UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNews

 
33/2019

Konsumpcja alkoholu w Polsce

Kafelek tematyczny do publikacji
Od 2010 roku znacząco zmalał udział piwa jako najczęściej spożywanego alkoholu. Wówczas co druga osoba spośród pijących alkohol (52%) przyznawała, że najczęściej sięga po piwo. Obecnie wybiera je 39% respondentów, którzy nie rezygnują z napojów procentowych. Na drugim miejscu plasuje się wino (25%), a na trzecim – wódka (16%). Odsetek osób najchętniej wybierających wino rośnie od 2007 roku, natomiast największy wzrost dotyczy alkoholi wysokogatunkowych, np. koniaku czy whisky – obecnie co dziewiąty badany pijący alkohol (11%) deklaruje, że, jeśli sięga po kieliszek, to najczęściej z tego typu trunkiem.
2019-12-04
32/2019

Powroty zza granicy?

Kafelek tematyczny do publikacji
Chociaż kwestia emigracji zarobkowej zajmuje opinię publiczną w mniejszym stopniu niż jeszcze kilka lat temu, wciąż jest to istotne zjawisko społeczne. Polacy nadal stosunkowo często szukają pracy poza granicami naszego kraju. W październikowym badaniu nieco więcej niż co dziesiąty respondent (12%) zadeklarował, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przynajmniej raz wyjechał do pracy za granicę.
2019-11-14
31/2019

Ocena skuteczności związków zawodowych

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy znacznie częściej skłonni są twierdzić, że związki zawodowe w Polsce bronią interesów pracowniczych nieskutecznie, niż że są w tych działaniach skuteczne (40% wobec 27%). Ponadto znacznie częściej ich skuteczność w tym zakresie oceniana jest zdecydowanie negatywnie niż zdecydowanie pozytywnie (7% wobec 1%).
2019-11-06
30/2019

W obliczu śmierci

Kafelek tematyczny do publikacji
Odwiedzanie grobów i miejsc pamięci w święto Wszystkich Świętych i w Zaduszki może sprzyjać refleksji o śmierci, w tym także o własnym przemijaniu. Co piąty Polak (21%) deklaruje, że chciałby mieć czas, aby przygotować się do śmierci, jednak większość badanych (68%) życzyłaby sobie umrzeć w sposób niespodziewany.
2019-10-29
29/2019

Wydatki rodziców związane z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020

Kafelek tematyczny do publikacji
W stosunku do poprzedniego roku wzrosły przeciętne deklarowane wydatki, jakie ponoszą rodzice na zaspokojenie potrzeb szkolnych uczniów związanych z rozpoczęciem roku (takich jak podręczniki, przybory, mundurki, obowiązkowe opłaty, np. ubezpieczenie, czesne, internat, stancja). Na początku tego roku szkolnego rodzice, którzy mają uczące się dzieci, wydali średnio 1120 zł, czyli przeciętnie o 69 zł więcej niż rok temu (107% kwoty zeszłorocznej).
2019-10-24
28/2019

Letnie wyjazdy wypoczynkowe uczniów

Kafelek tematyczny do publikacji
Po poprzednim roku – rekordowym, jeżeli chodzi o odsetek gospodarstw domowych, które podczas letnich wakacji wysłały dzieci w wieku szkolnym na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania – nastąpiło wyraźne ograniczenie zasięgu tej formy wypoczynku i powrót do poziomu notowanego w latach 2016–2017. W tym roku podczas letnich wakacji na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce zamieszkania wyjechali uczniowie z nieco ponad dwóch trzecich (68%) gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to o 6 punktów procentowych mniej. Jeszcze bardziej zmniejszył się odsetek gospodarstw domowych, z których na co najmniej tygodniowy wypoczynek letni wyjechały wszystkie dzieci w wieku szkolnym (spadek z 65% do 57%). W porównaniu z 2018 rokiem wyraźnie więcej gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, deklaruje, że żadne z nich nie wyjeżdżało podczas letnich wakacji na wypoczynek trwający minimum tydzień (wzrost o 6 punktów procentowych – do 32%), nieco przybyło też tych, którzy deklarują, że nie wszystkie dzieci skorzystały z takiego wypoczynku (wzrost z 9% do 11%). Warto jednak zaznaczyć, iż piąty rok z rzędu w przypadku większości badanych gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, wszystkie z nich wyjechały na co najmniej tygodniowy letni wypoczynek poza miejsce zamieszkania, natomiast w latach 1993–2013 te odsetki były znacznie niższe.
2019-10-03
27/2019

Jakiej pomocy potrzebują osoby starsze?

Kafelek tematyczny do publikacji
Blisko połowa badanych (46%) zna osobiście kogoś starszego, kto ma problemy z wykonywaniem samodzielnie niektórych codziennych czynności, takich jak na przykład: załatwianie spraw w urzędach, robienie zakupów, sprzątanie, przygotowywanie posiłków, ubieranie się, higiena osobista, a 6% respondentów zadeklarowało, że sami znajdują się w takiej sytuacji.
2019-09-26
26/2019

Co eliminujemy z jadłospisu?

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatniego roku, podobnie jak pięć lat temu, blisko co czwarty Polak (24%) wykluczał ze swojego jadłospisu lub ograniczał spożycie jakichś produktów. Zdecydowanie najczęściej staramy się eliminować ze swojego menu cukier i słodycze (57% stosujących diety eliminacyjne), w drugiej kolejności tłuste potrawy (28%), a w trzeciej – alkohol (20%). Stosunkowo często unikamy również gotowych dań, kawy oraz glutenu (po 14%).
2019-09-03
25/2019

Osobisty stosunek Polaków do drugiej wojny światowej i źródła wiedzy o niej

Kafelek tematyczny do publikacji
Pierwszego września br. mija 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W dniach poprzedzających tę rocznicę ponownie zapytaliśmy Polaków o ich stosunek do tych tragicznych wydarzeń, które zburzyły dotychczasowy porządek rzeczy i w dużej mierze zdeterminowały dzisiejszy świat. Mimo upływu czasu i zmniejszania się liczby osób, które przeżyły drugą wojnę światową, ogromna większość dorosłych Polaków uważa, że jest to ciągle żywa część historii Polski, o której trzeba stale przypominać. Co ciekawe, osób wyrażających takie przekonanie jest obecnie znacznie więcej niż pięć lat temu. Zmniejszyła się natomiast grupa badanych uważających, że druga wojna światowa jest raczej odległym wydarzeniem historycznym, do którego nie warto wracać. W okresie 2004‑2014 nie odnotowaliśmy istotnych zmian odsetka ankietowanych uważających, że jest to wciąż żywa i warta przypominania część historii Polski, i tych, którzy twierdzili, że jest to odległa historia, do której nie warto wracać.
2019-08-30
24/2019

Co w największym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia?

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie wzrósł odsetek wskazań, że kluczowe dla poprawy zdrowia jest regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Obecnie sport jest na pierwszym miejscu w hierarchii, a do 2016 roku był na miejscu trzecim lub czwartym. Tuż za regularnym ćwiczeniem znajduje się zdrowe odżywianie. Odsetek wskazań na tę odpowiedź nie ulega większym zmianom na przestrzeni lat. Od 2012 roku około połowy Polaków uważa, że zdrowa dieta w największym stopniu odpowiada za poprawę zdrowia. Zmalało zaś przeświadczenie o kluczowej roli regularnych wizyt u lekarza – wcześniej były wskazywane przez około 30% osób, a w ciągu ostatnich trzech lat udział ten zmniejszył się o 11 punktów procentowych.
2019-08-28
23/2019

Ile trzeba mieć, by być bogatym?

Kafelek tematyczny do publikacji
W lipcowym badaniu poprosiliśmy respondentów, by ocenili, gdzie ich zdaniem przebiega granica bogactwa. Jaki dochód (w przeliczeniu na osobę w rodzinie) uprawnia do nazywania się osobą naprawdę bogatą?
2019-08-21
22/2019

Odbiór polsko-amerykańskiej deklaracji o współpracy obronnej

Kafelek tematyczny do publikacji
„Deklaracja o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” spotkała się z pozytywnym odbiorem ponad połowy (53%) dorosłych Polaków. Negatywny stosunek ma do niej 15% badanych, natomiast blisko co trzeci (32%) nie ma na ten temat zdania.
2019-07-29
21/2019

Wzrost widowni online

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad połowa użytkowników internetu (56%), tj. 38% ogółu dorosłych Polaków, ogląda online telewizję, filmy, seriale lub inne materiały wideo. Internetowa widownia zauważalnie wzrosła pod koniec ubiegłej dekady, a po raz drugi – w roku 2013. Obecnie obejmuje więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. Widzowie internetowi to częściej mężczyźni niż kobiety, a ponadto – wyraźnie częściej niż inni – najmłodsi użytkownicy.
2019-07-18
20/2019

Stosunek Polaków do związków homoseksualnych

Kafelek tematyczny do publikacji
Po okresie wzrostu akceptacji zawierania związków przez pary homoseksualne nastąpiło zahamowanie trendu. Obecnie trzy piąte Polaków (60%) nie akceptuje legalizacji związków partnerskich par jednopłciowych, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do 2017 roku.
2019-07-11
19/2019

Aktywność polityczna w internecie przed wyborami do PE

Kafelek tematyczny do publikacji
Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego skupiły uwagę Polaków bardziej niż poprzednie, co może wynikać z faktu, że od kilku lat natężenie emocji towarzyszących wydarzeniom politycznym jest wyraźnie większe, niż było przed rokiem 2015. Wyraża się to m.in. we wzmożonym zainteresowaniu polityką online. W porównaniu do wyborów eurodeputowanych w 2014 roku wzrosła zarówno polityczna aktywność w internecie polegająca na odbiorze informacji, jak i ta obejmująca generowanie treści z tego zakresu oraz bezpośrednie zaangażowanie polityczne.
2019-06-28
18/2019

O Pracowniczych Planach Kapitałowych

Kafelek tematyczny do publikacji
O Pracowniczych Planach Kapitałowych słyszało 42% ogółu badanych. Wśród zatrudnionych, do których adresowany jest program, odsetek ten jest wyższy i wynosi 52%. Oznacza to jednak, że nadal prawie połowa osób, do których skierowany jest program, nie słyszała o jego wprowadzeniu.
2019-06-11
17/2019

Czy warto było zmieniać ustrój? Ocena przemian po 1989 roku

Kafelek tematyczny do publikacji
Przed 30. rocznicą wyborów z 4 czerwca ponad cztery piąte Polaków (81%) uważa, że w 1989 roku warto było zmieniać ustrój, przy czym przeważają zdecydowanie o tym przekonani.
2019-06-04
16/2019

Opinie o warszawskiej karcie LGBT+ i edukacji seksualnej w szkołach

Kafelek tematyczny do publikacji
W lutym 2019 roku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację pod nazwą „Warszawska polityka miejska na rzecz społeczności LGBT+”. Powstanie tzw. karty LGBT+ można uznać za wydarzenie lokalne, jednak – za sprawą mediów – informacja o nim dotarła do blisko dwóch trzecich Polaków (63%).
2019-05-23
15/2019

Poparcie dla członkostwa Polski w Unii Europejskiej przed 15. rocznicą obecności w UE i wyborami do Parlamentu Europejskiego

Kafelek tematyczny do publikacji
W pierwszej dekadzie kwietnia, na niecały miesiąc przed 15. rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej i przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, odnotowaliśmy rekordowo wysokie poparcie dla członkostwa Polski w tej organizacji – łącznie zadeklarowało je 91% badanych, z czego aż 59% w sposób zdecydowany. Przeciwko obecności Polski w UE opowiada się co 20. respondent, przy czym jedynie co 100. jest mu zdecydowanie przeciwny. Dla porównania tuż po przystąpieniu Polski do UE w maju 2004 roku odsetek przeciwników członkostwa Polski w UE był czterokrotnie większy niż obecnie. Także przed piątą i dziesiątą rocznicą obecności Polski w UE odsetki przeciwników, choć mniejsze niż tuż po akcesji, były znacznie większe niż obecnie. Wyraźnie niższe było też poparcie dla członkostwa Polski w UE tuż przed akcesją (w kwietniu 2004 roku) niż po niej.
2019-05-23
14/2019

15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej

Kafelek tematyczny do publikacji
Bilans skutków integracji Polski z Unią Europejską po 15 latach członkostwa jest oceniany zdecydowanie pozytywnie. Polacy doceniają przede wszystkim gospodarcze i finansowe korzyści z przynależności do Unii. Nic zatem dziwnego, że niemal trzy czwarte badanych (74%), patrząc z perspektywy czasu, uważa, że gdyby Polska nie stała się członkiem Wspólnoty, nasz kraj rozwijałby się gorzej niż obecnie.
2019-05-23
13/2019

Stosowanie kar fizycznych wobec dzieci

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatnich siedmiu lat umocniła się dezaprobata fizycznego karania dzieci. Nie tylko więcej osób niż w roku 2012 uważa, że nie powinno się stosować wobec nich kar cielesnych (wzrost o 10 punktów procentowych, do 61%), ale także częściej sprzeciw wywołuje dawanie zarówno lania (wzrost z 61% do 70%), jak i klapsów (wzrost z 25% do 37%). Adekwatnie zmniejszyły się odsetki dorosłych dopuszczających kary fizyczne (34%, spadek o 11 punktów), zgadzających się z opiniami, że lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło (25%, spadek o 9 punktów) oraz że są sytuacje, w których trzeba dać dziecku klapsa (61%, spadek o 12 punktów). O ile większość Polaków nie aprobuje zatem kar cielesnych, zwłaszcza mocniejszego bicia (lania), o tyle nadal, choć rzadziej niż przed laty, przyzwala się na ogół na karcenie poprzez klapsy.
2019-05-23
12/2019

Ciekawe życie singla?

Kafelek tematyczny do publikacji
Aktualnie niemal nie mówi się już o starych pannach czy kawalerach, za to na dobre zadomowiło się w języku określenie „singiel”. Funkcjonują różne definicje bycia singlem, w związku z czym różne osoby mogą być kwalifikowane do tej grupy. W naszym sondażu, pytając o singli, nieco uprościliśmy ich definicję. Skupiliśmy się wyłącznie na tych osobach, które świadomie decydują się na życie bez stałego partnera lub partnerki. Jak się okazuje, opinie na temat życia bez stałego partnera są w społeczeństwie dość podzielone, aczkolwiek można zaobserwować nieznaczny wzrost przyzwolenia na taki model. Obecnie niemal połowa badanych (49%, wzrost od 2013 roku o 5 punktów procentowych) akceptuje życie w pojedynkę, a ponad dwie piąte (45%, spadek o 4 punkty) jest mu nieprzychylnych.
2019-05-23
11/2019

Opinie o deficycie budżetowym

Kafelek tematyczny do publikacji
Ostatnio jednym z głównych wątków w debacie publicznej jest stan finansów państwa. Większość Polaków uważa, że wydatki z budżetu państwa nie powinny przekraczać jego dochodów (60%), co czwarty dopuszcza możliwość, aby wydatki w niewielkim stopniu przekraczały te dochody, jeśli brakuje pieniędzy na ważne cele społeczne (27%), natomiast na to, aby wydatki w dużym stopniu przekraczały dochody, nie ma społecznego przyzwolenia (takie rozwiązanie akceptuje zaledwie 2% ankietowanych). Obecnie Polacy opowiadają się za większą dyscypliną finansową niż w roku 2010, gdy deficyt był znacznie wyższy niż obecnie. W roku 2010 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB wynosił 7,3%, w roku 2017 – 1,4%, a, według szacunków, w roku 2018 był jeszcze niższy.
2019-05-23
10/2019

Czy ślub ma jeszcze znaczenie?

Kafelek tematyczny do publikacji
Rodzina w ostatnich trzech dekadach podlega szczególnie istotnym przemianom. Opóźnia się wiek zawierania małżeństw. Wzrasta liczba rozwodów i separacji. Ludzie częściej decydują się na życie w pojedynkę. Coraz większą popularnością cieszą się też alternatywne formy życia małżeńskiego – w tym głównie związki kohabitacyjne. W opiniach na temat formalizowania związków Polacy są podzieleni. Niemal równoliczne grupy stanowią respondenci, którzy wychodzą z założenia, że jeśli ludzie się kochają i ufają sobie, to nie ma znaczenia, czy wezmą ślub (42%), oraz ci, którzy zawarcie małżeństwa przez osoby żyjące ze sobą bez ślubu uważają za wskazane, choć nieobligatoryjne (38%). Co siódmy badany (14%) jest zdecydowanie bardziej kategoryczny w tym względzie – uważa, że osoby żyjące w konkubinacie bezwzględnie powinny zawrzeć małżeństwo. Natomiast tylko nieliczni (3%) wyrażają przeciwstawną opinię, twierdząc, że nawet jeśli ludzie się kochają i ufają sobie, to lepiej, żeby nie zawierali małżeństwa, bo nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć w przyszłości. Z perspektywy czasu widać, że powiększa się grupa osób, dla których konkubinat, obok ślubu, stanowi jedną z dwóch równorzędnych możliwości.
2019-05-23
9/2019

Smog – skala problemu i jak sobie z nim radzimy

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad dwie piąte Polaków (44%) – tyle samo co rok temu – ocenia, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają. Co trzeci (34%) mówi o niewielkiej skali problemu, natomiast co piąty (19%) nie dostrzega go wcale. Od pomiaru sprzed roku ubyło osób twierdzących, że ten problem nie istnieje w ich okolicy, zwiększyła się natomiast grupa wskazujących, że jest on niezbyt poważny.
2019-05-23
8/2019

20 lat Polski w NATO

Kafelek tematyczny do publikacji
Po 20 latach przynależności do sojuszu północnoatlantyckiego członkostwo naszego kraju w NATO popiera 80% dorosłych Polaków, a jedynie 2% jest mu przeciwnych. W ostatnim dwudziestoleciu przynależność Polski do NATO – niezależnie od terminu badania – popierała zdecydowana większość ankietowanych. Nigdy jednak pronatowskie postawy nie były w polskim społeczeństwie tak rozpowszechnione jak od kwietnia 2014 roku, co niewątpliwie należy wiązać z sytuacją, w jakiej znalazła się Ukraina.
2019-05-23
7/2019

Wynagrodzenie pierwszej damy

Kafelek tematyczny do publikacji
W debacie publicznej co pewien czas powraca temat przyznania wynagrodzenia pierwszej damie – małżonce prezydenta RP. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że jest ona w praktyce zmuszona do zrezygnowania z pracy zawodowej, a zajmując się pełnieniem funkcji reprezentacyjnych w sytuacjach oficjalnych, podejmuje pracę na rzecz państwa polskiego. Przeciwnicy przypominają, że pierwsza dama pełni jedynie funkcję honorową, niewiążącą się z żadnymi formalnie zdefiniowanymi obowiązkami. Co więcej – jej rezygnacja z pracy zawodowej ma charakter wyłącznie zwyczajowy.
2019-05-23
6/2019

Rekordowy udział Polaków w turystyce wyjazdowej

Kafelek tematyczny do publikacji
W roku 2018 na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 60% dorosłych Polaków, czyli znacznie więcej niż w roku 2017 (wzrost o 6 punktów procentowych). Jednocześnie jest to najwyższy odsetek od 2012 roku, kiedy zaczęliśmy pytać respondentów o wyjazdy wypoczynkowe z co najmniej jednym noclegiem. Warto przypomnieć, że na początku 2018 roku plany wyjazdowe miało jedynie 58% badanych.
2019-05-23
5/2019

Rośnie odsetek Polaków, którzy chodzą do kina i teatru

Kafelek tematyczny do publikacji
Od trzydziestu lat regularnie pytamy Polaków o to, co wydarzyło się w ich życiu w ubiegłym roku. Dzięki temu śledzimy, jak zmieniają się doświadczenia badanych związane z udziałem w kulturze, aktywnością społeczną, formami spędzania wolnego czasu oraz zachowania związane z pieniędzmi.
2019-05-23
4/2019

Kiedy skończył się w Polsce komunizm?

Kafelek tematyczny do publikacji
Szóstego lutego minie trzydzieści lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu – rozmów, które stały się istotnym składnikiem mitu założycielskiego demokratycznego państwa polskiego. Z okazji tej rocznicy sprawdziliśmy, jak Polacy pamiętają ten okres i jak z perspektywy czasu oceniają rolę negocjacji między rządem a opozycją na początku 1989 roku.
2019-05-23
3/2019

Rozwodnicy są wśród nas

Kafelek tematyczny do publikacji
W okresie od 2005 do 2018 roku sądy orzekały w Polsce średnio około 65 tysięcy rozwodów rocznie. W ostatnich latach na mniej więcej trzy zawierane związki małżeńskie przypada jeden rozwód. Oznacza to, że osoby rozwiedzione stanowią w społeczeństwie coraz większą grupę, co też potwierdzają badania empiryczne. Okazuje się, że dwie trzecie dorosłych Polaków (67%) ma w swoim otoczeniu przynajmniej jedną osobę, która się rozwiodła.
2019-05-23
2/2019

Opinie Polaków dotyczące jawności zarobków

Kafelek tematyczny do publikacji
Temat ujawniania wynagrodzeń osób zatrudnionych w instytucjach związanych z budżetem państwa powrócił w ostatnich tygodniach do debaty publicznej. Opinie Polaków dotyczące jawności wynagrodzeń badaliśmy w kwietniu ubiegłego roku. Interesowało nas wtedy między innymi to, kto – zdaniem respondentów – powinien być zobowiązany do udzielania takich informacji.
2019-05-23
1/2019

Zadowolenie z życia

Kafelek tematyczny do publikacji
Ogromna większość Polaków jest zadowolona z życia. Satysfakcję najczęściej dają relacje towarzyskie i rodzinne, jak również miejsce zamieszkania. Niezadowolenie natomiast najczęściej odnosi się do sytuacji finansowej, a także, w mniejszym stopniu, stanu zdrowia.
2019-05-23
42/2018

Samopoczucie Polaków w 2018 roku

Kafelek tematyczny do publikacji
W mijającym roku najczęściej odczuwanym przez Polaków stanem było zadowolenie, że coś się udało, powiodło w ich życiu (61% osób doświadczało go często lub bardzo często w 2018 roku). Niemal takiej samej grupie osób (60%) towarzyszyła pewność, że wszystko układa się dobrze. Nieco ponad połowa Polaków (52%) była często dumna ze swoich osiągnięć, a co drugi (50%) wielokrotnie w ciągu 2018 roku czuł się szczególnie czymś zaciekawiony, podekscytowany. Wymienione pozytywne emocje towarzyszyły Polakom częściej niż odczucia negatywne.
2018-12-21
41/2018

Bezpieczeństwo pieniędzy w bankach

Kafelek tematyczny do publikacji
Ogromna większość Polaków (84%) korzysta z usług bankowych, a ponad dwie trzecie (68%) uważa, że pieniądze ulokowane w bankach są bezpieczne.
2018-12-18
40/2018

Czemu poświęcają Polacy najwięcej czasu i energii?

Kafelek tematyczny do publikacji
Z uzyskanych deklaracji wynika, że obecnie treścią codziennego życia Polaków jest rodzina (72% wskazań). Na drugim miejscu, z dużo niższym odsetkiem odpowiedzi, plasuje się praca zawodowa (53%). Ponad jedna czwarta badanych (28%) wśród rodzajów działalności, którym obecnie poświęca najwięcej czasu i energii, wymienia ochronę zdrowia i leczenie. Rzadziej wskazywano zdobywanie pieniędzy (15%), aktywność fizyczną, uprawianie sportu (14%), korzystanie z życia – rozrywki i inne przyjemności (11%), remontowanie, urządzanie domu lub mieszkania (11%) oraz życie religijne (10%). Relatywnie najmniej czasu Polacy poświęcają dążeniom do zakupu, budowy domu lub mieszkania (3%), politykowaniu (3%), wspinaniu się po szczeblach kariery zawodowej (2%), lenistwu (2%) oraz staraniom o pracę za granicą (1%).
2018-12-11
39/2018

Polityczna aktywność przedwyborcza online

Kafelek tematyczny do publikacji
Po wyborach samorządowych sprawdziliśmy, ilu badanych w ciągu poprzedzającego je miesiąca miało styczność z polityką w internecie. Uwzględniliśmy trzy wymiary aktywności: 1) informacyjny – polegający na odbiorze treści politycznych w sieci, 2) deliberatywny – obejmujący rozmowy na tematy polityczne oraz 3) partycypacyjny, czyli angażowanie się w działania w tym zakresie. W ujęciu syntetycznym można powiedzieć, że kontakt online z treściami politycznymi miało w tym czasie blisko sześciu na dziesięciu użytkowników (58%), z kolei aktywność w wymiarze deliberatywnym i partycypacyjnym zadeklarowało po 8% internautów. W porównaniu z poprzednimi wyborami samorządowymi znacznie zwiększyło się korzystanie z treści o tematyce politycznej, zarówno w formie tekstowej, jak i wideo. Dwukrotnie częściej niż wówczas pisano też w sieci na tematy dotyczące polityki.
2018-12-05
38/2018

Świadomość zagrożeń klimatycznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W pierwszej połowie grudnia w Katowicach odbędzie się COP24 – doroczna konferencja stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). W listopadowym badaniu sprawdziliśmy, czy Polacy mają świadomość zagro­żeń klimatycznych.
2018-11-29
37/2018

Kiedy nie akceptujemy sięgania po smartfon?

Kafelek tematyczny do publikacji
Wprawdzie coraz więcej Polaków korzysta ze smartfonów i są one coraz bardziej widoczne w przestrzeni publicznej i życiu prywatnym, jednak zdecydowana większość jest przeciwna patrzeniu w ekran telefonu podczas rozmów, codziennych posiłków i uroczystości rodzinnych, a prawie wszystkim badanym przeszkadzałoby, gdyby ktoś używał smartfona do przeglądania internetu, portali społecznościowych czy aplikacji podczas kolacji wigilijnej.
2018-11-27
36/2018

Czy wyjście Polski z UE to obecnie realny scenariusz?

Kafelek tematyczny do publikacji
Zdecydowana większość badanych (72%) uważa, że wyjście Polski z Unii Europejskiej nie jest obecnie realnym scenariuszem. Za prawdopodobny uznaje „polexit” 15% ankietowanych.
2018-11-22
35/2018

O wiarygodności wyników wyborów do sejmików wojewódzkich

Kafelek tematyczny do publikacji
Wyniki ostatnich wyborów do sejmików wojewódzkich nie budzą wątpliwości wśród zdecydowanej większości Polaków (84%); jedynie nieliczni (3%) uważają, że wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą nie są wiarygodne. Warto przypomnieć, iż rezultaty poprzednich wyborów do sejmików wojewódzkich kwestionowało około jednej czwartej ankietowanych.
2018-11-16
34/2018

Postrzeganie depresji i czynników zwiększających ryzyko zachorowania

Kafelek tematyczny do publikacji
Obraz depresji, jaki wyłania się z deklaracji badanych, jest niejednoznaczny. Wprawdzie ogromna większość Polaków (91%) uważa, że to choroba, jak każda inna i można ją leczyć, to jednak blisko trzy czwarte (72%) postrzega depresję jako coś wstydliwego, co należy ukrywać przed ludźmi.
2018-11-14
33/2018

Polacy o Narodowym Święcie Niepodległości

Kafelek tematyczny do publikacji
W porównaniu z rokiem 2008 odsetek badanych, którzy celebrują 11 listopada, znacząco się zwiększył. Dziesięć lat temu Święto Niepodległości obchodził mniej więcej co drugi respondent (49%), obecnie zaś jakiś sposób świętowania daty odzyskania przez Polskę niepodległości deklaruje prawie trzech na czterech badanych (72%).
2018-10-25
32/2018

Pamięć o Janie Pawle II ciągle żywa

Kafelek tematyczny do publikacji
Szesnastego października minie czterdzieści lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Mimo że upłynęło już ponad trzynaście lat od śmierci Jana Pawła II, nadal pozostaje on w pamięci Polaków (89% badanych twierdzi, że przynajmniej raz wspominało go w minionym roku) i stanowi dla nich autorytet moralny (deklaruje tak 92% respondentów, od roku 2015 spadek o 3 punkty procentowe).
2018-10-15
31/2018

Prywatność online

Kafelek tematyczny do publikacji
Ogromna większość korzystających z internetu (80%) udostępniła w sieci jakieś prywatne informacje lub materiały, w tym 44% wyłącznie dla ograniczonej grupy odbiorców (osób, firm lub instytucji), a 36% – dla wszystkich potencjalnych odbiorców. Do najczęściej udostępnianych informacji należą: adres e-mail, który zamieściła w sieci ponad połowa użytkowników (56%, w tym 9% dla wszystkich), zdjęcie, na którym widoczna jest twarz udostępniającego (55%, w tym aż 26% dla wszystkich), a także data urodzenia (51%, w tym 14% dla wszystkich). Obecnie rzadziej niż trzy lata temu użytkownicy zamieszczają online swój adres zamieszkania i e‑mail, datę urodzenia, informacje o lokalizacji (miejscu przebywania) oraz stanie cywilnym (związku). W przypadku dwóch ostatnich typów informacji ubyło osób, które publikują je dla wszystkich potencjalnych odbiorców. Nieco częściej niż w 2015 roku udostępniane są w sieci materiały wideo, na których można rozpoznać udostępniającego.
2018-10-11
30/2018

Jakie sporty uprawiają Polacy?

Kafelek tematyczny do publikacji
Sześciu na dziesięciu badanych (61%) deklaruje, że w ciągu ostatniego roku uprawiało sport. Ranking najpopularniejszych aktywności fizycznych otwiera jazda na rowerze (44% ankietowanych jeździło na rowerze w ostatnim roku), na drugim miejscu sytuuje się pływanie (20%), a na trzecim – turystyka piesza (14%). Do relatywnie często podejmowanych aktywności fizycznych należy również zaliczyć: ćwiczenia na siłowni w hali sportowej (12%), ćwiczenia samodzielnie wykonywane w domu, z własnej inicjatywy (12%) oraz bieganie, jogging (11%).
2018-09-26
29/2018

Nowy system edukacji w opinii społecznej

Kafelek tematyczny do publikacji
We wrześniu 2017 roku weszła w życie reforma edukacji likwidująca utworzone w 1999 roku gimnazja i wprowadzająca ośmioletnią szkołę podstawową, czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum, a w miejsce zasadniczych szkół zawodowych – szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia. Po roku funkcjonowania reformy nie zniknęły wątpliwości co do tego, czy była zasadna, a także czy została odpowiednio przygotowana i właściwie wdrożona. Polacy zapytani o to pod koniec sierpnia na ogół oceniali, że reforma edukacji była potrzebna (52% wobec 37% będących przeciwnego zdania), natomiast mieli spore zastrzeżenia do jej przygotowania (40% opinii negatywnych wobec 29% pozytywnych) oraz implementacji (odpowiednio 36% wobec 31%).
2020-06-24
28/2018

Na co zwracamy uwagę kupując jajka?

Kafelek tematyczny do publikacji
Od 2006 roku prawie trzykrotnie wzrosło znaczenie tego, czy jajka pochodzą od kur z chowu klatkowego czy od innych (z 13% do 35%), natomiast o ponad połowę zmalała liczba osób, które zwracają uwagę na cenę jajek (z 27% do 11%). Systematycznie maleje także odsetek badanych kierujących się przy zakupie jajek ich wielkością.
2018-09-05
27/2018

Które grupy napotykają w życiu społecznym największe trudności i ograniczenia?

Kafelek tematyczny do publikacji
Według ankietowanych największe ograniczenia i trudności w życiu społecznym napotykają osoby z niepełnosprawno- ściami, a w drugiej kolejności ludzie biedni, ubodzy. Mniej więcej co czwarty badany uważa, że najtrudniej żyje się osobom starszym oraz bezdomnym, a mniej więcej co piąty – że byłym więźniom oraz osobom chorującym psychicznie. Porównywalne grupy ankietowanych sądzą, że największe trudności i ograniczenia w społeczeństwie napotykają słabo wykształceni, bezrobotni, migranci oraz osoby o odmiennej orientacji seksualnej.
2018-08-21
26/2018

Patriotyzm Polaków

Kafelek tematyczny do publikacji
W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę powróciliśmy do tematyki patriotyzmu i dumy z polskości. W naszym sondażu zapytaliśmy badanych, czy odczuwają dumę ze swojej narodowości oraz w jakich sytuacjach się to zdarza. Zdecydowanej większości respondentów zdarza się odczuwać dumę ze swojego pochodzenia narodowego co najmniej „dość często” (71%), przy czym ponad jedna czwarta (26%) deklaruje, że to uczucie towarzyszy im „bardzo często”.
2018-08-14
25/2018

Źródła muzyki, której słuchamy

Kafelek tematyczny do publikacji
Ogromna większość dorosłych (86%) słucha muzyki przynajmniej kilka razy w tygodniu. Największy odsetek słuchających (68%) na ogół słucha muzyki nadawanej w radiu, druga pod względem wielkości grupa (39%) najczęściej wybiera muzykę z telewizji, a blisko jedna trzecia (30%) – dostępną bezpłatnie w internecie. Z płatnych serwisów internetowych korzysta jedynie 8% słuchających muzyki. Pozostali jako swoje główne źródła muzyki wskazują jeszcze płyty CD lub DVD (14%), pliki dźwiękowe zapisane w pamięci jakiegoś urządzenia, np. smartfona lub komputera (11%), a także płyty winylowe (2%).
2018-08-01
24/2018

Trzynastego w piątek…

Kafelek tematyczny do publikacji
Wyniki zrealizowanego w lipcu badania potwierdzają, że przesądy są wśród Polaków nadal żywe, a praktykowane nieracjonalne zwyczaje, które odbierane bywają jako przynoszące szczęście lub pozwalające uniknąć pecha, są w polskim społeczeństwie niezmiennie dość popularne. Ci, którzy nie uznają zabobonów i nie praktykują na co dzień związanych z nimi zachowań, stanowią jedynie 15% ogółu badanych, co oznacza, że pozostałe 85% to osoby, które albo tylko wierzą w zabobony (2%), albo tylko praktykują związane z nimi zwyczaje (31%), albo jedno i drugie (52%).
2018-07-13
23/2018

Opieka zdrowotna w Polsce

Kafelek tematyczny do publikacji
Uwzględniając porady i świadczenia otrzymywane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zdecydowana większość badanych pozytywnie oceniła kompetencje lekarzy, dostępność lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz ich zaangażowanie w swoją pracę. Do najgorzej notowanych aspektów funkcjonowania opieki zdrowotnej ankietowani zaliczyli dostępność wizyt u specjalistów oraz badań diagnostycznych, a także niewystarczającą liczbę personelu medycznego w szpitalach.
2018-07-09
22/2018

Łączy nas piłka

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmniejszyła grupa Polaków w ogóle niezainteresowanych piłką nożną. Tuż przed rozpoczęciem turnieju finałowego mistrzostw świata FIFA 2018 w Rosji zainteresowanie tą dyscypliną zadeklarowało więcej badanych niż w czerwcu 2016 roku przed UEFA Euro 2016. Zainteresowanie futbolem łączy ludzi z różnych grup społecznych i choć nadal wyraźnie częściej interesują się nim mężczyźni (71%) niż kobiety (42%), to w ciągu ostatnich dwóch lat ten dystans się zmniejszył.
2018-07-02
21/2018

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2.
2018-06-27
20/2018

Ocena publikacji CBOS

Kafelek tematyczny do publikacji
Po raz pierwszy zbadaliśmy odbiorców naszych publikacji, w tym osoby odwiedzające naszą stronę internetową. Korzystają oni przede wszystkim z komunikatów CBOS. Odbiorcami naszych publikacji są głównie nauczyciele akademiccy, studenci, dziennikarze oraz pracownicy administracji publicznej.
2018-06-18
19/2018

Czy łatwo jest zmienić pracę?

Kafelek tematyczny do publikacji
W majowym badaniu zapytaliśmy osoby utrzymujące się z pracy, czy znalezienie innego zatrudnienia, dającego podobne dochody, byłoby dla nich łatwe czy trudne. Okazuje się, że niemal identyczny odsetek badanych twierdzi, że byłoby to łatwe (47%), co obawia się, iż byłoby to trudne (46%).
2018-06-08
18/2018

Stosunek do NATO i opinie o pewności Sojuszu

Kafelek tematyczny do publikacji
Przed wiosenną sesją Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która odbędzie się w Warszawie w dniach 25–28 maja, zapytaliśmy Polaków o ich stosunek do członkostwa naszego kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim i związane z tym kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa.
2018-05-24
17/2018

Stosunek do daniny solidarnościowej

Kafelek tematyczny do publikacji
Zanim jeszcze rząd przedstawił szczegóły dodatkowego opodatkowania najlepiej zarabiających Polaków, zapytaliśmy o ogólne nastawienie do tego typu rozwiązania. Za dodatkowym opodatkowaniem nie więcej niż 5% osób o najwyższych dochodach opowiada się ponad połowa badanych (57%), przeciwni temu stanowią prawie jedną trzecią (31%).
2018-05-18
16/2018

Zakupy przez internet

Kafelek tematyczny do publikacji
W miesiącu poprzedzającym badanie zakupy online zrobiła nieco ponad połowa użytkowników sieci (51%, tj. jedna trzecia ogółu dorosłych). Grupa ta jest większa niż przez rokiem, a zarazem największa odkąd ją monitorujemy, czyli od 2002 roku. Najwięcej kupujących regularnie online jest wśród użytkowników internetu z wyższym wykształceniem (67%) oraz w wieku 35–44 lata (63%), natomiast najmniej – wśród tych, którzy mają przynajmniej 55 lat (wśród mających od 55 do 64 lat – 27%, a wśród mających 65 lat i więcej – 29%), najsłabiej wykształconych (21% wśród deklarujących wykształcenie podstawowe) i znajdujących się w złej sytuacji materialnej (19%).
2018-05-16
15/2018

Jak oceniamy stosunki polsko‑amerykańskie

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy obecne relacje pomiędzy naszymi krajami oceniają lepiej niż przed wyborem Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ocena wzajemnych relacji jest jednocześnie jedną z najlepszych w historii naszych badań.
2018-05-02
14/2018

Postulowane priorytety polityki zagranicznej

Kafelek tematyczny do publikacji
W ocenie społecznej priorytetem polskiej polityki zagranicznej powinna być obecnie poprawa współpracy w ramach Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znalazło się utrzymanie strategicznego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. Stosunkowo dużo osób wymieniło wśród najważniejszych postulowanych celów polskiej polityki zagranicznej rozwój współpracy regionalnej w ramach Trójmorza.
2018-04-30
13/2018

Czy wsparcie osób z niepełnosprawnościami ze strony państwa jest wystarczające?

Kafelek tematyczny do publikacji
W Sejmie trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych postulujących m.in. wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego (w kwocie 500 zł miesięcznie) dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz zrównanie renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przypomnijmy wyniki naszych badań dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami.
2018-04-23
12/2018

Powstanie w getcie warszawskim

Kafelek tematyczny do publikacji
Blisko 75 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Niemal wszyscy Polacy (94%) słyszeli o tym wydarzeniu, ale tylko co dziewiąty (11%) zna datę jego wybuchu. Sześciu na stu badanych (6%) nie wie nic na ten temat.
2018-04-16
11/2018

Współpraca władz lokalnych z mieszkańcami

Kafelek tematyczny do publikacji
Rozwój samorządności ma z założenia przyczyniać się do coraz szerszego dialogu władz lokalnych z mieszkańcami i faktycznie dialog taki odbywa się w coraz większej liczbie polskich gmin i miast poprzez różnego rodzaju formy współpracy i konkretne programy umożliwiające mieszkańcom partycypację w podejmowaniu decyzji, np. konsultacje społeczne, inicjatywy obywatelskie czy budżety partycypacyjne. Inicjatywy tego typu wydają się być dość skuteczne i jako takie są też oceniane przez mieszkańców. Polacy w większości (64%) uważają, że głos mieszkańców ich gminy/miasta brany jest pod uwagę przez lokalne władze przy podejmowaniu przez nie decyzji dotyczących mieszkańców, przy czym żadnych wątpliwości co do tego nie ma jedynie 8% badanych. Co czwarty respondent (24%, w tym 4% stanowczo) twierdzi, że władze jego gminy/miasta podejmują decyzje nie licząc się z głosem mieszkańców
2018-04-09
10/2018

Jak walczyć ze smogiem

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad dwie piąte Polaków (44%) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, okolicy, w tym jedna piąta (19%) uważa, że bardzo poważnym. Niemal co trzeci (29%) mówi o niewielkiej skali problemu zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy, natomiast co czwarty (24%) w ogóle go nie dostrzega.
2018-04-05
9/2018

Postrzeganie autyzmu

Kafelek tematyczny do publikacji
W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie (2 kwietnia), rozpoczynającym w Polsce i na świecie Miesiąc Wiedzy o Autyzmie, zapytaliśmy Polaków o postrzeganie tego coraz częściej diagnozowanego zaburzenia. Ogromna większość badanych słyszała o autyzmie (83%). Zaburzenie to najczęściej kojarzone jest z zamknięciem we własnym świecie, wycofaniem, izolacją (36%), trudnościami w kontaktach z innymi (18%) oraz w komunikacji, porozumiewaniu się z innymi (13%).
2018-03-28
8/2018

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na pięciopunktowej skali od -2 do +2.
2018-03-21
7/2018

Dobre zmiany w ochronie zwierząt?

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy na ogół pozytywnie odnoszą się do przepisów mających poprawić sytuację zwierząt, jak również do zmian prawa karnego w tym zakresie. Zaostrzenie kar dla sprawców znęcania się nad zwierzętami oraz dożywotni zakaz ich posiadania dla tych, którzy dopuścili się tego ze szczególnym okrucieństwem, są niemal bezdyskusyjne. Głosy sprzeciwu pojawiają się najliczniej wobec zdelegalizowania wykorzystywania zwierząt w cyrku, a także, choć nieco rzadziej, w odniesieniu do zakazu hodowli zwierząt na futra i trzymania psów na łańcuchach.
2018-03-05
6/2018

Wyjazdy wypoczynkowe w roku 2017

Kafelek tematyczny do publikacji
W 2017 roku na co najmniej dwudniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania wyjechało 54% dorosłych Polaków, czyli nieco więcej niż w roku 2016 (wzrost o 3 punkty procentowe). Jednocześnie jest to najwyższy odsetek, odkąd pytamy respondentów o wyjazdy wypoczynkowe z co najmniej jednym noclegiem.
2018-02-23
5/2018

Czy Polacy rozumieją obawy Żydów?

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy rozumieją obawy Żydów związane z nowelizacją ustawy o IPN, ale ich nie podzielają. Ogółem ponad połowa badanych (52%) deklaruje zrozumienie dla obaw, że wprowadzenie sankcji karnych za publiczne mówienie nieprawdy na temat odpowiedzialności państwa lub narodu polskiego za zbrodnie podczas II wojny światowej będzie blokować dyskusję o różnych postawach Polaków wobec Żydów w tamtym okresie. Jednocześnie jednak tylko niespełna jedna czwarta ankietowanych (24%) przyznaje, że podziela te obawy.
2018-02-16
4/2018

Dobroczynność

Kafelek tematyczny do publikacji
W roku 2017 Polacy w większym stopniu niż w poprzednich jedenastu latach angażowali się w różne formy działalności dobroczynnej: najczęściej przekazując pieniądze (71%, wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do roku 2016), udzielając pomocy rzeczowej (62%, wzrost o 3 punkty), rzadziej – przeznaczając na tego typu cele własną pracę (25%, wzrost o 5 punktów) lub pracując jako wolontariusze (8%, wzrost o 2 punkty).
2018-02-08
3/2018

Na czyje wsparcie może liczyć Polska w sporze z Komisją Europejską?

Kafelek tematyczny do publikacji
Dwudziestego grudnia 2017 roku Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej i zwróciła się do Rady UE z wnioskiem o stwierdzenie istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości europejskich w Polsce. Gdyby w kolejnym kroku wszczętej już procedury doszło do głosowania w Radzie Europejskiej nad wnioskiem o stwierdzenie poważnego i stałego naruszenia przez Polskę wartości europejskich, co w przyszłości może skutkować wprowadzeniem sankcji wobec naszego kraju, to – w ocenie społecznej – przynajmniej jeden kraj stanąłby po stronie Polski. Tego zdania jest ogółem 63% badanych, w tym 35% uważa, że takich krajów byłoby więcej.
2018-01-31
2/2018

Nastroje w otoczeniu badanych

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatniego roku nastąpiła dość wyraźna poprawa nastrojów środowiskowych. W porównaniu z poprzednim pomiarem zwiększył się odsetek badanych dostrzegających w swoim otoczeniu odprężenie i zadowolenie, a zmniejszył – zauważających przede wszystkim lęki i obawy związane z niepewnością jutra. Warto zaznaczyć, że postrzeganie nastrojów środowiskowych w znacznej mierze zależy od poglądów politycznych i preferencji partyjnych. Wyraźnie częściej pozytywne emocje wokół siebie, w swoim otoczeniu, dostrzegali badani identyfikujący się z prawicą oraz potencjalni wyborcy PiS.
2018-01-10
1/2018

