UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie.Rozumiem
 
OGŁOSZENIA
Praca dla ankieterów ... więcej >
 

CBOSNEWS

23/2024

2024-10-10

Przewidywania Polaków dotyczące zakończenia wojny w Ukrainie coraz bardziej pesymistyczne

Wśród Polaków dominuje obecnie dość wyraźnie przekonanie, że Ukraina będzie musiała ostatecznie zrezygnować z części swojego terytorium (44%), a odsetki głosów optymistycznych, zakładających wycofanie Rosjan z terytoriów zajętych od 2022 czy od 2014 roku jeszcze nigdy nie były tak niskie (odpowiednio 19% i 6%). Ponadto 4% badanych zakłada, że Rosja podporządkuje sobie całą Ukrainę, a 27% nie ma na ten temat zdania. Wyniki te sugerują, że na opinie Polaków w większym stopniu oddziałały doniesienia o pogarszającej się od wielu tygodni sytuacji ukraińskiej armii na głównych odcinkach frontu, niż triumfalne relacje z ofensywy kurskiej.
Rysunek
Można przy tym przypuszczać, że gdyby nie ofensywa kurska, nastroje byłyby jeszcze gorsze – analiza krzyżowa pokazuje, że wśród osób pozytywnie oceniających natarcie Ukraińców na terytorium Federacji Rosyjskiej optymistyczne przewidywania dotyczące zakończenia wojny są znacznie częstsze. Z kolei dominujące wśród ogółu badanych przekonanie, że wojna zakończy się pewnymi ustępstwami terytorialnymi ze strony Ukrainy, jest wyraźnie bardziej rozpowszechnione wśród młodszych oraz lepiej wykształconych badanych.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (413) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI); wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS; samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 12 do 22 września 2024 roku na próbie liczącej 941 osób (w tym: 64,2% metodą CAPI, 23,0% – CATI i 12,9% – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku, w każdym przypadku podając proporcję wywiadów bezpośrednich, telefonicznych i internetowych.
 
 
Przewiń do góry
Przejdź do pkjpaPKJPA        Projekty EFSEFS        Przejdź do portalu Badania WyborczeBadania wyborcze
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej
ul. Świętojerska 5/7 00-236 Warszawa
tel. 22 625 76 23 e‑mail: info@cbos.pl
NIP: 5262135442 REGON: 012908368 KRS: 0000070275
Przewiń do góry