostaje bez wpływu na rozwój gospodarczy. W związku z tym rośnie znaczenie zagadnienia mobilności przestrzennej pracowników (Manpower, 2008), szczególnie, że wraz ze spadkiem przyrostu naturalnego rośnie znaczenie migracji jako czynnika zmian demograficznych. W wielu dokumentach Parlamentu Europejskiego mobilność pracowników jest wskazywana jako „główny instrument umożliwiający osiągnięcie celów strategii lizbońskiej”, która mówi o przekształceniu Europy w najbardziej konkurencyjną gospodarkę opartą na wiedzy. Parlament Europejski podkreśla, że wciąż znajduje się ona na zbyt niskim poziomie. Natomiast „zbyt mała mobilność może oznaczać ograniczone zdolności dostosowawcze i ograniczoną konkurencyjność”
 
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zespół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

Komunikaty z badań

Opinie i Diagnozy

CBOS Flash

CBOS Fokus

Książki

CBOS Trendy

CBOS Podcast

CBOS News

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry