2020-07-15
Opieka medyczna w czasie epidemii
Z deklaracji badanych wynika, że znaczna ich część miała trudności w dostępie do opieki medycznej z powodu epidemii koronawirusa. Niedogodności najczęściej związane były z odwoływaniem lub przekładaniem wizyt u lekarzy specjalistów (30%) oraz u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, internistów (24%). Badania diagnostyczne, zabiegi oraz planowe leczenie szpitalne odwoływane lub przekładane były rzadziej (odpowiednio 12% i 4%). Relatywnie niewielu respondentów (1%) miało trudności w uzyskaniu porady w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Więcej na ten temat wkrótce w komunikacie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (360) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3% metodą CAPI, 20,8% – CATI i 13,9% – CAWI).