2017-01-02
Wikszo Europejczykw uwaa, e wolno sowa jest wartoci nadrzdn wobec prawa do ochrony uczu religijnych
Midzynarodowe badania przeprowadzone w dwudziestu krajach pokazuj due rnice w postrzeganiu roli pastwa w ochronie uczu religijnych obywateli i prawa do wolnoci sowa, w tym publicznego krytykowania religii. Najwiksz wag do wolnoci sowa przywizuj mieszkacy USA, Meksyku, Chile, Wielkiej Brytanii i Hongkongu. Natomiast dla obywateli pastw, w ktrych religi dominujc lub bardzo znaczc jest islam, oraz dla mieszkacw Indii waniejsza jest ochrona uczu religijnych ni wolno sowa.
W Polsce 68% obywateli deklaruje nadrzdno wolnoci sowa nad ochron uczu religijnych. Jednak 22% spoeczestwa uwaa, e wadze powinny mie prawo kara grzywn lub wizieniem osoby krytykujce publicznie religi, poniewa taka krytyka moe zniewaa wiar. Wskazuje to na wiksz wraliwo Polakw w kwestii zniewaania religii ni mieszkacw takich krajw europejskich jak Wielka Brytania czy Niemcy, ale nieco mniejsz ni Francuzw.
CBOS, wsplnie z orodkami badania opinii spoecznej z innych pastw, uczestniczy w programie World Public Opinion. Jest to program badania wiatowej opinii publicznej, koordynowany przez PIPA (Program on International Policy Attitudes) na Uniwersytecie Maryland w USA. W Polsce badanie zrealizowano jako fragment sondau „Aktualne problemy i wydarzenia” (229) w dniach 28 maja – 2 czerwca 2009 roku na liczcej 1038 osb reprezentatywnej prbie losowej dorosych mieszkacw naszego kraju. Informacje na temat realizacji badania w poszczeglnych krajach mona uzyska na:
www.worldpublicopinion.org