UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNEWS

10/2024

2024-05-14

Czy Polacy przygotowują się na wojnę?

Z naszego marcowego sondażu wynikało, że ponad połowa Polaków uważa zbrojny atak Rosji na któreś z państw NATO za prawdopodobny w perspektywie najbliższych lat. W kwietniowym badaniu postanowiliśmy więc pogłębić ten wątek, pytając naszych badanych, czy w jakiś sposób przygotowują się na scenariusz, w którym to Polska zostałaby zaatakowana. Jak się okazało, większość respondentów (62%) tego nie robi. Blisko co piąty badany (18%) wymienił jeden sposób przygotowywania się na wojnę, a co dziewiąty (11%) dwa.
Najczęściej wskazywanymi formami przygotowywania się jest sprawdzanie zaleceń dotyczących postępowania w przypadku wybuchu wojny (19%) oraz ustalanie, gdzie w pobliżu miejsca naszego zamieszkania znajdują się schrony (18%). Co dziewiąty badany zadeklarował też, że w związku z zagrożeniem gromadzi gotówkę (11%), a co czternasty, że uczestniczył w szkoleniu wojskowym (7%) bądź robi zapasy wody, żywności, leków i innych rzeczy pierwszej potrzeby (7%). Jeszcze niższe odsetki respondentów wymieniły przygotowania do wyjazdu w bezpieczniejsze miejsce za granicą (4%) czy w kraju (3%) oraz gromadzenie zapasów paliwa (3%), a 4% badanych wskazało inne sposoby, niewymienione na naszej liście, wśród których najczęściej przewijały się: nauka strzelania, nauka udzielania pierwszej pomocy czy przysposobienie własnej piwnicy na schron.
Rysunek
Średnia liczba wskazanych sposobów przygotowywania się na wypadek wojny w całej populacji wyniosła 0,75. Średnia ta była zauważalnie wyższa wśród mężczyzn, najmłodszych badanych, mieszkańców największych miast, osób lepiej wykształconych, posiadających najwyższe dochody per capita oraz wyznających poglądy lewicowe. Spośród grup społeczno-zawodowych szczególnie wysoką średnią wyróżniały się osoby pracujące na własny rachunek, uczniowie i studenci oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (408) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 kwietnia 2024 roku na próbie liczącej 1079 osób (w tym: 63,8% metodą CAPI, 22,9% – CATI i 13,3% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry