2017-01-02
Polacy o hospicjach
Dziesitego padziernika br. ju po raz kolejny obchodzony bdzie wiatowy Dzie Opieki Paliatywnej i Hospicjw. Opieka hospicyjna w Polsce ma stosunkowo dug tradycj - jej idea zacza si rodzi w naszym kraju ju w poowie lat siedemdziesitych XX wieku, a wic niedugo po powstaniu pierwszego na wiecie hospicjum (witego Krzysztofa), ktre od 1967 roku funkcjonuje w Londynie.
Pomimo do intensywnego w ostatnim dwudziestoleciu rozwoju opieki paliatywnej w Polsce i powstawania kolejnych hospicjw, idea "podejcia poprawiajcego jako ycia pacjentw oraz ich rodzin w obliczu miertelnych chorb" (definicja opieki paliatywnej przyjmowana przez wiatow Organizacj Zdrowia) nie jest - jak si okazuje - szeroko znana Polakom. O tym, e pomoc hospicjw polega na umierzaniu blu pacjenta oraz udzielaniu wsparcia psychologicznego i duchowego nie tylko pacjentowi, ale i jego rodzinie, przekonana jest jedynie nieco ponad jedna trzecia badanych (37%).
Mimo to dziaalno hospicjw domowych popiera 94% badanych (67% w sposb zdecydowany), a stacjonarnych - jeszcze wicej (96%, w tym 71% zdecydowanie). Jednak wikszo respondentw (57%) uwaa, e hospicjum stacjonarne to miejsce, do ktrego osoby umierajce powinny trafia tylko w wyjtkowych sytuacjach, np. gdy rodzina nie jest w stanie zapewni im specjalistycznej opieki. W innych przypadkach umierajcy powinni przebywa raczej w domach.
Jeli chodzi o gotowo do pracy w hospicjum w charakterze wolontariusza, Polacy s rwno podzieleni - 45% wyraa zainteresowanie dobrowoln i bezpatn prac w takiej placwce, a taka sama liczebnie grupa deklaruje, e z rnych powodw nie zdecydowaaby si na wolontariat w hospicjum.
Prezentowane dane pochodz z badania "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowanego w dniach 1-6 padziernika 2009 roku