2025-05-08
Zainteresowanie udziałem w przeszkoleniu wojskowym
Niezależnie od dotychczasowych doświadczeń wszystkich badanych zapytaliśmy, czy chcieliby wziąć udział w jakiejś formie przeszkolenia wojskowego. Takie zainteresowanie wyraziła nieco ponad jedna czwarta (26%) pytanych, ale tylko co dwudziesty (5%) zrobił to zdecydowanie. Wśród stanowiącej wyraźną większość grupy niezainteresowanych wzięciem udziału w jakiejś formie przeszkolenia wojskowego przeważają badani zdecydowanie odrzucający taką możliwość (45%).
Zainteresowanie wzięciem udziału w przeszkoleniu wojskowym znacząco różnicuje wiek badanych. Najczęściej taką możliwość odrzucają respondenci najstarsi (87% wśród osób w wieku 65+ i 80% w grupie wiekowej 55-64 lata), a najwięcej zainteresowanych jest wśród badanych w wieku 35-44 lata (40%) i 45-54 lata (34%).
Chęć wzięcia udziału w jakiejś formie przeszkolenia wojskowego znacznie częściej deklarują mężczyźni (32%) niż kobiety (21%). Ponadto im wyższy poziom wykształcenia, tym większy odsetek deklarujących chęć wzięcia udziału w takim przeszkoleniu (od 14% wśród badanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym do 34% z wyższym wykształceniem).
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (420) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 kwietnia 2025 roku na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5% metodą CAPI, 19,9% – CATI i 14,6% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.