Roczny bilans nastrojów społecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także kondycji zakładów pracy respondentów oraz warunków materialnych ich gospodarstw domowych.
2018-01-03
44/2017

Koszty świąt Bożego Narodzenia

Kafelek tematyczny do publikacji
Polacy w większości deklarują, że w tym roku ich wydatki związane z Bożym Narodzeniem będą zbliżone do ubiegłorocznych. Nieliczni, którzy przewidują jakieś różnice pod tym względem, mówią częściej o ograniczaniu kosztów niż o ich zwiększaniu.
2017-12-19
43/2017

Stosunek do osób niepełnosprawnych

Kafelek tematyczny do publikacji
Ponad połowa badanych uważa, że większość ludzi w naszym kraju ma dobry stosunek do osób niepełnosprawnych, co trzeci jest przeciwnego zdania, a jedynie nieliczni nie mają wyrobionej opinii na ten temat.
2017-12-15
42/2017

Polacy wobec niektórych założeń ustawy o POZ

Kafelek tematyczny do publikacji
Pod koniec października Sejm, a na początku listopada Senat RP przyjęły ustawę o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Zakłada ona m.in., że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie w szerszym niż dotychczas zakresie odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem, przejmując jednocześnie część funkcji lekarzy specjalistów. Lekarz POZ ma być swoistym przewodnikiem pacjenta w całym systemie służby zdrowia, zobowiązanym do zapewnienia ciągłości i kompleksowości działań na rzecz pacjenta. Polacy w ocenie tego rozwiązania są podzieleni. Wprawdzie blisko połowa badanych (48%) uznaje je za korzystne dla pacjentów, jednak niewiele mniejszy odsetek (42%) stanowią ci, którzy wyrażają odmienną opinię, w tym co ósmy respondent (12%) zdecydowanie obawia się przewidzianych w ustawie zmian.
2017-11-30
41/2017

Ograniczenie handlu w niedzielę

Kafelek tematyczny do publikacji
Zakaz handlu w każdą niedzielę – nieobejmujący niedziel przedświątecznych, określonych typów sklepów i punktów, w których obsługuje właściciel – popiera niemal sześciu na dziesięciu badanych (58%, od ubiegłego roku spadek o 3 punkty procentowe), natomiast sprzeciw wobec tego wyraża blisko dwie piąte (37%, wzrost o 5 punktów). Jego mniej restrykcyjny wariant, który zakłada zakaz handlu w co drugą niedzielę (w drugą i czwartą sklepy byłyby otwarte), spotyka się z mniejszą aprobatą. Jednak również on ma więcej zwolenników (51%) niż przeciwników (43%).
2017-11-23
40/2017

Czy Polacy czują się samotni?

Kafelek tematyczny do publikacji
Dwie piąte badanych (41%) twierdzi, że zdarzają się sytuacje, kiedy dopada ich uczucie osamotnienia, przy czym jedynie nielicznym (4%) samotność doskwiera zawsze lub bardzo często. Niemal jednej piątej respondentów (18%) sytuacje takie zdarzają się czasami, a porównywalna liczebnie grupa (19%) doświadcza ich bardzo rzadko. Ponad połowa badanych (58%)deklaruje, że uczucie osamotnienia jest im zupełnie obce.
2017-11-16
39/2017

Symbole narodowe w przestrzeni publicznej

Kafelek tematyczny do publikacji
W ostatnich latach obserwujemy więcej symboli narodowych w przestrzeni publicznej, przede wszystkim w formie „odzieży patriotycznej” opatrzonej narodową symboliką. Zapytaliśmy badanych, co sądzą o wykorzystywaniu symboli narodowych – w jakich sytuacjach jest to uzasadnione, a kiedy stanowi nadużycie?
2017-11-09
38/2017

Patriotyzm konsumencki

Kafelek tematyczny do publikacji
Najistotniejsze kryteria, jakimi kierują się konsumenci kupując produkty codziennego użytku, to, niezmiennie, ich cena (81%) i jakość (76%). Polskie pochodzenie produktu plasuje się pod tym względem na trzecim miejscu – wskazuje je niemal połowa Polaków (46%). Przez ponad rok grupa respondentów kierujących się tym kryterium podczas codziennych zakupów znacznie się zwiększyła (o 13 punktów procentowych). Zagraniczne pochodzenie produktu było i jest wskazywane w tym kontekście niezmiernie rzadko.
2017-11-02
37/2017

Molestowanie czy komplement?

Kafelek tematyczny do publikacji
Zachowaniami postrzeganymi jako naruszające godność kobiety są przede wszystkim te, które nie pozostawiają wątpliwości co do intencji i kontekstu: składanie obcej kobiecie propozycji o charakterze seksualnym i celowe dotknięcie z podtekstem seksualnym. Kobiety częściej niż mężczyźni oceniają wszystkie uwzględnione w pytaniu typy zachowań jako zdecydowanie obraźliwe dla przedstawicielek swojej płci, mężczyźni natomiast w większym stopniu skłaniają się ku traktowaniu ich w kate- goriach komplementu.
2017-10-26
36/2017

Polacy o dostępie do broni palnej

Kafelek tematyczny do publikacji
Pod koniec września Sejm zajął się projektem ustawy o broni i amunicji, złożonym przez posłów ruchu Kukiz’15. Według wnioskodawców, celem projektu jest uproszczenie i ujednolicenie przepisów, w tym ograniczenie uznaniowości przy wydawaniu pozwoleń na broń. Przeciwnicy zmian argumentują, że w praktyce oznaczałyby one liberalizację prawa dostępu do broni palnej i znaczne ograniczenie kontroli państwa nad tą sferą.
2017-10-18
35/2017

Gdzie uczniowie spędzili letnie wakacje

Kafelek tematyczny do publikacji
W porównaniu z poprzednim rokiem nieco więcej gospodarstw domowych wysłało uczniów w czasie ostatnich letnich wakacji na co najmniej tygodniowy wypoczynek poza miejsce stałego zamieszkania, trochę zmalał natomiast odsetek gospodarstw fundujących dzieciom dłuższy, co najmniej dwutygodniowy wypoczynek. Warto dodać, iż w porównaniu z minionym rokiem nastąpił wzrost udziału wyjazdów za granicę, zarówno jeśli chodzi ogólnie o wypoczynek trwający minimum tydzień, jak i dłuższe, co najmniej dwutygodniowe wyjazdy. Wzrost odsetka gospodarstw domowych, które wysłały uczniów na co najmniej tygodniowe letnie wakacje za granicę, jest wyraźny, gdy porówna się deklaracje przedstawicieli ogółu gospodarstw domowych, w których są dzieci w wieku szkolnym, z roku bieżącego i ubiegłego.
2017-10-03
34/2017

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na 5‑punktowej skali od –2 do +2.
2017-09-29
33/2017

Oszczędności Polaków

Kafelek tematyczny do publikacji
Rośnie zadowolenie Polaków z sytuacji finansowej ich gospodarstw domowych. Od 1993 roku odsetek respondentów zadowolonych z własnego poziomu życia zwiększył się z 3% do 26%, przy jednoczesnym spadku odsetka żyjących w swojej ocenie skromnie lub biednie – z 51% do 18%. Maleje też liczba badanych, którzy czują się zagrożeni biedą – w ciągu ostatnich dwudziestu lat z 11% do 30% zwiększył się odsetek osób spokojnych o swoją przyszłość finansową, natomiast z 49% do 29% zmniejszyła się liczba obawiających się biedy. W ten kontekst wpisuje się zmiana struktury budżetów domowych w zakresie zgromadzonych oszczędności i zaciągniętych kredytów.
2017-09-21
32/2017

