2016-07-11
Nota metodologiczna o próbie losowej
W CBOS wnioskowanie o populacji prowadzimy przy pomocy metod statystycznych. Pozwalają nam one oszacować w sposób reprezentatywny np. poparcie dla partii politycznych. Korzystanie z metod statystycznych wymusza na nas stosowanie prób losowych. Dzięki nim możemy nie tylko wnioskować o populacji, lecz także określić skalę błędu statystycznego naszych oszacowań. Więcej o naszej metodologii na stronie CBOS w zakładce
BADANIA: METODY REALIZACJI BADAŃ.
Poniżej prezentujemy wyniki lipcowego badania preferencji partyjnych* z dodatkową informacją o wielkości błędu statystycznego.
Poparcie dla PiS w lipcu szacujemy na 39,3%, przy czym wyznaczony dla naszej próby błąd statystyczny (przy wybranym poziomie ufności 95%) wyniósł +/-3,9%. Oznacza to, że na 95% przedział wartości od 35,5% do 43,2% obejmuje rzeczywistą wartość poparcia dla PiS w populacji. Dokładność oszacowania poparcia dla pozostałych ugrupowań jest większa. I tak poparcie dla PO szacujemy na 15,0% z dokładnością +/-2,8%; dla Nowoczesnej – 13,9% z dokładnością +/-2,7%; dla ruchu Kukiz’15 – 7,9% z dokładnością +/-2,2%.
* Por. komunikat CBOS „Preferencje partyjne w lipcu”, lipiec 2016 (oprac. K. Pankowski). Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (314) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face‑to‑face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 30 czerwca – 7 lipca 2016 roku na liczącej 983 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.