UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNEWS

14/2024

2024-07-04

Pogorszenie stosunku Polaków do migrantów zza granicy białoruskiej

W polskich mediach znów coraz więcej mówi się o napięciach na granicy polsko-białoruskiej. W ostatnich tygodniach dochodziło do coraz brutalniejszych prób jej nielegalnego przekroczenia, a w wyniku jednej z takich sytuacji zmarł młody, polski żołnierz. Kryzys przybrał ostatnio na sile, choć trwa już od 2021 roku – to wtedy po raz pierwszy pytaliśmy naszych respondentów o stosunek do przybywających na polsko­‑białoruską granicę migrantów. Od samego początku Polacy odnosili się do przyznania migrantom dostępu do procedury azylowej w naszym kraju w przeważającej mierze niechętnie (58% głosów przeciwnych wobec 33% przychylnych w grudniu 2021 roku). Obecnie stosunek do migrantów jeszcze się pogorszył – zdecydowana większość badanych uważa, że nie powinni mieć oni możliwości ubiegania się o azyl w Polsce (72%), a przeciwnego zdania jest już tylko co piąty pytany (20%).
Rysunek
Znajdujących się w mniejszości zwolenników przyznawania migrantom dostępu do procedury azylowej spotykamy częściej wśród mieszkańców większych miejscowości, osób lepiej wykształconych, posiadających wyższe dochody per capita w gospodarstwie domowym oraz wyznających poglądy lewicowe. Wyraźne różnice dostrzegamy też między elektoratami – przychylny stosunek do migrantów mają ponadprzeciętnie często wyborcy Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (410) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 10 do 20 czerwca 2024 roku na próbie liczącej 1055 osób (w tym: 64,7% metodą CAPI, 21,4% – CATI i 13,8% – CAWI).CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry