UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNEWS

21/2024

2024-10-07

Religia w szkołach

Rząd wprowadza zmiany związane z nauczaniem religii w szkołach. Niektóre z nich, takie jak łączenie klas na lekcje religii i niewliczanie oceny z tego przedmiotu do średniej ocen rocznych, już weszły w życie w bieżącym roku szkolnym. Z kolei od września przyszłego roku wymiar lekcji religii ma zostać zmniejszony do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo.
A czy Polacy w ogóle nadal popierają obecność tego przedmiotu w szkołach publicznych? Połowa badanych (51%) opowiada się za, a ponad dwie piąte respondentów jest temu przeciwne (43%). Po wzroście poparcia dla nauczania religii w szkołach, który obserwowaliśmy w latach 2007 i 2008, obecnie spadło ono do poziomu najniższego w historii naszych badań, czyli od 1991 roku.
Rysunek
Najwyższy poziom poparcia dla nauczania religii w szkołach publicznych obserwujemy wśród badanych zaangażowanych w praktyki religijne, czyli takich, którzy uczestniczą w nich co najmniej raz w tygodniu, a poza tym wśród osób identyfikujących się z prawicą. Wyraźnie in plus wyróżniają się tu potencjalni wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość. Natomiast najsilniej sprzeciw w tej sprawie wyrażają respondenci nieuczestniczący w praktykach religijnych, mający lewicowe poglądy, a jeśli chodzi o preferencje partyjne – popierający Lewicę lub Koalicję Obywatelską. Zwolennicy Trzeciej Drogi są pod tym względem bardziej podzieleni, niemniej również wśród nich przeważają głosy, że religia nie powinna być nauczana w szkołach publicznych.
Rysunek 1
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (413) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 12 do 22 września 2024 roku na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2% metodą CAPI, 23,0% – CATI i 12,9% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry