2025-05-05
Zagrożenie przestępczością
Dwie piąte Polaków (41%) obawia się tego, że może stać się ofiarą przestępstwa, natomiast sześciu na dziesięciu (58%) nie ma takich obaw. W stosunku do ubiegłego roku odsetek badanych deklarujących poczucie zagrożenia przestępczością wzrósł o 6 punktów procentowych i jest teraz na poziomie zbliżonym do tego z lat 2021–2022.
O ile Polacy na ogół nie niepokoją się o własne bezpieczeństwo, o tyle jeśli chodzi o bezpieczeństwo bliskich, respondenci wyrażający obawy, że mogą oni paść ofiarą przestępstwa, obecnie znowu przeważają nieco nad tymi, którzy się tego nie obawiają (51% wobec 47%). W stosunku do ubiegłorocznego pomiaru skala obaw o bezpieczeństwo bliskich wzrosła o 7 punktów procentowych i jest zbliżona do rejestrowanej trzy lata temu.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (420) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 roku na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5% metodą CAPI, 19,9% – CATI i 14,6% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.