Polacy o kleszczach

Kafelek tematyczny do publikacji
Więcej niż co drugi Polak (51%) został kiedyś ugryziony przez kleszcza, przy czym w tym sezonie wiosenno-letnim doświadczyło tego 13% dorosłych. Mimo tak częstego kontaktu z groźnymi pajęczakami tylko nieliczni decydują się na badania profilaktyczne lub szczepienia. Z analizy monitoringu mediów społecznościowych wynika jednocześnie, że zainteresowanie szczepionkami przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest bardzo niewielkie – pytania o taką formę zabezpieczenia pojawiały się tylko sporadycznie.
2017-09-12
31/2017

Uczestnictwo w pielgrzymkach

Kafelek tematyczny do publikacji
Aż jedna trzecia Polaków (32%) deklaruje, że przynajmniej raz w trakcie swojego życia uczestniczyła w pielgrzymce (niezależnie od jej formy i celu), w tym 14% brało udział jeden raz, a 18% – więcej niż raz.
2017-09-08
30/2017

Moda na tatuaże?

Kafelek tematyczny do publikacji
Ośmiu na stu dorosłych Polaków (8%) ma przynajmniej jeden tatuaż. W grupie tej wciąż przeważają mężczyźni, choć kobiety niewiele im ustępują. Duży wzrost zainteresowania tatuażami wśród kobiet obserwujemy zwłaszcza w ostatnich siedmiu latach – w tym czasie swoją przygodę z tatuażami rozpoczęła ponad połowa Polek mających tego rodzaju ozdoby.
2017-08-30
29/2017

Polacy, Czesi, Słowacy i Węgrzy o członkostwie w Unii Europejskiej

Kafelek tematyczny do publikacji
Polska jest najbardziej prounijnym krajem wśród państw Grupy Wyszehradzkiej. Polacy najczęściej i najsilniej popierają członkostwo swojego kraju w Unii Europejskiej (ogółem 88%, w tym 52% zdecydowanie). Obecność w UE popiera także większość badanych z pozostałych państw regionu – ponad cztery piąte Węgrów (82%), niemal trzy czwarte Słowaków (74%) i ponad połowa Czechów (56%).
2017-08-16
28/2017

Korzystanie z telefonów komórkowych

Kafelek tematyczny do publikacji
Z telefonów komórkowych korzysta 92% dorosłych Polaków. Smartfona używa ponad połowa (57%), a ponad dwie piąte (43%) – klasycznego telefonu komórkowego.
2017-08-01
27/2017

Czy Polacy potrafią udzielać pierwszej pomocy?

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatnich dziesięciu lat znacząco poprawiła się samoocena Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Obecnie dwie trzecie badanych (67%, od roku 2007 wzrost o 17 punktów procentowych) deklaruje, że umiałoby w razie wypadku udzielić pierwszej pomocy, przy czym jedynie 19% jest całkowicie pewnych swoich kwalifikacji w tej dziedzinie. Warto dodać, że znaczna część ankietowanych (44%) jest zainteresowana pogłębianiem swoich umiejętności ratowniczych i chciałaby nauczyć się fachowo udzielać pierwszej pomocy.
2017-07-25
26/2017

Osoby niezamężne i nieżonate w polskich rodzinach

Kafelek tematyczny do publikacji
Młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa, co wynika m.in. z możliwości realizowania się w układach alternatywnych. Ponad połowa respondentów (57%, o 2 punkty procentowe więcej niż w 2005 roku) deklaruje, że w ich najbliższej rodzinie są pełnoletnie osoby, które nie wstąpiły w związek małżeński. Średnio na każde gospodarstwo domowe w Polsce przypada jedna taka osoba, częściej są to mężczyźni (55%) niż kobiety (45%).
2017-07-18
25/2017

Kwartalny bilans nastrojów społecznych

Kafelek tematyczny do publikacji
W naszych badaniach wskaźnikami nastrojów społecznych są m.in. oceny i prognozy sytuacji gospodarczej i politycznej w Polsce, a także oceny warunków materialnych gospodarstw domowych oraz kondycji zakładów pracy respondentów. Aby syntetycznie oddać dynamikę zmian nastrojów, ich bilans kwartalny prezentujemy w postaci średnich ocen na 5-punktowej skali od -2 do +2.
2017-06-30
24/2017

Używanie telefonów komórkowych za kierownicą

Kafelek tematyczny do publikacji
W miesiącach letnich zazwyczaj wzrasta liczba wypadków drogowych, co spowodowane jest zwiększonym natężeniem ruchu w tym okresie. Coraz więcej mówi się o używaniu telefonów komórkowych za kierownicą jako o pośredniej przyczynie wielu niebezpiecznych sytuacji na drogach.
2017-06-26
23/2017

Stosunek do referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji

Kafelek tematyczny do publikacji
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia referendum konsultacyjnego dotyczącego kierunków zmian ustrojowych w Polsce. Wyniki referendum miałyby pomóc w stworzeniu nowej konstytucji.
2017-06-20
22/2017

Korupcyjne doświadczenia Polaków

Kafelek tematyczny do publikacji
W porównaniu z sondażem sprzed czterech lat wyraźnie zmniejszyła się skala osobistych doświadczeń korupcyjnych w polskim społeczeństwie, co idzie w parze z rzadszym niż w 2013 roku postrzeganiem korupcji jako problemu społecznego.
2017-06-08
21/2017

Ofiary „czyścicieli kamienic”

Kafelek tematyczny do publikacji
Konsekwencją reprywatyzacji budynków mieszkalnych bywa, że nowi właściciele odzyskanych nieruchomości wszelkimi sposobami starają się pozbyć dotychczasowych lokatorów, używając niekiedy także metod niezgodnych z obowiązującym prawem. W majowym badaniu zapytaliśmy respondentów, na ile znane jest im to zjawisko. Jedynie dwie piąte badanych deklaruje, że nigdy nie zetknęli się z tym problemem (40%). Ponad połowa Polaków zna takie przypadki z przekazów medialnych (56%), a 4% zetknęło się z nimi w swoim własnym życiu, przy czym 2% badanych deklaruje, iż problem ten dotknął ich osobiście, a 3%, że dotknęło to kogoś z ich rodziny lub znajomych.
2017-06-06
20/2017

Hazardziści

Kafelek tematyczny do publikacji
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy niemal co drugi Polak (49%) przynajmniej raz wziął udział w grze na pieniądze, wydając na ten cel średnio 223 zł i wygrywając przeciętnie około 103 zł. Największą popularnością cieszyły się gry liczbowe i loterie z portfolio Totalizatora Sportowego – dwie piąte badanych (40%) co najmniej raz w tym czasie zawarło zakład w kolekturze Lotto, niemal jedna czwarta (23%) szukała szczęścia w zdrapkach, a blisko co dziesiąty (8%) zagrał w inne (poza Lotto) gry liczbowe TS.
2017-06-02
 
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 

O firmie

Ustawa i statut CBOS

Dyrekcja

Rada CBOS

Zaspół Informacji i Komunikacji

Klienci

Zamówienia publiczne

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności

Badania

Metody realizacji badań

Zamów swoje badanie

Usługi pracowni analiz

 
 

Publikacje

Publikacje

Komunikaty z badań

Opinie i Diagnozy

CBOS Flash

CBOS Fokus

Książki

CBOS Trendy

CBOS Podcast

CBOS News

Wydarzenia

Prenumerata

FAQ

Często zadawane pytania

 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry