UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 
 

CBOSNEWS

19/2024

2024-09-16

BMI Polaków

Zapytaliśmy ankietowanych o ich wzrost i wagę, co umożliwiło obliczenie wskaźnika masy ciała (Body Mass Index – w skrócie BMI). Bazujemy na deklaracjach, a nie zmierzonych obiektywnie parametrach, więc mogą one – zwłaszcza w kwestii wagi, będącej dla niektórych sprawą wrażliwą – niekiedy rozmijać się z rzeczywistością. Mając na uwadze to zastrzeżenie można powiedzieć, że sześciu na dziesięciu dorosłych (59%) ma ponadnormatywną wagę, w tym dwie piąte (40%) – nadwagę, a jedna piąta (19%) – cierpi na otyłość. Wskaźnik masy ciała w przypadku dwóch piątych badanych (40%) wskazują na prawidłową wagę. Nielicznych – dwóch na stu (2%) – dotyczy niedowaga. Od poprzedniego pomiaru sprzed pięciu lat niewiele się w tej kwestii zmieniło, poza minimalnym przepływem osób z otyłością do grupy z nadwagą. Natomiast ten i poprzedni pomiar wyraźnie różnią się od wcześniejszych badań lat 2010 i 2014, kiedy to Polacy byli, generalnie rzecz biorąc, lżejsi (częściej charakteryzowali się prawidłową masą ciała, a rzadziej mieli nadwagę lub byli otyli).
Rysunek
Wartość BMI pozostaje w silnym związku z wiekiem. Najogólniej rzecz biorąc młodzi dorośli częściej charakteryzują się prawidłową wagą, a wraz z wiekiem przybywa osób z nadwagą i otyłością. Przebiega to jednak nieco inaczej wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Kobiety nie tylko częściej niż mężczyźni mają prawidłową wagę, ale też w większym stopniu zachowują ją w starszym wieku. Ta różnica między płciami w liczbie osób z prawidłową wagą jest największa w grupie badanych mających od 35 do 44 lat (33 punkty procentowe), ale też duża wśród osób w wieku od 25 do 34 lat (25 punktów) i od 45 do 54 (22 punkty). W zasadzie tylko wśród najmłodszych respondentów (18-24 lata) odsetek mężczyzn z prawidłową wagą jest większy niż wśród kobiet (66% wobec 56%). Warto ponadto zauważyć, że w tej grupie wiekowej niedowaga jest bardziej charakterystyczna dla kobiet (15% wobec 6% wśród mężczyzn). Ryzyko nadwagi lub otyłości w największym stopniu dotyczy mężczyzn mających od 55 do 64 lat (wartość BMI przekraczającą normę ma tu 83% badanych) i kobiet po 54 roku życia (nadwagę lub otyłość ma tu 67%–68% badanych). W przypadku samej otyłości, niezależnie od płci wyróżniają się in plus osoby między 55 a 64 rokiem życia (w przypadku mężczyzn – 31%, a w przypadku kobiet – 29%).
Rysunek 1
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (411) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 4 do 14 lipca 2024 roku na próbie liczącej 1076 osób (w tym: 61,9% metodą CAPI, 23,0% – CATI i 15,1% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry