2017-01-02
Spodziewana frekwencja wyborcza
Na tydzie przed wyborami do Sejmu i Senatu dwie trzecie badanych (66%) twierdzi, e na pewno wemie w nich udzia, co pity (20%) jeszcze nie wie, czy bdzie w nich uczestniczy, a jedynie co sidmy (14%) jednoznacznie odrzuca moliwo gosowania.
Dowiadczenie ostatnich czterech gosowa pokazuje jednak, e frekwencja deklarowana w ostatnim pomiarze przed wyborami jest zazwyczaj wysza od faktycznej o okoo 18 punktw procentowych (+/-2%). Idc tym tropem mona przypuszcza, e w najblisz niedziel udzia w wyborach wemie okoo 47% uprawnionych do gosowania, podobnie jak w latach 1997 i 2001.
Przewidywania te nie do koca jednak potwierdzaj inne zestawienia liczbowe. Znacznie blisza rzeczywistej frekwencji jest, jak si okazuje, liczba osb zainteresowanych wyborami i jednoczenie deklarujcych w nich udzia. W tym przypadku, jak wynika z analiz, rnice midzy deklaracjami a rzeczywistymi zachowaniami byy minimalne (od 2,8 punktu w roku 2001 do 4,3 w 2005). Przecitna rnica na poziomie 3 punktw procentowych sugeruje zatem frekwencj w tegorocznych wyborach na poziomie okoo 41%.
Mona wic przypuszcza, e cho dwie trzecie badanych zapewnia o swoim udziale w gosowaniu, do urn wybierze si w najblisz niedziel prawdopodobnie jedynie nieco ponad 40% uprawnionych.
Prezentowane dane pochodz z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” realizowanego od 29 wrzenia do 5 padziernika 2011 roku.