2020-09-02
Kobiety i mężczyźni o lokalnych rynkach pracy
Systematycznie w kolejnych badaniach CBOS odnotowujemy związek ocen lokalnych rynków pracy z płcią respondentów, co wskazuje na trwałe różnice w szansach obu płci na polskim rynku pracy. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety uważają, iż w ich miejscowości lub okolicy można znaleźć pracę, w tym bez większych problemów pracę odpowiednią, natomiast znacznie rzadziej sygnalizują trudności ze znalezieniem zatrudnienia.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (362) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod:
– wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI),
– wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS,
– samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 18 do 27 sierpnia 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób (w tym: 72,7% metodą CAPI, 17,0% – CATI i 10,4% – CAWI).